• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konular
715
MFC Puanı
370
En Çok Yanlış Yazılan Kelimeler

Yanlışlar | Doğruları
Herkez - Herkes
...Herşey - Her şey
Hergün - Her gün
Yalnış - Yanlış
çünki - çünkü
dünki - dünkü
bugünki - bugünkü
süpriz - sürpriz

Lütfen sıklıkla yanlış kullanımını gördüğünüz kelimeleri yorumlarınızda bizimle paylaşınız.

Türk Dil Kurumu (TDK), Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla Türkçe'yi incelemek, gelişmesi için çalışmak amacıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı kurulmuş kamu kurumudur.

Konular
365
MFC Puanı
6,000
Güzel bir konuya değinmişsiniz de, neden yanlış kelimeleri sıraladınız onu anlayamadım.
Konunun özüne dönersek, benim çokca merak ettiğim ve böyle Türkçeyi katleden insanlar gördüğüm de sorduğum tek soru hep şu olmuştur.Siz günlük yaşantınızda da öyle mi konuşuyorsunuz? Çoğu maalesef ki yanıtsız bırakmıştır beni.Kaldı ki zaten yazarken bilgisayar yanlış kelimelerde altını çiziyor ona nazaran gene de dediğim dedik netin cazibesi altında öz benliğini yitirmek için, daha doğrusu günümüzdeki insanların çocukca yazılarını yazmayı bir ilericilik olarak kabul edip iğrenç iğrenç yazmaya devam eden insanlar var.Bir iki defa başıma gelen komik bir olayı paylaşmak isterim.Sanal alemde kimliğini ben öğretmenim diye tanımlayan bir kaç kişi tanımıştım teki edebiyat öğretmeniydi ve çocukça "z" yerine "s" kullanıyordu bazı kelimelerin sonunda ya da "q" kullanıyordu.Ben de dahil birden fazla kişi sormuştu sen nasıl öğretmensin diye cevabı ukalalık derecesinde komikti, "size ne" diyordu. Böyle insanlarla hani Türkçe'nin "t"sinden bahsetmek yorulmaktan öte gidemez.
Onun için gözü takılıp da sadece başlığı okuyan ya da gerçekten merak edip açıp konuyu okuyan forum kullanıcıları biraz daha dikkatli olalım.Yazımdan şayet anladıysanız o tarz konuşanları yerdim.Komik duruma düşmek istemiyorsanız Türkçemize yani benliğinize sahip çıkın.

Zia

Konular
2
MFC Puanı
20
Keşke konuyu açan arkadaşta buna dikkat etseydi, zirâ bana göre kelime içi, büyük, küçük harf de Türkçe'ye uygun değildir. (bknz: cLaS)
Teşekkürler, kolay gelsin.

Pisadam

CEO
Konular
1,150
MFC Puanı
20,460
Keşke konuyu açan arkadaşta buna dikkat etseydi, zirâ bana göre kelime içi, büyük, küçük harf de Türkçe'ye uygun değildir. (bknz: cLaS)
Teşekkürler, kolay gelsin.

Burada büyük ve küçük harf kullanımına dikkat edersek işin içinden çıkamayız. Çünkü noktalama işaretlerinden tut kelime kullanımına kadar hepsi Türkçe'nin kurallarıdır evet ama biz kelimeyi günlük kullanımından çok TDK'daki kullanımına göre kullanırsak sanırım bizim için yeterlidir.

Napıon yerine ne yapıyorsun
geliom gidiom yerine geliyorum, gidiyorum
gibi gibi...

Konular
2,401
MFC Puanı
2,700
Filistinli bir hacker uyarılarını ciddiye almaması nedeniyle Facebook kurucusu Marc Zuckreberg’in sayfasını hackledi.

Filistinli hacker Khalil Shreateh Facebook’ta arkadaş olmadığı kişilerin bile duvarlarından bildirim yayınlamaya olanak veren bir açık keşfetti. Konu ile ilgili Facebook ile temasa geçen Shreateh’in uyarıları şirket yetkilileri tarafından pek dikkate alınmadı.

Yetkililer, Sheateh’e bunun bir hata olmadığını açıklayan bir cevap verdi.

Ancak, yetkililerin bu ilgisizliği üzerine Shreateh durumu arkadaş olmadığı Facebook kurucusu Zuckerberg’in duvarından açıkladı. Öncelikle Zuckerberg’den özür dileyen Shreateh bulduğu hatayı açıkladı.

Bu sefer ciddiye aldılar

Daha önce bunun bir hata olmağını düşünen yetkililer alarma geçti ve Shreateh’in hesabı bloke edildi.

Facebook mühendisleri olayı çözdüler ancak Shreateh’e White Hat programı (Facebook’ta açık bulan kullanıcıları ödüllendiren bir proje) kullanım koşullarını sağlamadığı gerekçesiyle ödül vermediler.

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
s67y6.bmp

Evet Arkada$lar , Temamıza daha uygun Görseli daha kaLiteli yeni Logo Güncellemiz yapıLmıştır. Herkez geçmiş cerezlerini temizleyerek foruma login olduğunda yeni logomuza ulaşabilicektir..

Keyifli Forumlar ~

MF Yönetim.

Ela

Konular
13
MFC Puanı
60
Bu çok daha iyi. Hayırlı olsun..

HeavenLy

Özel Üye
Konular
11
MFC Puanı
410
Ötekine nazaran bu çok daha iyi ama,yine de daha iyisi olabilir.

Ertu

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
40
Güzel olmuş kim yaptıysa emeğine sağlık :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...