PC Donanım Hakkında Gelişen Son Versionlar & Güncellemeler

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Cooltek Skall Serisi Mid Tower Kasalar

Cooltek firmasının yeni premium kasası Skall serisi olarak ilan edildi. Geniş bir alana sahip olan mid-tower sınıfı seride tasarım o kadar estetik olmasa da yüksek fiyat performans oranı sunulabiliyor. Ön kısımda yer alan 120 mm genişlikli fanların renkleri seçilen versiyona göre kırmızı, mavi ya da yeşil olarak değişiyor. Önde yer alan mazgallı yapı sayesinde toz girişi engellenirken fandan gelen LED aydınlatma görülebiliyor. Tamamen modüler sabit disk kafesleri, çift aşamalı fan hız kontrolcüsü, alet gerektirmeyen optik sürücü ve 3.5 inç disk montajı, kablo düzenleme özellikleri içeren Skall serisi kasalardaki giriş çıkış panelinde çift USB 3.0 ve çift USB 2.0 portu var. Su soğutma sistemleri eklenebiliyor ve 360 mm uzunluklu radyatörler takılabiliyor. Bu kasaların KDV dahil 84.99 Avro fiyatla satılması bekleniyor. Ayrıca çekilişle katılımcılara kasalar hediye edilecek.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Cooler Master bugün oyuncular için geliştirilmiş Sentinel III modeli faresini duyurdu.

16.8 Milyon renge sahip ayarlanabilir LED aydınlatması, büyük ölçüde sezgisel geliştirilmiş yazılım, mat kaplı akrilik üst paneliyle Sentiel III, gelişmiş özellikler arayan kullanıcılar için geliştirilmiş.

Avago 3988 sensörün sunduğu 6400 DPI hız seviyesiyle oyun sırasında gerekli hassasiyeti sağlamak için hızlıca DPI seviyesini 400, 1200, 4000 ve 6400 olarak ayarlayabilirsiniz.

Sentinel III’ün içinde bulunan 32-Bit ARM işlemcisi ve 512KB dahili hafızası ayarları ve makrolarınızı kaydetmenize olanak veriyor. Ayrıca DPI seviyelerinizi, LED konfigürasyonlarınızı da kaydedebileceğiniz dahili hafıza sayesinde farklı bir bilgisayara geçseniz bile ayarlarınız sizinle birlikte geliyor. Bu sayede yazılımı kurmaya ve ayarlara uğraşmaya gerek kalmıyor. ‘Storm TactiX’ ile farenizdeki tuşlara ikinci görevler atayabilirsiniz. Bu özellik işlevsel tuş sayısını 8’den 15’e çıkartıyor.

Sentinel III’de kullanılan OLED ekrana istediğiniz logoyu yükleyebilir ya da profil isimlerini yeniden adlandırabilirsiniz (Karakter limiti en fazla 11). Sentinel III aynı zamanda seçtiğiniz herhangi bir rengi ortama yayar. 16.8 Milyon renk seçeneğiyle istendiğiniz rengi seçebilir ya da led aydınlatmayı tamamen kapatabilirsiniz.

Sentinel III ‘nin neredeyse tüm gövdesi UV kaplama ile kaplanmıştır. Bu kaplama yüksek dayanıklılığa sahiptir ve uzun yıllar boyunca soyulma, kararma, eskime olmadan kullanabilirsiniz. Kullanılan butonların 20 Milyon tıklama garantisi vardır. Sentinel III ’ün altını açtığınızda ince ayar için bir ağırlık sistemi bulacaksınız . 4.5G ağırlığında toplamda beş disk bulunur ve bunları sökerek ya da ekleyerek kendiniz için doğru ağırlığı ayarlayabilirsiniz.

The Sentinel III, Avrupa pazarında 1 Kasım tarihinden itibaren 59.90 Euro fiyatıyla satışta olacak.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
AMD, hem küçük anakartlar, hem de kule tipi iş istasyonlarında CAD uygulamaları için tasarlanmış düşük profilli grafik kartını satışa sundu.

AMD Las Vegas’ta düzenlenen Autodesk University 2015 etkinliğinde en iyi Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) uygulaması performansına sahip, hem küçük ana kartlar (SFF) hem de kule tipi iş istasyonları ile uyumlu AMD FirePro W4300 grafik kartını tanıttı. AMD FirePro W4300, hem SFF hem de tam kapasite sistemlere kurulum için güçlü bir GPU ve 4 GB GDDR5 belleği düşük profilli bir kartta ustaca bir araya getiriyor. Kurumlar artık iş istasyonu kurulumlarının tamamında, sadece güçlü bir profesyonel grafik kartı çözümünü standart hale getirerek bilgi işlem yönetimlerini güvenli bir şekilde basitleştirebilecekler.

AMD FirePro W4300 profesyonel grafik kartı, Autodesk’in AutoCAD, Inventor ve Revit yazılımlarının yanı sıra Dassault Systèmes’in SolIdWorks ve CATIA, PTC Creo, Siemens NX ve daha birçok CAD uygulaması için optimize edildi. Mimar ve mühendisler yoğun geometriye sahip büyük modellerle etkin bir şekilde çalışabiliyor, SOLIDWORKS’te desteklenen yeni Komuttan Bağımsız Saydamlık (Order Independent Transparency-OIT) modu gibi GPU ivmeli özellikleri uygulayabiliyorlar. Altı adede kadar ekran ve 4K ile 5K’ya varan çözünürlükle iş akışlarını görselleştirip üretkenliklerini artırabiliyorlar.

Faydaları ve performans seviyesini en üste çıkarmak için AMD Graphics Core Next (GCN) mimarisini temel alan AMD FirePro W4300 kartının özellikleri şöyle:

– Büyük proje amaçlı 4 GB GDDR5 GPU bellek, iş akışı uygulamalarına tepki yeteneğini artırıyor.

– AMD Eyefinity çoklu ekran teknolojisi, kullanıcıların birden fazla uygulama ve ekran üzerinden kolayca çoklu iş yapabilmeleri için altı adede kadar ultra yüksek çözünürlüklü ekran kullanımına izin veriyor.

– AMD FreeSync teknolojisi, MST-etkinleştirilmiş hub üzerinden altı adede kadar DisplayPort monitör desteğine sahip dört adet standart DisplayPort 1.2a bağlantısı ve medya ve eğlence uygulamaları ile iş akışları için büyük önem taşıyan kesintisiz ekran güncelleştirmesi için ekran tazeleme oranının GPU tarafından kontrolüne izin veriyor.

– OpenCL 2.0 desteği, geliştiricilerin GPU’ların tasarlandıkları işi yaparken daha fazla özgürlük veren yeni özelliklerinden faydalanmalarını sağlıyor.

– Yeni grafik kartı eşsiz güç takip ve yönetim teknolojilerinin yanı sıra düşük profilli bir boyutta 50W’lık maksimum güç tüketimi sunuyor. AMD PowerTune teknolojisi GPU enerji kullanımını dinamik bir şekilde optimize ederken, AMD ZeroCore Power teknolojisi de boştayken enerji tüketimini önemli ölçüde azaltıyor.

– AMD FirePro W4300 daha fazla performans ve güvenilirlik için en popüler tasarım ve mühendislik ile medya ve eğlence uygulamalarının da aralarında bulunduğu 100’ün üzerinde farklı uygulama ile ilgili sertifikasyon sunuyor. AMD FirePro profesyonel grafik sürücüleri yılda birçok defa yayınlanıyor ve performans ve özelliklerde iyileştirmeler içeriyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
MSI tarafından bugün başlatılan kampanyada, Z170A KRAIT GAMING R6 SIEGE anakart alanlara Rainbow Six Siege ücretsiz olarak hediye ediliyor.

MSI, bu yılın en çok beklenen oyunlarından biri ve E3 2015’te “En iyi PC Oyunu” ödülünü alan Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oyununun yaratıcısı Ubisoft Entertainment ile yaptığı yeni işbirliğini duyurdu. MSI, Ubisoft’un anakart iş ortağı olarak, bu işbirliğini kutlamak için Z170A KRAIT EDITION anakartın özel olarak tasarlanmış yeni modelini sundu: MSI Z170A KRAIT GAMING R6 SIEGE.

Bu yeni modelle birlikte Tom Clancy’s Rainbow Six Siege [Standard Edition] oyununa ücretsiz sahip olacaksınız. Bu kadar da değil!! Kampanya süresince MSI, oyunu ücretsiz olarak Z170A GAMING M5 anakartla birlikte de veriyor. Promosyon 1 Aralık 2015 Salı günü başlıyor.

MSI Krait Siege

Bu oyun promosyonu kısıtlı bir süre için, belirli ülkelerde geçerli. Promosyon kodları 1 Aralık 2015 ile 1 Mart 2016 arasında geçerli. Detayları bölgenizdeki MSI satıcısı veya temsilcisinden öğrenebilirsiniz.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
İlk 10TB'lık Helyum HDD Piyasaya Çıktı
Dünyanın ilk 10 TB depolama kapasitesine sahip olan helyum sabit diskini geride bıraktığımım Haziran aynıda tanıtan Western Digital2ın bir firması olan HGST, Diskin pazarlama sürecine başladığını açıkladı.
İlk 10TB'lık Helyum HDD Piyasaya Çıktı
Hava yerine helyumla üretimi yapılan sabit diskin, Yaklaşık olarka1 TB’lık bir kapasiteye HelioSeal ve SMR yani Shingled Magnetic Recording olarak adlandırılan teknolojiler ile başarılı bir çalışma ortaya çıkıyor. Sürtünmenin azaltılarak ısınmayı da azalttığı ve bu şekilde daha düşük enerji harcandığını ifade edilen disk, Ultrastar HE10 adını taşıyor.

Yaklaşık olarak 2.5 milyon saate kadar varan kullanım imkanı ile birlikte disk, Düşük güç tüketimini ce piyasa üzerinde satılan sabit disklerle kıyaslandığında daha da yüksek bir güvenilirlik özelliğine sahip. 5 yıllık bir garanti süresi ile birlikte piyasa üzerinde yerini alan sabit diskin satış fiyatı da 800 dolar.Â
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Cooler Cooler Master yüksek termal iletkenliğe sahip macunu MasterGel Maker’ı duyurdu.

MasterGel Maker termal macunun yüksek akışkanlığı sayesinde, termal macunu uygularken ya da temizlerken, kuruma ve çatlama gibi sorunlar yaşanmıyor.
Ürün Müdürü Ron Classen, ”Hız aşırtma severlerin ihtiyaç duyduğu en önemli özellik, ürünlerin kısa zamanda yüksek performans göstermesi ve düşük elektrik iletkenliğine sahip olması. MasterGel Maker bu ihtiyacı tam olarak karşılıyor. İçinde çok az katkı maddesi var ve bu sayede termal macun çok hafif kalıyor. Kullanıcılar uygulama sırasında hiçbir zorluğa karşılaşmadan macunu kolayca uygulayabiliyor.”
Mastergel Maker yüksek yonga setleri, performanslı işlemciler ve grafik işlem birimlerinde yüksek termal iletkenlik isteyen kullanıcılar için geliştirildi. Zamanla sertleşmeyen ve elektrik akımına dirençli yapısı kısa devreyi önler, uzun süreli kullanım için koruma ve performans sağlar. Hi-tech nanodiamond parçacıkları, aşırı sıcaklıklara dayanabilir.
The MasterGel Maker, Avrupa pazarında 1 Kasım tarihinden itibaren 9,90 Euro fiyatla satışta olacak.
Özellikler
Renk Gri
Thermal İletkenlik (W/m-K) 11
Yoğunluk (g/cm3)(25℃) 2.6
Miktar (ml) 1.5
Net Ağırlık (g) 4
Kazıyıcı Evet
Macun Temizleyici Evet
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Yeni nesil AMD işlemcileri destekleyecek olan AM4 soketli anakartların tahmin edilenden erken çıkacağı fısıldanıyor.

AMD’nin 2016 yılında yeni nesil işlemcilerini piyasaya süreceği biliniyor. Zen serisi işlemcilere ek olarak Bristol Ridge APU’larını da çıkaracak olan şirketin, bunları ancak 2016 sonunda raflara ulaştıracağına dair yoğun söylentiler vardı.

Ancak yeni bir söylentiye göre bazı anakart üreticileri şimdiden AMD AM4 soketini destekleyen yeni nesil anakartların üretimine başlamaya hazır. Bu söylentiye göre yeni AM4 anakartlar için kararlaştırılan çıkış tarihi Mart 2016 olarak görülüyor.

AM4 soketli anakartlar AMD’nin gelecek nesil işlemci ve APU’larını çalıştırmak için kullanılacaklar. Ayrıca başta DDR4 hafıza desteği dahil olmak üzere pek çok yeni teknolojiyi de destekleyecekler. Bu kartların Mart ayında piyasaya çıkması, Zen işlemcilerin sanıldığı gibi 2016 sonuna sarkmayacağı anlamına gelebilir.

Nitekim kısa bir süre önce sızan bir başka söylenti, Zen işlemci prototiplerinin tamamlandığını ve işlemcilerin üretimine başlamak için pek fazla engel kalmadığını ifade ediyordu. AM4 anakartların çıkışının Mart ayında gerçekleşmesi, işlemcilerin de pek geride olmayacağı anlamına gelebilir.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
OCZ RevoDrive 350 480 GB PCIe SSD

SSD’ler son senelerde hızlı biçimde yaygınlık kazandılar. Başta düşük olan kapasiteler katlanarak arttı ve GB başına fiyat düştü. Önceleri 60 GB sürücüler bile pahalıydı ama günümüzde 120 GB modeller uygun fiyata alınabiliyor. Bu modellerin büyük kısmında ortak denecek özellik 2.5 inç gövde ve SATA 6.0 Gbps bağlantı. Böylece masaüstü ya da dizüstü sistemlerde kullanım mümkün oluyor. SATA için son nesil olan SATA 6.0 Gbps ile bağlantı hızı 600 MB/saniye değerini aşamıyor ama testlere göre 550 MB/saniye üstüne çıkılamıyor ve bundan ötürü epeydir SATA SSD’lerde üst hız sınırı artamıyor. Çözüm olarak akla gelen ilk seçenekse PCIe yuvasına takılabilen kart biçimli SSD’ler oldu. Bunlardan biri olan OCZ RevoDrive 350, performansı arttırmak için SATA sınırlamasının yerine PCIe 2.0 x8 veriyolu kullanıyor.

OCZ daha önceleri diğer RevoDrive modelleri de sunmuştu. İncelediğimiz RevoDrive 350’nin 480 GB versiyonu, önceki nesle kıyasla yarı yarıya daha ucuz ve bağlantı veriyolu iki kat daha geniş. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki PCIe bağlantılı SSD’ler yüksek performansa aç sistem düşkünleri ve oyunculara hitap ediyor. Kendi içinde RAID0 yapısını kullanarak performansı arttıran bu seri sunucular gibi sürekli yüksek yük altında kalan sistemler için de ideal. Normal bir masaüstü sistem içinde pek anlamlı değil. Ayrıca PCIe kart olduğundan mobil sistemlerde kullanılamıyor. Seride 24*, 480 ve 960 GB kapasite seçenekleri var.

Ürünün kutulaması son derece başarılı ve SATA SSD’ler gibi ufak bir kutuyla gelmiyor. Hayli büyük olan kutunun içinde darbelere karşı koruyucu plastik malzemeler var.

Ufak çaplı bir sürücü CD’si dahil edilmiş. Neden derseniz SATA SSD’ler aksine tak-çalıştır değil ve bu karta ait kontrolcünün sistem tarafından otomatik tanınması söz konusu değil. Kartı taktıktan sonra sisteminiz yeni bir donanım bulup sürücüsünü yükleyemeyecek. Bu aşamada CD’den destek alıp kuracaksınız. Optik sürücü kullanmayanlar OCZ sitesinden indirebilir.

OCZ RevoDrive 350 son derece performanslı bir ürün ve bu yüzden üzerindeki yongalar ısınabiliyor. Bunların serin kalması ve aynı zamanda koruma sağlanması için özel bir pasif soğutma plakası eklenmiş. Mat görünümlü bu kaplama sayesinde şık görünüyor ve ağırlığını belli ediyor. PCIe 2.0 x8 bağlantısı destek veren anakartta teorik olarak saniyede 4 GB veri aktarabilir.

Kartı analiz etmek için dört vida sökerek öndeki soğutucuyu dışarı aldık. Aslına bakılırsa bunun görevi tek bir kontrolcüyü soğutmak gibi görünüyor çünkü sadece tek bir yongaya temas edecek biçimde termal macun tatbik edilmiş.

Toshiba tarafından satın alınmış olan OCZ’nin Toshiba üretimi 19nm MLC NAND Flash yongaları kullanıyor olması şaşırtıcı değil. Sağ altta görülen Marvell logolu yonga ise PCIe ile SATA bağlantıları arasındaki dönüşümü gerçekleştiriyor. İştte üstte yer alan soğutucu blok bu yongayı soğutmakla görevli. VCA 2.0 güncellemesi sayesinde NCQ, TRIM, SMART komutları iletilebiliyor, sürücünün performansı geri toplanabiliyor. 128-bit AES şifreleme de desteklenmekte. Yan yana görülen üç kontrolcüyse güç dağıtımı gerçekleştiren Enpiron üretimi 6A kapasiteli buck dc-dc dönüştürücüler.

240 GB modelde iki tane olmakla birlikte incelediğimiz 480 GB modelde dört tane birden LSI SandForce 2282 kontrolcü karşımıza çıkıyor yani dört tane 120 GB SSD alıp RAID0 modunda çalıştırmış gibi düşünebilirsiniz. Uyum sorunu yaşanmaması için RevoDrive 350’de AHCI arabirimi kullanılıyor. OCZ açıklamasına göre Toshiba yongalar günde 50 GB veri yazılsa da üç sene sorunsuz dayanabiliyor. Beklemede güç tüketimi 9.5W iken yüklemede 14W. Zaten dört SSD ve RAID0 SCSI kontrolcünün aynı anda işlediği unutulmamalı.

Sürücüyü takıp sistemi başlatınca bilinmeyen SCSI cihazı eklenecek. CD’deki ya da firma sitesindeki Windows 7/8+ uyumlu sürücüleri kurmaya başlayın. Aynı sürücülerin Linux, Mint, Ubuntu, Fedora uyumlu versiyonları da bulunuyor.

Sürücüler kurulduktan sonra Windows tarafından OCZ 10xx SCSI kontrolcüsü olarak tanımlanacak. Bu cihazın bu şekilde sürücüyle kurulmasının bir diğer etkisi daha var. Doğrudan üzerine işletim sistemi kuracaksanız ilk aşamada RevoDrive 350 tespit edilemeyecek işletim sistemine disketi var deyip sürücüleri göstermeniz gerekecek.

Bir diğer uygulama olaraksa SSD Guru sunuluyor. Bunu kullanarak firmware güncellemek, güvenli biçimde içeriği silmek, BIOS güncellemek, SMART durumunu analiz etmek mümkün.

OCZ RevoDrive 350 480 GB versiyonunda 512 GB eden 16 GB kapasiteli 16 NAND bellek olsa da sisteme ayrılan alan sonrasında 480 GB kalıyor ama Windows içinde formatlı kapasite 447 GB değerine iniyor.

İlk test olan AS SSD bizleri heyecanlandırdı diyebiliriz. Sıralı okuma 1651 MB/saniye, sıralı yazma 874 MB/saniye gibi şaşırtıcı değerler. 4K ve erişim süresi değerleri de memnun edici. OCZ açıklamasına göre 480 GB modelin sıralı okuması 1800 MB/saniye, yazması 1700 MB/saniye olabiliyor ama bu testte göremedik.

IOPS açısından bakmak istediğimizde 4K rastgele erişim değerleri okumada 144K, yazmada 96K gibi dudak uçurtan değerler geldi. OCZ açıklamasında 480 GB model için sırasıyla 140 ve 90K geçiyor yani iki değer de aşıldı.

Bakalım ATTO OCZ’yi doğru çıkaracak mı derken sıralı okumada 2000 MB/saniye, yazmada 1898 MB/saniye gibi yok artık dedirten son derece uçuk rakamlar elde ettik. OCZ’nin açıklamasındaki değerler aşılmış oldu. ATTO’nun farkı sıkıştırılabilir veri içermesi ve SandForce kontrolcü bu alanda daha başarılı olmakta.

CrystalDiskMark uygulaması da AS SSD gibi benzer rakamlar işaret etti. Sürücü sıralıda okuma, 4K rastgele erişimde yazma konularında uzman. RevoDrive 350 kullanıcıları asla performans sıkıntısı yaşamayacak.

SSD özel test uygulaması Anvil Pro ise benzer sonuçlar göstererek tamamen sıkıştırılamaz veri modunda 7311 puan elde etti. Sıralı okuma 1583, yazma 899 MB/saniye geldi. SATA SSD’leri üçe katlayan değerler söz konusu.

Anvil ile bu kez 0-fill seçtik ve performansın yükselmesine şahit olduk. Sıralıda yazma ve okuma 1500 MB/saniye üstüne çıktı. Elde edilen toplam puansa 8327 değerine yükseldi.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
MSI Z170A KRAIT Gaming R6 Siege

Anakart ve ekran kartı alanlarında ciddi çalışmaları olan MSI, Ubisoft ile işbirliğine girerek E3 2015’de En İyi PC oyunu ödülünü kazanmış olan Tom Clancy’s Rainbow Six Siege’i hediye eden Z170A KRAIT Gaming R6 Siege adlı anakartı geliştirdi. Standart sürümü hediye edilen oyunun şu aralar son derece popüler olduğu ortada. Ancak buna ek olarak MSI Z170A GAMING M5 anakart alanlara da bu oyun hediye edilecek. Yeni duyurulan anakartta dikkat çeken siyah beyaz tasarım, özel tip Rainbow Six Siege baskılı paket dikkat çekiyor. Audio Boost 3 kullanarak en yüksek kalitede ses çıkışı sunabilen anakart sayesinde düşmanların yeri daha kolay biçimde tespit edilebiliyor. USB 3.1 Gen 2 Type A ve Type C fişlerini içeren anakart en yüksek hızda çevre birimlerine destek veriyor. Anakartın içerdiği Z170 yongaseti sayesinde K serisi çarpan kilitsiz Intel Skylake işlemciler ve dual kanal DDR4 bellekler sınırlarına kadar zorlanabiliyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Corsair H5 SF Sıvı Soğutma Sistemi Tanıtıldı

Corsair küçük yapıdaki bilgisayarlar için H5 SF Sıvı Soğutma Sistemini TanıttıDonanım üreticilerinden Corsair, küçük yapıdaki bilgisayarlar (SFF) için düşük profilli sıvı soğutma sistemi H5 SF'yi duyurdu.

Corsair H5 SF Sıvı Soğutma Sistemi Tanıtıldı

Hydro serisi altında duyurulamn soğutma sistemi Corsair H5 SF, küçük yapıdaki anakartlar için uyumlu olarak tasarlandı. Firmanın bu yapıdaki sistemler için duyurduğu ilk sıvı soğutma sistemi olan Corsair H5 SF, 85 mm yüksekliğe sahip ve 15 W ısı dağıtımı yapabiliyor. mini ITX anakartlar için tam uyumlu olan sıvı soğutma sistemi 80$ fiyat etiketi ile satışa sunulacak.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Corsair H5 SF Sıvı Soğutma Sistemi Tanıtıldı

Corsair küçük yapıdaki bilgisayarlar için H5 SF Sıvı Soğutma Sistemini TanıttıDonanım üreticilerinden Corsair, küçük yapıdaki bilgisayarlar (SFF) için düşük profilli sıvı soğutma sistemi H5 SF'yi duyurdu.

Corsair H5 SF Sıvı Soğutma Sistemi Tanıtıldı

Hydro serisi altında duyurulamn soğutma sistemi Corsair H5 SF, küçük yapıdaki anakartlar için uyumlu olarak tasarlandı. Firmanın bu yapıdaki sistemler için duyurduğu ilk sıvı soğutma sistemi olan Corsair H5 SF, 85 mm yüksekliğe sahip ve 15 W ısı dağıtımı yapabiliyor. mini ITX anakartlar için tam uyumlu olan sıvı soğutma sistemi 80$ fiyat etiketi ile satışa sunulacak.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Patriot’tan 128 GB’lık Kompakt Parmak Bellekler

Flash tabanlı depolama ürünleri, bilgisayar bellekleri ve SSD’ler sunan Patriot firması kapasiteleri sürekli artan parmak belleklere yenilerini ekledi. 128 GB kapasite sunan ama son derece az yer kaplayan yeni nesil Patriot parmak bellekler dört ayrı model halinde geliyor. USB 3.1 Gen 1 olarak adlandırılan USB 3.0 standardına ve geriye dönük olarak USB 2.0 ile de uyumlu olan yeni nesil parmak bellekler modeline göre 110 MB/saniye okuma ve 20 MB/saniye yazma değerlerine ulaşabiliyor. Tab serisi firmanın en çok satan serisi ve metal kaplamayla beğeni kazanıyor. Vex ise Patriot’un en yeni serilerinden biri ve göz alan renkleri sevenler için ideal. 128 GB modeli parlak yeşil olarak almak mümkün olacak. Spark serisinde metal tip tek parça gövde kullanılıyor. Supersonic mini serisiyse zorlu şartlara dayanıklı ve mat siyah kaplama geçerli. Başlangıç fiyatı 50 dolar olarak belirlenmiş.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
AMD'nin Computex 2015'te tanıttığı FreeSync teknolojisi ve 2016'da piyasaya süreceği Zen işlemcileri ile yeni yılın kralı olmaya en büyük aday olabilir.Her ne kadar eski ve güvenilir bir firma olsa da bilgisayar donanımları noktasında işlemci bakımından Intel, ekran kartları konusunda da Nvidia'nın bir adım gerisinde kalanAMD, 2016 yılında yapacağı yenilikler ve yeni çalışmalar ile bu farkı kapatmaya oldukça niyetli.

Daha önce Computex 2015 fuarında tanıttığı FreeSyncadlı görüntü aktarım teknolojisini sonunda HDMI ile uyumlu haline getiren firma Acer, LG ve Samsung gibi firmalar tarafından çıkarılacak yeni FS uyumlu monitörler ile AMD ekran kartları arasında FreeSync görüntü aktarımını kullanabilecek.Hali hazırda ekran kartı noktasında Nvidia'dan geri kalmayan AMD, bu teknolojisi ve DirectX'e alternatif sunduğu ve AMD ekran bileşenlerinde ciddi performans artışı sağlayan Mental ile birleşince hem monitör ve ekran kartı arasındaki sorunlardan nadiren de olsa gördüğümüz enklerde yırtılma, gecikme gibi önemli sorunlar da ortadan kalkmış ve desteklenen oyun ve monitörler birleşince ciddi oranda Radeon noktasında performans artışı görülecek ve kayıp neredeyse 0'a inecek.

Normalde yavaş yavaş artan FreeSync destekli monitörler bunu sadece DisplayPort ile sağlayabiliyordu. Ancak AMD bunu HDMI'ya getirince hem daha ucuz monitörlere hem de çok daha fazla ürüne getirebilecek.Bunun yanı sıra bir diğer yenilik ise Zen model adına sahip 2016 yılı AMD'nin yeni işlemcileri olacak. Firmanın üst seviye ve performans, oyun bilgisayarlarına yönelik olacak bu yeni işlemcileri AMD'nin yaptığı testlerdeki tüm beklentilerini fazlasıyla yerine getirmiş. Şu anda en iyi serilerden olan Excavator serisine göre %40 daha fazla yük altında çalışabilme ve ciddi oranda performans artışıgösterebilecek Zen serisi işlemciler AM4 platformunu kullanıyor ve verimlilik konusunda da oldukça tutarlı olacaklar.

Sonuç olarak AMD tarafında 2016 yılı ciddi patlama yapma yılı olabilir. Tabii bir diğer yandan Intel veNvidia tarafından gelecek cevaplar da önemli, fakat AMD oldukça iddialı gireceği 2016 pazarında bakalım bu yenilikleri ile oyuncular tarafından kabul görecek mi bunu da merakla bekliyoruz.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Kingston HyperX Fury 16 GB DDR4-2400 Kit

DDR4 bellekler en sonunda yaygınlaşıyor. İlk aşamada geçen yaz sunulan Intel Haswell-E serisi altı ve sekiz çekirdekli işlemcilerle DDR4 bellekler karşımıza çıkmıştı ama sadece üst seviye performanslı ve pahalı sistemler şart oluyordu. Dört kanal DDR4 belleklerin ne gibi bir üstünlük getirdiğini gördükten sonra Intel’in hamlesi son nesil Skylake işlemcilerle masaüstüne dual kanal DDR4 bellekleri getirmek oldu. AMD şimdilik DDR3 ile devam ediyor ama gelecekte benzer adımı atacak. Sonuç olarak artık 100 dolar altı işlemciler ve anakartlarla bile DDR4 bellekler kullanabilir hale geldik. Şartları belirleyen JEDEC, 1600 MHz CL10, 1866 MHz CL12, 2133 MHz CL14 ve 2400 MHz CL15 kitlere onay verdi. Kingston’un test merkezimize gönderdiği yeni kit 2400 MHz tanımına uyuyor.

Bilindiği gibi firmanın performanslı ve oyunculara özel modelleri HyperX markası altında toplanıyor. Fury bellekler DDR3 seçenekleriyle ilgi gördükten sonra DDR4 olarak da karşımıza çıktılar. Bu seride 4 GB ya da 8 GB kapasiteli bellekler tek, çift, dörtlü ya da sekizli kit olarak sunuluyor. Mevcut hız seçenekleri 2133, 2400 ve 2666 MHz. Tümünde çalışma gerilimi JEDEC standardı olan 1.2V ve herşey kitabına uygun. Bize gelen kit klasik biçimde şeffaf plastik kutu içinde darbelere karşı korumalıydı.

Elbette diğer belleklerde olduğu gibi herhangi bir aksesuar yok çünkü anakart üzerindeki uygun bellek yuvalarına yerleştirdikten sonra anında çalışır hale geliyorlar. Sadece BIOS ya da UEFI içinden gerekli ayarları yapmak ya da kontrol etmek yetiyor. Ufak bir kurulum rehberi dışında HyperX logolu çıkartma veriliyor.

Bellekler HyperX Fury serisinin Black modelleri olup siyah renkli alüminyum soğutma plakaları göz alıyor. Alttaki baskı devre de siyah renkte seçilmiş ve 288 bağlantı pini altın kaplanmış. Etiketteki bilgiden de anlaşılacağı gibi 8 GB’lik belleklerle dual kit üzerinden 16 GB kapasite elde ediliyor. Çalışma gerilimi 1.2 Volt.

Soğutucuları dikkatli biçimde yerinden çıkarırsak arka kısımdaki SKhynix üretimi bellekleri görebiliyoruz ama son kullanıcıların bunu çıkarmasını önermiyoruz. Ani bir harekette ürüne zarar verebilir ve garantiyi yakabilirsiniz. Bu bellekler 2400 MHz hızında 15-15-15 zamanlamayla kullanılmak üzere geliştirilmiş. 2133 MHz değerindeyse 14-14-14 zamanlama seçilebiliyor.

Bellekleri anakarta yerleştirmek sorun değil. Soğutucu kısmı hiç de yüksek değil ve sadece 34 mm yüksekliğe ulaşıyor. İşlemci soğutucunuzla ilgili çakışma sorunu yaşama riskiniz düşük. Kingston HyperX Fury Black DDR4 bellekler gerçekten de son derece şık görünüyor. En ufak bir ısınma sorunu yaşamadık. Pasif soğutucu rahatlıkla yeterli geliyor.

Bellekler takılır takılmaz sorunsuz olarak işliyor ve sistemde gerekli düzenlemeler gerçekleşerek 2400 MHz hızına terfi ediliyor. Elbette bu ve daha yüksek frekanslar için son nesil Intel Z170 yongasetli anakartları öneriyoruz. SPD üzerinden desteklenen profiller görülebiliyor. Bellekler otomatik olarak 2400 MHz için 15-15-15-35 2T zamanlama ve 1.2V seçiyor.

Kingston HyperX Fury Black DDR4 2400 bellek kiti bizden geçer not aldı. Bellekler 2400 MHz’de sorunsuz çalışmakla birlikte anakartınıza da bağlı olarak gerekli voltaj ve zamanlama değerlerini deneyerek 3000 MHz değerine kadar overclock yapabilirsiniz ama bu garantili değil. Sonuç olarak garanti edilen 2400 MHz’de de yüksek benchmark sonuçları aldı. Frekans arttıkça daha da iyi hale geliyor. En azından 2666 MHz cepte diyebilmemiz mümkün. Kiti yaklaşık 380 TL civarına temin edebilirsiniz.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
NVIDIA yeni Tomb Raider oyununu belirli ekran kartlarıyla bundle ederek ücretsiz dağıtacak.

Nvidia tarafından yapılan duyuruya göre, sınırlı bir süre için GeForce GTX 970 veya üzeri grafik kartı ya da 970M veya üzeri dizüstü bilgisayar satın alanlar, beraberinde Rise of the Tomb Raider sahibi olacaklar.
7 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında geçerli olacak kampanya hakkında daha fazla bilgi edinmek için burada verilen bağlantıdan Nvidia resmi sayfasına ulaşabilirsiniz. Katılımcı markaların listesi ve kod aktivasyon bağlantısı gibi bilgileri de yine burada bulabilirsiniz.

Kampanya Hangi Ekran Kartlarını Kapsıyor ?

Masaüstü İçin;

Nvidia GTX 970
Nvidia GTX 980
Nvidia GTX 980Tİ

Dizüstü Bilgisayarlar için;

Nvidia GTX 970M
Nvidia GTX 980M
Nvidia GTX 980

Ekran kartlarından herhangi birine sahip PC’ye ya da laptopa sahip olmanız Rise of the Tomb Raider oyununu ücretsiz bir şekilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Tekrardan söylemekte fayda var oyun 29 Ocak 2016 tarihinde çıkışını yapacak. İyi eğlenceler dileriz.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Samsung Electronics, kurumsal sunucular ve veri merkezleri için 128GB modüllerdeki ve sektörün ilk TSV (Through Silicon Via) çift veri hızlı 4. Nesil (DDR4) belleğinin seri üretimine başladığını duyurdu.

2014 yılında, dünyanın ilk 3B TSV DDR4 DRAM (64 GB) ürününü piyasaya sunan Samsung, bu yeni TSV tescilli çift taraflı bellek modülü (RDIMM) ile kurumsal seviyede ultra yüksek kapasiteli belleğe kapı aralayan bir başka önemli buluşa da imza atmış oldu. Varolan DRAM modülleri arasında en yüksek kapasite ve verimliliğe sahip Samsung’un yeni TSV DRAM modülü, yüksek çalışma hızının yanı sıra yüksek güvenilirlik de sergiliyor.

Samsung Electronics Bellek Satış ve Pazarlama Başkan Vekili Joo Sun Choi, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “Yüksek hızlı ve düşük enerjili 128 GB TSV DRAM modülümüzün seri üretimiyle, BT müşterilerimiz ile iş ortaklarımızın yatırımlarında, ciddi bir verimlilik ve ölçeklendirilebilirliğe sahip yeni nesil kurumsal çözümler sunmaya başlamasına olanak tanıyacak olmaktan dolayı çok mutluyuz. Tüketici elektroniği ve gelişmekte olan pazarlardaki küresel liderlerle olan teknik işbirliğimizi; tüketicilerin üretkenliklerini ve kullanıcı deneyimini yukarılara taşıyacak yenilikçi teknolojilerden fayda sağlayabileceği sunucular tarafında genişletmeye devam edeceğiz.”

128 GB TSV DDR4 RDIMM, her biri en gelişmiş TSV ambalajlama teknolojisiyle bir araya getirilmiş dört adet 20 nanometre (nm) tabanlı 8 gigabit (Gb) çip içeren 36 adet 4 GB DRAM paketine yerleştirilmiş toplamda 144 DDR4 çipten oluşuyor. Endüstrinin en yüksek kapasitesinden ve TSV’nin gelişmiş devre sisteminden yararlanan Samsung 128 GB TSV DDR4 modülünün, her bir 4 GB’lık paketinin ana çipinin modül performansını ve güç tüketimini optimize etmek için veri tamponu işlevine sahip özel bir tasarımı bulunuyor.

Samsung, pazarda TSV teknolojisi üretimini hızlandırarak ve üretimde üretkenliğini artırmak adına 20 nm 8 Gb DRAM çipleri yükselterek ultra yüksek kapasiteli DRAM için artan talebe yanıt veriyor. Samsung, kısa vadede 128 GB yükü azaltılmış DIMM’ler (LRDIMM’ler) dâhil olmak üzere yüksek performanslı TSV DRAM modüllerinin yeni ve eksiksiz bir serisini sunmayı planlıyor.

Samsung’un TSV DRAM alanında yürüttüğü çalışmalar arasında; TSV uygulamalarını yüksek bant genişlikli bellek (HBM) ile tüketici ürünlerine yoğunlaşan kurumsal sunucu ihtiyaçlarını karşılayan ve veri transferinde de hızları 2.667 Mbps ve 3.200 Mbps’ye kadar çıkan modüller bulunuyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Samsung Electronics, kurumsal sunucular ve veri merkezleri için 128GB modüllerdeki ve sektörün ilk TSV (Through Silicon Via) çift veri hızlı 4. Nesil (DDR4) belleğinin seri üretimine başladığını duyurdu.

2014 yılında, dünyanın ilk 3B TSV DDR4 DRAM (64 GB) ürününü piyasaya sunan Samsung, bu yeni TSV tescilli çift taraflı bellek modülü (RDIMM) ile kurumsal seviyede ultra yüksek kapasiteli belleğe kapı aralayan bir başka önemli buluşa da imza atmış oldu. Varolan DRAM modülleri arasında en yüksek kapasite ve verimliliğe sahip Samsung’un yeni TSV DRAM modülü, yüksek çalışma hızının yanı sıra yüksek güvenilirlik de sergiliyor.

Samsung Electronics Bellek Satış ve Pazarlama Başkan Vekili Joo Sun Choi, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “Yüksek hızlı ve düşük enerjili 128 GB TSV DRAM modülümüzün seri üretimiyle, BT müşterilerimiz ile iş ortaklarımızın yatırımlarında, ciddi bir verimlilik ve ölçeklendirilebilirliğe sahip yeni nesil kurumsal çözümler sunmaya başlamasına olanak tanıyacak olmaktan dolayı çok mutluyuz. Tüketici elektroniği ve gelişmekte olan pazarlardaki küresel liderlerle olan teknik işbirliğimizi; tüketicilerin üretkenliklerini ve kullanıcı deneyimini yukarılara taşıyacak yenilikçi teknbiri en gelişmiş TSV ambalajlama teknolojisiyle bir araya getirilmiş dört adet a 144 DDR4 çipten oluşuyor. Endüstrinin en yüksek kapasitesinden ve TSV’nin gelişmiş devre sisteminden yararlanan Samsung 128 GB TSV DDR4 modülünün, her bir 4 GB’lık paketinin ana çipinin modül performansını ve güç tüketimini optimize etmek için veri tamponu işlevine sahip özel bir tasarımı bulunuyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
G.Skill Ripjaws V DDR4-2666 16 GB Dual Kit

Sistemlerimizdeki en hızlı bileşenlerden biri olan bellekler uzun yıllar DDR3 olarak hizmet verdikten sonra geçen sene artık net biçimde DDR4 geçişi başladı. Daha önceleri DDR4 desteği sunan üst seviye sistemler olmuştu ve dört kanal bellek kullanılabiliyordu ama asıl kıvılcımı Intel Skylake serisi işlemciler için geliştirilen Intel 100 serisi yongasetlerini içeren anakartlar çaktı. Şimdilik AMD tarafında DDR3 sürüyor ama geleceği pek parlak değil. İncelediğimiz G.Skill Ripjaws V DDR4 bellek kitinde hem firmaya, hem de Ripjaws serisine yabancı değiliz. DDR4 kitlerde frekanslar epey değişken ve 2400 MHz’den başlayarak 3600 MHz ve üstü mümkün ama en ideal setler 2666 MHz gibi görünüyor.

İnceleme konuğu olan kit klasik biçimde vakumlu paketle geliyor. Açmak ve kapatmak mümkün. Görüntüsü ve açıklama etiketi kolayca seçilebiliyor. Hemen anlaşılacağı üzere dual kanal bir kit ama dörtlü olarak da alabilme seçeneği var. Herhangi bir kullanma kılavuzuna gerek yok. G.Skill etiketi dahil edilmiş. Ömür boyu garantili olduğunu belirtelim.

Belleklerden birini önden, diğerini arkadan görüyoruz. Tasarım açısından herhangi bir fark yok, sadece etiketler değişiyor. Kırmızı renkli pasif soğutma plakaları dikkat çekiyor. Firma sitesine bakılırsa farklı modellerinde mavi, gümüş, gri ve siyah renk seçenekleri de var. Bu kitin özelliği çok abartılı olmayan alüminyum soğutucular gibi görünüyor. Soğutucu dahil toplam yükseklik 42 mm ve işlemci soğutucularını engellemiyor.

Firma açıklamasına göre özellikle son nesil Intel Skylake altıncı nesil Core işlemciler için geliştirilmişler. İki parçadan oluşan soğutma plakasını çıkartmak için zorlamadık. Alt kısımdaki bellek yongalarını zedeleme riski var. Bu kitte 2 x 8 GB DDR4 bellek bizlerle ama 4 x 16 GB kite kadar yolunuz açık.

Etikete yakından bakınca 2666 MHz desteğini ve 1.2 Volt standart çalışma gerilimini görüyoruz. Zaten çok yüksek frekans olmadığından voltaj artışı beklemiyorduk. Bu kittle beğeni kazanan Intel XMP 2.0 profili de var ki böylece bellekleri takınca zamanlama değerlerini elle girmeniz gerekmiyor. 15-15-15-35-2N olan gecikme süreleri ve 1.2 V çalışma gerilimi anakartça yükleniyor.

Bellek kitini sisteme yerleştirmek sorun değil ve görüldüğü gibi herhangi bir istenmeyen çıkıntı meydana gelmiyor. İşlemci soğutucularının büyük kısmıyla uyumlu ve ısınma sorunu yaşatmıyor.

Elde edilen sonuçlar son derece iyi ve kitin en büyük artısı geniş overclock aralığı. Elbette bu noktada şans faktörü de devreye giriyor. Öncelikle uyumlu bir anakart kullanıyorsanız size düşen belleklerin başarısını görmek için denemeler yapabilir, yerine göre bizler gibi 3000 MHz bile görebilirsiniz. Bu aşamada bellek gerilimi rahatça 1.35V değerine çıkarılmak zorunda kalabiliyor. Elde edilen sonuçlar 2666 MHz kit açısından son derece tatmin edici. KDV dahil 540 TL fiyata satın alınabiliyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
IBM, ABD Patent Listesinde Zirvede!
IBM, 2015 yılında 7.355 adet patent alarak ABD’de yıllık en çok patent alanlar listesinde bir kez daha birinci oldu.

23 yıldır bu listenin ilk sırasında yer alan IBM’in 2015 yılı patent sonuçları şirketin çok çeşitli alanlardaki inovasyonları, bilişsel çözümleri ve bulut platformuna yaptığı yatırımların bir göstergesi oluyor.

2015 ABD patent alanlar listesindeki ilk 10 şirket:
1- IBM 7.355

2- Samsung 5.072

3- Canon 4.134

4- Qualcomm 2.900

5- Google 2.835

6- Toshiba 2.627

7- Sony 2.455

8- LG Electronics 2.242

9- Intel 2.048

10- Microsoft 1.956

Makinelerin duyguları anlamasına yardımcı olma: Bilişim geçmişinin çoğunda, insanların, makinelerin kurallarıyla hareket etmesi gerekiyordu, genellikle kendimizi anlaşılır kılmak için tuşlarla yazıyor veya düğmelere basıyorduk.

Bilişsel çağda ise makineler bizi dinliyor ve bizimle konuşuyorlar. IBM Araştırma Birimi'nin Çin laboratuvarında çalışan bir grup bilim insanı, makinelerin, duygu yüklü sözcükleri yorumlamasına ve böylece bizimle daha doğal yollarla sohbet etmesine yardımcı olan bir sistemin patentini aldı. (Patent US9117446)

Bilişsel bilişim ve şirketin bulut platformu ile ilgili alanlarda 2.000'den fazla patent alan IBM mühendisleri bilişsel bilişim ve yapay zeka alanlarında makinelerin, insanlarla doğal ve alışılmış yollarla etkileşim kurarken farklı veri türlerini öğrenmelerine, muhakeme etmelerine ve verimli bir şekilde işlemelerine yardımcı olabilecek yeni teknolojiler geliştirdiler.

Bilgisayarların insanlardan öğrenmesine yardımcı olma: Geleneksel bilgisayarların aksine, bilişsel sistemler, deneyimlerden öğrenebiliyorlar. Bir ekip, bilgisayarların, insanlarla etkileşim kurarak dili anlamalarına yardımcı olan bir teknoloji üretti.

Buradaki amaç, bilgisayarların, bir insanla mı, yoksa bir makineyle mi etkileşim kurmakta olduğunu anlamasına yardımcı olmaktı. (Patent US9146917)

IBM mühendisleri aynı zamanda IBM'in bulut platformunda gelişme sağlayacak olan inovasyonlara da odaklandı.

Bulutun daha hızlı ve daha verimli çalışmasına yardımcı olma: Bulut bilişimin bir avantajı, kaynakların dünyanın her tarafından sağlanabilmesidir.

Her yerdeki kaynakları kullanabilmenize rağmen, bir bulut, kaynaklar arasındaki ve son kullanıcılar ile kaynaklar arasındaki ağ gecikmesi süresinin en aza indirilebildiği durumlarda daha verimli olarak çalışır.

Bilgisayar konusunda çalışan IBM bilim insanları, kullanılabilir kaynakların bir topolojisini çıkarmak ve bunlar arasındaki ve bunlar ile son kullanıcılar arasındaki en kısa ağ rotalarını belirlemek için bir yol geliştirdiler ve bunun patentini aldılar.

Kaynakların en verimli konfigürasyonu daha sonra kaynakların sağlanması sırasında kullanılabiliyor. (Patent US8972986)

İşin yapılması için dünyanın her yerinden kaynak sağlama: IBM mühendisleri, bulutun, yoğun iş yükleri için, paylaşacak ekstra kapasitesi olan diğer bulutlardan ekstra bilişim kaynağı istemeleri için bir yol geliştirdiler.

Aynı zamanda, yeterli kullanılabilir kaynağa sahip olan bulutlar, yüksek profilli etkinlikler yaklaştıkça diğer bulutlara uyarı verebiliyor. Bu da süreçlerin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor. (Patent US9009722)

IBM mühendisleri sektörlerde dönüşüm yapılmasına yardımcı olan inovasyonlara da odaklanıyor.

Uluslararası seyahat noktalarında etkili iletişim: Uluslararası havalimanları gibi seyahat merkezleri, farklı dilleri mümkün olduğunca hızlı ve etkili konuşan yolculara bilgi verme gereksinimi duyar. IBM mühendisleri, seyahat eden bir grup insan arasında en sık hangi dillerin konuşulduğunu algılamak için bir yol keşfettiler.

Bu keşif sayesinde duyurular bu dillere çevirilebiliyor ve bu işlem en sık konuşulan dillerin sırasına göre yapılabiliyor. (Patent US9015032)

Bilgisayar ile öğrenme aracılığıyla hasta bakımını geliştirme: Bilişsel sistemler, büyük hacimli ve farklı veri kaynaklarını analiz ederken karar vermek için kullanılan akıllı öngörülerin oluşturulmasına yardımcı olacak çeşitli algoritmalar kullanıyor.

Bu bilişsel sistemler, tıp profesyonellerinin, hastaları için kanıta dayalı tedavi seçeneklerini belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılabiliyor.

IBM mühendisleri; doktorların, kişiye özel tedavi seçeneklerini belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla belirli tıbbi kategorilere dayalı olan algoritmaları belirleyen bir buluş için patent aldılar. (Patent US9171478)

IBM'in 2015 patent skorunda 50 eyalette ve bölgede, 46 ülkede bulunan 8.500'den fazla IBM çalışanının emeği bulunuyor. ABD dışında yaşayan IBM mühendisleri, şirketin 2015 patentlerinin yüzde 36'sından fazlasına katkıda bulunuyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
MSI, oyuncu ekipmanları serisine bugün bir yeni ürün daha eklediğini duyurdu. Ürünümüz bir lazer Mouse ve ismi Interceptor DS300. Peki, Interceptor DS300 oyunculara neler sunuyor?


Interceptor DS300, MSI'ın oyuncu ekipmanları listesine eklediği son ürün. Oval tasarımıyla dikkat çeken mouse, ergonomik yapısıyla rahatlığı ve üst seviye performansı hedefliyor.
Interceptor DS300'ün yapıldığı materyal ise oldukça dayanıklı olmasıyla biliniyor. Mouse üzerindeki OMRON tuşlar 5+ milyon tıklamaya varan ömür sunuyorlar.

Mouse'un bir diğer dikkat çeken özelliği ise 8200DPI lazer sensöre sahip olması. Mouse üzerinde 16.8 milyon renk seçeneğine sahip RGB LED'ler de DPI ayarını kolayca anlamanıza yardımcı oluyor. Mouse üzerindeki altı programlanabilir tuşu da istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz.

Tutuş yerlerindeki plastik materyal de mouse'un elinizden kaymasını engelliyor. Son olarak mouse'un ağırlığının da ayarlanabildiğini söyleyelim.

MSI Interceptor DS300 ile kullanacağınız yazılım sayesinde de mouse üzerinde tam kontrol sağlayabiliyorsunuz. Bu program sayesinde makrolarınızı ayarlayabiliyor ve RGB LED'leri düzenleyebiliyorsunuz. Ürünün fiyatı hakkında bir bilgi ise henüz verilmedi.
 
Üst