PC Donanım Hakkında Gelişen Son Versionlar & Güncellemeler

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
PC Donanım Hakkında Gelişen Son Versionlar & Güncellemeler


Razer'dan Yeni Diamondback Yeniden Diamondback

Razer efsane oyuncu faresi olan Diamondback'in yeni bir modelini duyurdu.Hiç kuşkusuz artık oyun ekipmanı dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen marka olan Razer bu yıl da IFA 2015'de çok dikkat çeken ürünler tanıttı. Bunlardan en dikkat çekenlerinden biri ise yıllardır yeni bir modeli çıkarılmayan ama halen daha bazı oyuncular tarafından kullanılan efsane oyuncu faresi Diamondback'ın yenilenmiş modeli oldu. Bu yeni model yeniden efsane olmaya aday gibi gözküyor.

Eski Razer Diamondback, ergonomik yapısı ile oldukça beğenilmişti. Yeni modelde bu yapı daha da geliştirilmiş, ele tam oturan bir mause elde edilmiş. Bunun yanında yılların getirdiği yenilikler de bu farede yer bulmuş. Son yılların oyuncu ekipmanlarındaki gibi bu ürüne de Chroma aydınlatma desteği eklenmiş. Chroma aydınlatma desteği ile farenizin üzerindeki ışıkları 16.8 milyon renk seçeneği arasından kendiniz seçebiliyorsunuz. Aynı zamanda iki metre kablosu ile de fareyi rahatça kullanabiliyorsunuz.

Razer Diamondback'in teknik özelliklerine bakacak olursak farede kulllanılan 16,000 DPI'lık 5G lazer sensör hassasiyet konusunda Razer Diamondback'in çıtasını oldukça yükseltmiş. 50G'lik hızlanma özelliğiyle oyuncuların işine çok yarayacak olan Diamondback 7 adet Razer'ın Synapse programı ile özelleştirilebilir butona sahip.
Ekim aynın ortalarında raflardaki yerini alacak olan Razer Diamondback, 90$ fiyatıyla satışa sunulacak. Bakalım efsane devam edecek mi?
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
işlemci soğutucuları uzun zamandır farklı biçimlerde karşımıza çıkmıyor. Genelde standart tip soğutucularla yetinmeyen kullanıcılara özel kule tip performanslı modeller var ve overclock yapanlar sıvı soğutma sistemlerine yöneliyor. İşlemcilerin TDP değerleri ve ısıları düşmüş olsa da günümüzde hala sessiz soğutma için işlemci soğutucusu terfisi gerekli olabiliyor. Sisteminizi sessizleştirmek ya da overclock aralığını genişletmek istiyorsanız hayli pahalı modeller olduğu gibi çok ekonomik olan soğutucular da var. Bu tür uygun fiyatlı seçeneklerden biri olan Cooler Master Hyper 612 V2 modelinin adı tanıdık gelebilir çünkü 2012 yılında Hyper 612 ve Hyper 612S modelleri kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Kule tarz dışında güncellemeden geçen Hyper 612’nin önceki nesil modele pek benzediği söylenemez. Farklı bir radyatör tasarımı bizlerle ve fan sabitleme sistemi görülmemiş türden değişik bir plastik tutucu kullanıyor ama bunu kullanmak zorunda değilsiniz çünkü paketten klasik fan sabitleme telleri de çıkıyor. Bu demek oluyor ki isteyenler tek fanla gelen soğutucuyu çift fanla kullanma imkanına da sahip.
Genel Özellikler


Patentli CDC (Sürekli Direkt Temas) teknolojisiyle yüksek hızda ısı aktarımı
Isı uzaklaştırma verimini iyileştiren özel radyatör tasarımı
Sessiz çalışma modunda en iyi soğutma performansına odaklanan yapı
6 mm çaplı altı bakır ısı borusu ve alüminyum radyatör plakaları
120 x 120 x 25 mm, 800~1300 (%±10) devir, 26.6-44.2 CFM, 11-20 dBA 4-pin PWM fan
12V DC gerilim, 0.09A akım, 1.08W güç tüketiminde 40 bin saat ömür sunan fan
Montajı kolay fan telleri ve stabil plastik montaj klipsiyle çift fan olanağı
Intel LGA 2011/1366/1156/1155/1150/775 ve AMD FM2+/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2 soket uyumu
139 x 102 x 160.4 mm boyutlu ve 732 gram radyatör, 154 gram fan


Ürün kutusu her zamanki gibi şık ve sağlam. Net biçimde soğutucu görülebiliyor. Küp biçimli kutu içinde koruyucu süngerler var ve parçalar ayrı olarak paketlenmiş.

Aksesuar olarak gelenler AMD ve Intel için iki yüzü olan tek bir anakart arka plakası, buna takılacak metal ayaklar ve bunları tutacak plastik kapaklar, Intel soketler için iki, AMD soketler için dört ayrı tabana eklenecek parça, termal macun, Soket 2011 için özel civatalar, somunları tornavidayla sıkmaya yarayan özel baş ve fana plastik klips montajı için dört siyah montaj vidası.

Fan montajı için kullanılabilecek plastik klipsler ve iki montaj teli. Tek fan olacaksa seçim size kalıyor. İsterseniz ikincil 120 mm fan ekleyebilirsiniz.

Kurulum rehberi ufak ama parçalar ve montaj adımları net biçimde görülebiliyor. Garanti belgesine bakmanın pek gereği yok.

Ayrı olarak gelen 120 x 120 x 25 mm fan hayli sessiz. Kılavuzda akım 0.09A görünüyor ama fana göre 0.16A olabiliyor yani güç tüketimi 2W’ı geçmiyor. PWM fanda bağlantı dört fişli ve hız kontrolü anakartta.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Fanlar bilgisayarlarda ısınan donanımların soğuması için bilgisayar kasalarında çeşitli fan yerlerine takılır. 8 cm. , 12 cm. , 14 cm ve daha büyük boyutlu olanları da vardır. Bir bilgisayarda en çok ısınan parçalar işlemci ve ekran kartı olduğundan bu parçalar üzerinde fan bulunur.

Zayıf ekran kartlarında fan olmayabilir.
Bu tip ekran kartları çok fazla ısınmadığından sadece kasa içindeki hava akımı sayesinde yeterince soğurlar.
Kasa içinde yeteri kadar hava akımı oluşturacak kadar fanınız yoksa ve ekran kartınız da pasif soğutuculu yani fansız ise ısınması fazla olacaktır ve sıcaklığı 75-80 derece civarını geçtiğinde monitörünüzdeki görüntüde filmlerde veya oyunlarda renklerde bozulmalar olacaktır. ve bu sıcaklık daha da arttığında diğer bileşenler de tehlikeye gireceği gibi ekran kartınız da yanabilir.
Bu durumun oluşmaması için kasanızda yeteri kadar hava akımı oluşturabilecek fanlar olmalıdır.

Standart olarak tüm kasalarda egzoz diye tabir edilen ve kasanın arka kısmında olan ve genellikle de boyutu 8 cm olan fandır. Egzoz fanının görevi kasa içinde biriken sıcak havanın dışarı atmaktır. Fanların boyutları arttıkça dönüş hızları azalır ve dolayısıyla çıkardıkları ses de azalır.

Fanlar kasa arkasına, kasa önüne, kasanın açılabilen kenarına, kasanın üstüne ve kasanın altına takılabilir.
Tüm kasalarda dediğim fan yerleri olmayabilir, ama tüm kasalarda arka kısımda fan yeri vardır. Bazı kasalarda ön tarafta da fan yeri vardır, bazılarında ise kasa altında bile fan yeri vardır. Eğer bilgisayarınızın yanında fan yeri yoksa yan kapağı uygun biçimde keserek istediğiniz boyut fan için uygun bir fan yuvası yapabilirsiniz.

Kasanıza bir fan alacaksanız örneğin 12 cm. lik bir fan alacaksanız öncelikle kasanızda bu fana göre yuna var mı bilmeniz gerekir çünkü bazı kasalarda sadece 8 cm. lik fan yeri vardır.

Fanlar Hangi Yöne Hava atmalıdır?

Bazı fan yerlerinde üfleme yönü kişinin istediğine bağlı olarak değiştirilebilir ama genellikler fanlar şu yönlerde hava üfler-üflemelidir.

-Kasa önündeki fan içeri hava üflemelidir.
-Kasa arkasındaki fan dışarı hava üflemelidir.
-Kasanın açılan yanındaki fan(lar) içeri hava üflemelidir.
-Kasanın üst kısmındaki fan(lar) ddışarı, yani yukarı üflemelidir.
-Kasa altındaki fan(lar) içeri üflemelidir.

Yazın havalar sıcak olduğunda bilgisayarınızın sıcaktan resetlememesi için kasanıza fazladan fan almanız pc performansı için çok önemlidir. Büyük fanlar küçük fanlara göre daha yavaş döner ve daha sessiz çalışırlar. Tavsiyem 12 cm.lik fanlardan almanızdır. Hem daha sessiz hem daha iyi hava üflemesi yapar hem de 8 cm.lik fanlara göre temizlenmesi daha kolaydır. Kasanızda sadece 8 cm.lik fan yuvası varsa, bir demirci de istediğiniz boyutlarda fan yuvası açtırabilirsiniz.

Örneğin sadece kasanızın arkasında bir tane 8 cm.lik fan yeri varsa kasanın açılabilen yanın bir demirciye götürüp 12 cm. lik bir fan yuvası açtırıp fanı takarsanız. Sıcak havalarda en çok ısınan donanımlardan biri olan işlemci ye ekstradan üflenen hava sıcak havalarda işlemcinin daha rahat ve daha serin çalışmasını sağladığından bilgisayarınızın resetleme, kapanma gibi sorunları da ortadan kalkmış olur.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Hepsi bir arada sıvı soğutma sistemleri

All-in-one soğutma sistemleri ile kurulum artık çok daha kolaySıvı soğutma sistemlerinin en önemli dezavantajlarından bir tanesi, oldukça pahalı olmalarıydı. 100 dolarlık bir işlemci için 500 dolarlık bir soğutucu almak herkes için uygun olmayabilir. Ancak son zamanlarda 'hepsi bir arada' sıvı soğutmaların fiyatlarında önemli bir düşüş geldi. Bu nispeten yeni cihazlar, sıvı soğutmayı basit, ucuz ve risksiz bir hale getiriyor.

Daha önce görmediyseniz, bu ürünler sıvı soğutmak için gerekli her şeyi bir arada taşıyor. Büyük bölüm bir pompa, depo, radyatör ve bir fana sahip. Diğer kısım ise CPU bloğuna takılıyor. Sıvılar fabrikada doldurulup kapatıldığından PC'nizi ıslatmak veya gelecekte sıvı seviyesini kontrol etmek gibi şeyleri düşünmenize gerek kalmıyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Sıvı soğutma ne kadar kolay, nasıl çalışıyor?

Sıvı soğutma ne kadar kolay, nasıl çalışıyor?
Sıvı soğutma kurulumu ne kadar kolay?

Hepsi bir arada sıvı soğutma sistemini bağlamak, standart bir heatsink'i takmaktan sadece biraz daha karmaşıktır. Bunun ilk nedeni işlemci bloğunun her zaman radyatör ve fana bağlı olması ve ikisini birden bağlamanın zor olabilmesi.

Kendi sisteminizi kurmanız zor bir iş değil, ancak birleştirme işlemi biraz sabır gerektiriyor. Sıvı soğutma kurulumundaki en büyük tehlike acele etmektir.

Sıvı soğutma nasıl çalışıyor?

Soğutucu sıvı depoya veya tanka iletilir, buradan ise bir pompaya bağlanır. Depo seviyesi sık sık denetlenmeye ihtiyaç duyar zira sıvı, sıcaklık dolayısıyla buharlaşacaktır. Bu nedenle tüm cihazı altı ayda bir tamamen boşaltıp temizlemek iyi bir fikir olacaktır.

Pompa, sıvıyı borulardan yüksek derecede iletkenliğe sahip metale doğru iter. Bu metal genellikle bakır veya alüminyumdan yapılmıştır. Bloğun özenle işlenmiş olan yüzü, CPU, GPU veya Northbridge denetim çipinin üzerine yerleştirilir. Bloğun bu yüzü, bir takım dar kanallara sahiptir. Sıvı, bu kanallardan akarak ısıyı CPU bloğundan alıp radyatöre taşır.

Sıvı, radyatörde daha da dar kanallardan geçirilir ve üzerine bir fan ile hava üflenen kanallar yoluyla soğutulur. Su tekrar depoya iletilir ve yolculuğua baştan başlar.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Pompalama

Pompalama
Farklı birimleri aynı anda soğutmak isterseniz, araya radyatör eklemeniz iyi bir fikir olacaktır
Pompalama

Sürücü bölmesine yerleşen pompalar, küçük motorları ve kasayı titretmeleri nedeniyle harici ünitelerden daha sesli olabiliyorlar. Ancak daha az yer kaplaması ve PC'nizi taşınabilir hale getirmesiyle önemli bir avantaja sahipler.

Sıvı soğutma sistemini bağlamak genellikle kolay bir işlemdir. Dikkat etmeniz gereken, sıvı soğutmayı işlemcinizi overclock etmek için kullanacaksanız, sisteminizin diğer parçalarının sıcaklığını da göz önünde bulundurmanız.

AMD'nin Black Edition serileri veya Intel'in Extreme serileri kilidi açık çarpanlara sahipler, bu sayede diğer bileşenlerden bağımsız bir şekilde ayarlanabiliyorlar. Ancak veriyolu hızlarını değiştirdiğinizde RAM, grafik kartı gibi bileşenlerin de sıcaklığını göz önünde bulundurmanız, onlara da sıvı soğutmalı heatsink'ler eklemeniz gerekebilir - bu da işinizi biraz zorlaştıracaktır. Bu durumda GPU ile CPU arasında bir radyatör daha eklemeniz iyi bir fikir olacaktır.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Uğraştığınıza değecek mi?

Uğraştığınıza değecek mi?
Sıvı soğutma, eski PC'nizi diriltecek veya sistemin karşılayacak kadar iyi
Uğraştığınıza değecek mi?

Tam bir sıvı soğutma sisteminin size maliyeti 300 doların üzerinde olabilir. Üstelik CPU'nuzu overclock etmek için iyi bir anakarta da ihtiyacınız var. Peki buna değer mi?

Bazıları buna değeceğini düşünüyor. Örneğin tüm Cyberpower PC'ler, standart olarak sıvı soğutmayla satılıyor. Ürün yönetmeni David Scott, bunun nedenini sıvı soğutmanın overclock potansiyeline bağlıyor.

Peki sıvı soğutma ne kadar iyi? Buna 'AMD ile Intel arasındaki boşluğu kapatacak kadar iyi' cevabını verebiliriz. Sıvı soğutmalı bir sistemle altı çekirdekli bir Phenom II 1100T'yi 4Ghz'e overclock etmek mümkün olabiliyor. Daha etkileyicisi ise yaklaşık 80 dolarlık Athlon II 255 çipini sıvı soğutma ve birkaç BIOS ayarlamasıyla 3.9GHz'ye kolayca overclock edip, hız testlerinde çift çekirdekli Phenom II'nin hızına ulaştırmak mümkün.

Kazanılan bu performans, hepsi bir arada sıvı soğutma sisteminin maliyetini karşılamaya ve eski bir PC'yi hayata döndürmeye yetecek seviyede.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
İşletmelere yönelik yeni grafik kartını tanıtan Nvidia, resmen piyasaya bir canavar salmış.Ekran kartı piyasasında zirvenin sahibi olan Nvidia, ürün yelpazesine yeni bir ekran kartı daha eklemiş durumda. Ancak bu sefer gelen ekran kartı direkt olarak işletmelere yönelik.

Şöyle ki; Nvidia normalde standart tüketici pazarı içinGeForce ekran kartları, sunucu pazarı için ise Quadroekran kartları ile piyasada boy gösterirdi. Ancak son dönemlerde yaygınlığı artan ve pratiklik açısından ciddi derecede kullanışlı olan birden fazla, çoklu ekran kullanımının artışı, Nvidia cephesini de atağa geçirmişti.Çoklu ekran kullanımı için NVS serisi ekran kartları üretmeye başlayan Nvidia, bu serinin yeni üyesiNVS 810 Business'ı tanıttı. Aslında NVS 810 Business'ın ne özellik taşıdığı tamamen adında barınmakta dersek yanlış olmaz. Zira NVS 810 Business, 8 ekran çıkışına sahip ve tamamen işletmelere yönelik.

İki adet GM107 grafik biriminin bulunduğu kartta bu birim için 2GB DDR3 bellek ayrılmış durumda ve kartın ulaştığı maksimum güç tüketimi 68Watt. Ayrıca kartta 2x512 olmak üzere 1024 adet Nvidia'nın özel Cuda çekirdeği bulunmakta. Paralel programlama platformu olan bu çekirdek, bilgisayarın işlem performansına yüksek oranda katkı sağlamakta.Kartın diğer özelliklerinden bahsedecek olursak; NVS 810 Business'da 8 adet Mini DP 1.2 çıkışı bulunmakta. Bu çıkışlar sayesinde kart, 8 farklı ekranı 30Hz hızında 4096x2160 piksel çözünürlüğünde kullanabilmekte. Hız, isteğe göre 60Hz'ye de çıkarılabiliyor ancak ekran sayısı 4'e düşüyor.

Son olarak kartın fiyatından bahsedecek olursak; NVS 810 Business, yurtdışında 715 euro'dan satışa sunulmuş durumda. Türkiye için net bir fiyatbelli değil ancak muhtemelen 2000 TL üzerinde olacaktır.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
BIOS'dan bellek hızı ayarlama (1)
“2400MHz’lik bellekler aldım ama BIOS’da 1600MHz olarak görüyor, bu sorunu nasıl çözerim?”

Anakartlar ve hızlı bellekler arasında yaşanan genel bir sorundur. Kullanıcı yeni nesil anakartına yüksek hızlı bellek taktığı zaman, belleğin etiketi üzerinde yazan değerlerde çalışmadığını görür. Aslında bu sorun değil, sadece ayar gerektiren basit bir işlemdir.

Intel Z87 yongasetli MSI Z87 MPOWER MAX’e 8GB sığalı 2400MHz’lik bellekler takılı olduğu halde, BIOS ekranının sağ üst köşesinde belleklerin 1600MHz’de çalıştığını görüyoruz. Bu sorunu halletmenin, daha doğrusu bellekleri doğal hızlarıyla çalıştırmanın yolu oldukça kolay:

BIOS'dan bellek hızı ayarlama (6)

İlk olarak BIOS’daki OC bölümüne girip X.M.P. seçeneğine tıklıyoruz. Kullandığınız anakartta farklı bir yerde olabilir ama anakartınız çok eski bir model değilse (H55, AMD 690G gibi) ve özellikle yeni nesil UEFI BIOS’a sahipse, X.M.P. seçeneğini hızaşırtma (OC) bölümünde bulabilirsiniz:

BIOS'dan bellek hızı ayarlama (7)

X.M.P.’ye tıkladığımızda karşımıza iki farklı seçim çıkıyor. Bunlar; kullanılan belleğin marka/modeline göre değişkenlik gösterse de genel olarak ikiden fazla değildir. Her seçim, bellek içinde kayıtlı olan farklı değerleri (zamanlamalar gibi) barındırır. Bunlara kısaca “hazır hızaşırtma profilleri” diyebiliriz. Profillerden birini seçip ardından “Ayarları Kaydet ve Çık” yardımıyla sistemi yeniden başlatıyoruz:

BIOS'dan bellek hızı ayarlama (3)

Sistem açılıp BIOS ana ekranına tekrar girdiğimiz zaman belleklerin 2400MHz’de keyifli bir şekilde çalıştığını görüyoruz:

BIOS'dan bellek hızı ayarlama (4)

Belleklerin doğal hızlarına çıkartılmasının diğer bir yöntemi ise “DRAM Frequency’dır”. Burada; BIOS üzerinde tanımlı olanlar arasında, kullandığımız belleğin hızını seçiyoruz. İşlem bittiğinde ise kaydedip sistemi yeniden başlattığımızda bellekler çalışması gereken hızlara ulaşacaktır:

BIOS'dan bellek hızı ayarlama (5)
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
AMD firmasına bir müşteri tarafından, Bulldozer işlemcilerinde çekirdek sayıları yanlış gösteriliyor ve hile yapılıyor sebebiyle dava açıldı.Piyasada son dönemde açılan davalar genelde firmalar arası olup, çoğunlukla patent kavgalarına dayanıyordu. Arada bir de kullanıcılar aldatıldıklarını düşünüp, firmanın açıklarını yakalamaya çalışıyor ve dava açabiliyor.

Tony Dickey isimli müşteri kendisi ve tüm Bulldozer işlemci kullanıcıları adına AMD’ye toplu dava açtı. Davanın gerekçesi olarak ise AMD’ninBulldozer mimarisinde kullanılan iki çekirdeği tek bir modülde birleştirmesi, ancak Windows’un bunu yine iki çekirdek modül olarak algılaması gösterildi.

Yani orijinalde iki çekirdek ayrı olarak çalışamıyor ancak piyasaya aksi şekilde sunuluyor. 8çekirdek gözüken işlemcinin aslında 4 çekirdek olduğu, vaat edilen performansın sistemlerde gerçekleşmediği de Dickey tarafından vurgulanıyor.Piyasada kendisi kadar sistemi ve işlemcileri bilen insanlar olmadığı için milletin kandırıldığına dayanan Dickey, hukuki ceza, dava masrafları, tedbir ve beyan ile birlikte faiz masraflarının karşılanmasını istiyor ve kabul edilebilir bir miktar para cezası talebinde bulunuyor. İyi niyetin suistimal edilmesiyle birlikte Dickey,Tüketiciyi Koruma Kanunu ve Haksız Rekabet Kanunu ihlalini öne sürüyor. Şimdi merak edilen soru ise AMD’nin bu konu hakkında nasıl bir cevap vereceği.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Microsoft, Windows Uygulama mağazasındaki Spam uygulama ve yorumlara savaş açtı. Artık Windows Uygulama mağazasındaki kötü niyetli uygulama ve yorumlar tespit edilip silinecek.

Microsoft Windows Mağazadaki Spam Uygulamaları ve Yorumları Tespit Edip Silecek
Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile geliştiricilerin Windows Platformuna ilgisini artırmak isterken bir taraftan da uygulama mağazasında geliştiriciler için özel önlemler alıyor. Bu önlemlerden biri daha hayata geçirildi.

Microsoft, geliştiricileri için Windows Uygulama mağazasına özellikle kötü niyetli değerlendirmeler ve sahte uygulamalarla mücadele etmek için bir dizi özellik ekledi. Artık Windows Uygulama mağazasındaki sahte uygulamalar ve kötü niyetli Spam yorumlar anında tespit edilerek mağazadan kaldırılacak.

Resmi Windows Geliştirici Görüşleri UserVoice sayfasında, kötü niyetli değerlendirmeleri tespit edip bunların engellenmesi için bir konu oluşturulmuştu. Bu hafta Microsoft, şimdi bu önerilerden bazıları için harekete geçtiğini doğruladı:

Uygulamaya konulacak yeni özellikler arasında şunlar bulunuyor:

Yorumları gözden geçirme
Yorumlara kullanıcı tepkileri
Uygulama Mağazası Politikasını ihlal eden yorumların hangi durumlarda silineceğini belirleyen yeni kriterler
İstenmeyen değerlendirmelerin büyük çoğunluğunu algılamak ve silmek için yeni bir teknoloji
Yorumların yararlı olup olmadığını belirleyen seçenekler
Microsoft’un Windows mağazadaki spam yorumları bulmak ve silmek için kullandığı teknolojinin arkasındaki özellikler hakkında yorum yapmak için henüz çok erken. Fakat önümüzdeki günlerde bu hakkında daha fazla bilgi paylaşılacaktır.

Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile mobil ve pc işletim sistemlerinin uygulama mağazalarını birleştirmişti. Windows 10 güncellemesi ile birlikte uygulama mağazasına geliştirici ilgisinin artması beklenirken Microsoft da şimdiden önlemlerini almaya başlamış gibi görünüyor
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Gigabyte Z170X-Gaming 6 Anakart Duyuruldu

Anakart alanındaki dev üreticilerden biri olan Gigabyte, oyuncuların kalbinde taht kurmuş Gaming serisi anakartlarına iddialı bir model ekledi. Intel’in son nesil Skylake serisi Core işlemcilerine özel olarak geliştirilmiş Intel Z170 overclock dostu yongasetini esas alan Gigabyte Z170X-Gaming 6 anakart özellik ve performans anlamında gövde gösterisi yapıyor. Elbette sadece Soket 1151 işlemcilere destek veren bu anakartta oyuncuların ve overclock düşkünlerinin beklentilerini karşılayacak özellikler var. 11 fazlı işlemci güç devresi içeren ve PCIe genişleme yuvaları son derece farklı görünen anakartta ikisi işlemciye bağlı çift PCIe 3.0 x16 yuvası (duruma göre 16/0 ya da 8/8), gerçekte PCIe 3.0 x4 olan PCIe x16 yuvası, dört tane PCIe 3.0 x1 yuvası var. Depolama birimleri için 32 Gbps hızında M.2 yuvaları, üç tane 16 Gbps SATA Express portu yer alıyor. İsteyenler bunları altı tane SATA 6.0 Gbps portu olarak kullanabilir. Çift USB 3.1 portundan biri Type A iken diğeri son nesil Type C. Sekiz tane USB 3.0 portu da var. Çift Gbps ağ portu sunan anakartta Killer E2201 ile Intel kontrolcü seçilmiş. Sekiz kanal AMP-UP ses kartı sunan bu anakartın fiyatı henüz belirli değil.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Lenovo Y50-70

Taşınabilir bilgisayar üreticileri uzun zamandır oyunculara yönelik çözümler geliştirmeye devam ediyor. Özellikle önde gelen markaların tamamen oyunculara yönelik özelliklerle donatılan ve epey yüksek fiyatlı modellerini görmemiş olamazsınız. Aslına baktığınızda firmalar da kendi taraflarında haklılar çünkü bir oyuncu bilgisayarının ilk şartı standartların çok çok üzerinde, hatta zirve noktasına yakın seviyede donanım bileşenleri. Fiyatı ciddi şekilde artıran asıl etken bu. Öte yandan oyuncuların duyularına hitap eden ekran, ses sistemi ve klavye gibi detaylardan da kaliteden kaçınılmıyor dahası tasarımda da çeşitli renklendirmelere ve keskin çizgilere gidiliyor. Yazımızda Lenovo’nun Y50-70 modelini ağırlayacağız. Lenovo Y50-70 oyuncuların son derece önemsemesi gereken bir taşınabilir bilgisayar seçeneği çünkü fiyat ve karşılığında sunulanlar açısından değerlendirildiğinde piyasanın en iyisi olmaya oynuyor.

Lenovo Y50-70’te siyah renk ağırlıkta. Bilgisayarın çapraz ütü izlerine sahip üst kapağı sıradanlığın ötesine geçmeyi başarıyor. Kapakta kullanılan malzeme alüminyum ve iki taraflı fırçalama işleminin de son derece iyi bir görünüm sunduğunu belirtmemiz gerek. Lenovo logosu ise yine alüminyum malzemeden fakat daha farklı bir işleme metodu ile üretilerek kapağa oturtulmuş. Lenovo Y50-70 daha kapağını açmadan bizleri etkilemeyi başarıyor. Siyah rengin içeride de devam ettiğini görüyoruz. Ekran çerçevesinde piyano siyahı bir çerçeve tercih edilmiş. Gövdede ise ellerin kaymasını engelleyen ve rahatlık sağlayan özel dokulu bir kaplama var. Bu malzeme alt ve yan taraflarda ton farkı olmadan yerini tipik siyah plastiğe bırakıyor.

Klavyenin sağ ve sol üstünde konumlandırılan hoparlörlerde alanında profesyonel üreticilerden biri olan JBL’in imzası var. Stereo standardındaki bu hoparlörlere ayrıca kasa içinde konumlandırılan ve alt tarafa doğru ses üreten bir subwoofer eşlik ediyor. Genel ses performansını başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz. Hoparlörler ayrıca Dolby Advanced Audio teknolojisine sahip ve yazılım desteği ile çıtayı daha da yükseltiyor. Hoparlörlerin tasarımı gövdenin arkasına doğru kıvrılıyor. Sıra dışı bir görüntü ile karşı karşıya olduğumuz kesin. Ayrıca bilgisayarın soğutma sistemi alttan hava çeken ve ekran menteşelerinin arasındaki bir ızgaradan tahliye eden yapıda yer alıyor. Böylece daha ince bir bilgisayar karşımıza çıkıyor.

Tasarımsal detaylara daha fazla bakmadan hemen teknik özellikleri bir listeleyelim.

Intel Core i7 4720HQ (2.6 GHz) işlemci
16 GB DDR3 sistem belleği (1600 MHz)
8 GB NAND + 1 TB HHD
4 GB NVIDIA GeForce GTX 860M grafik kartı
15.6 inç ekran (1920 x 1080 piksel)
JBL ses sistemi
720p web kamera
4 hücre batarya
2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 bağlantısı
802.11a / b / g / n / ac kablosuz ağ
Bluetooth 4.0
SD kart okuyucu
Microsoft Windows 8.1 işletim sistemi
387 x 263 x 23.9 mm boyutlar
2.4 kg ağırlık


Lenovo Y50-70, Intel’in üst seviye Core i7 4720HQ işlemcisine sahip. Her şeyin öncesinde bu işlemci dört çekirdekli ve aynı anda HyperThreading ile sekiz komut dizisi işleyebiliyor. Normal şartlarda 2.6 GHz hızında çalışan işlemci ayrıca tek çekirdek odaklı uygulamalarda hızını 3.6 GHz’a kadar kendisi yükseltebiliyor. 6 MB önbelleğe sahip işlemcinin güç tüketimi de 22 nm teknolojisi nedeniyle 47W gibi dengeli bir seviyede. Sistemde bulunan bellek miktarı da 16 GB gibi ideal bir seviyede. Elbette 32 GB’a çıkartabilme şansınız var ancak yeterli geleceğini söyleyebiliriz. Bahsedilmesi gereken noktalardan biri de grafik kartı. Lenovo Y50-70, sistemden bağımsız olarak görev yapan 4 GB kapasiteli NVIDIA GeForce GTX 860 grafik kartına sahip. Grafik kartı yetenek olarak günümüzün birçok oyununu rahatlıkla oynatacaktır. Elbette bunda ekran çözünürlüğünün 1920 x 1080 olmasının da etkisi var. Yine de bazı oyunlarda çok fazla detaylara odaklanmamanız gerekecek. 15.6 inç büyüklükteki ekranın neden 4K değil de Full HD olarak sunulduğu kısmı ise bize göre daha doğru bir seçim denebilir. 4K bir ekranda oyun oynamak için çok daha fazla grafik kartı gücü gerekiyor. Bu daha iyi bir soğutma sistemi, dha büyük kasa ve daha yüksek fiyat demek. Lenovo Y50-70 bu noktada da dengeyi korumayı başarmış. Nitekim bunu 1 TB kapasitedeki HHD’den de görebiliyoruz.

Lenovo Y50-70, oyuncu olmak için kaslı olmanızı gerektirmiyor. 387 x 263 x 23.9 mm boyutlar ve 2.4 kg ağırlık taşınabilirliği etkilemiyor. Bilgisayar gövdesinin ince yapıda olmasının bir diğer sebebi de optik sürücünün kullanılmaması. Daha doğrusu optik sürücü harici olarak sunuluyor ve kutu içeriğinden geliyor. Her ne kadar günümüzde optik sürücüye olan ihtiyaç ortadan kalkmış gibi görünse de Lenovo Y50-70 işi sağlama almış görünüyor. Tasarıma geri dönelim. Lenovo Y50-70, firmaya özgü ve AccuType adında daha iyi bir klavyeye sahip. Klavyede her tuşun kavisli bir yapısı var ve parmağın hareket etmesi kolaylaşıyor. Chiclet yapısındaki klavyenin tuş yükseklikleri ve hissiyatı da son derece başarılı. Ek olarak kırmızı renkli aydınlatma da oyunların hoşuna gidecek bir diğer detay. Fn ve Boşluk tuşlarına birlikte basarak aydınlatmanın kademesini belirleyebiliyorsunuz. Üstteki fotoğrafta JBL imzalı ses sisteminde de kırmızı rengin uygulanış şeklini görüyorsunuz.

Dokunmatik yüzey ürünün ölçüleri düşünüldüğünde standartlara göre biraz daha büyük denebilir. Çalışırken ve oyun oynarken rahatlık sağlıyor fakat oyuncuların yine de harici bir fareden faydalanacağı kesin. Eksi olarak belirtilebilecek herhangi bir yönü yok. Lenovo Y50-70’in sol tarafındaki arabirimler sırasıyla güç, ethernet, HDMI ve iki adet USB 3.0 şeklinde. Güç girişi Lenovo’nun kendine özel bir yapıda. İlk görüşte USB girişi ile karıştırmamak gerekiyor. Ethernet de dikkat çekici bir detay. Günümüzde kablosuz bağlantıların popülerleşmesi ile geride kalmaya başladı ancak oyuncular için halen vazgeçilmezlerden biri. Standartların dışında bir ağ donanımı yok. Sadece olması gerektiği gibi 1000 Mbps bant genişliğine destek veriyor. Burada değinilmesi gereken diğer bir konu USB 3.0 bağlantılarının aynı zamanda bilgisayar kapalıyken bağlı cihazları şarj edebilme özelliğinin olması.

Sağ tarafta ise mikrofon ve kulaklık gibi önemli girişlere ek olarak bellek kartı okuyucu, fare veya USB sürücü için kullanılabilecek USB 2.0 arabirimi ve Kengsington kilidi yuvası var. Bellek kartı yuvası SD standardı ile uyumlu. Bilgisayarın aslında taşıdığı donanıma göre ince olan gövdesi aşağıdaki fotoğraftan daha net bir şekilde anlaşılabiliyor. Dikkat ederseniz kavisli klavye tuşları da göze çarpıyor.


Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Lenovo Y50-70, dengeyi iyi kuran bir oyuncu bilgisayarı. Günümüzün oyunları için yeterli donanıma fazlası ile sahip. Daha iyi alternatifler yok mu? Elbette var ancak kesenin ağzını bir kat daha fazla açmanız icap edebilir. İncelememiz süresince Lenovo Y50-70’in bir eksiğine rastlamadık. Donanım seçimlerinde de en doğru tercihler yapılmaya çalışılmış. SSD ile fiyat yükseltmek yerine sabit diskle kapasite sorunu çözülmüş, yine 4K ekran oyuncular için biraz erken ve maliyet odaklı da düşünülerek Full HD’ye gidilmiş. Optik sürücünün gövde dışında sunulması da tasarımı olumlu yönde etkileyen bir karar.

Lenovo Y50-70’i beğendik. Şu anda günümüzde tasarım, donanım, performansı ve fiyat olarak en başarılı oyuncu bilgisayarlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. 2.4 kg ağırlığı ile taşınabilirliği zora sokmuyor. Oyun sırasında ise rahatsız edici bir fan gürültüsü ve ısınma problemi de oluşturmuyor. Eğer hem işi, hem de oyunu aradan çıkartmak istiyorsanız kesinlikle iyi bir seçenek.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
NZXT Hue+ Kasa Aydınlatma Sistemi

Kasalar, güç kaynakları ve işlemci soğutucularıyla bilinen NZXT firması son olarak kasasını pavyona dönüştürmek isteyenlere özel renkli LED aydınlatma sistemi geliştirdi. Hayli popüler olan LED şeritleri içeren ve RGB tip üç temel renk sayesinde binlerce renk kombinasyonu oluşturabilen aydınlatma sistemine NZXT Hue+ adı verildi. LED şeritleri kasa içinde istenen yerlere yerleştirildikten sonra setle gelen siyah renkli kutu biçimindeki kontrolcüye bağlanıyor. Ardından USB üzerinden kontrolcü bilgisayara ekleniyor ve sunulan yazılım sayesinde LED’ler kontrol edilebiliyor. Sekiz taneye kadar LED şeridi eklenebiliyor. CAM adlı uygulama ise ayarlamalar konusunda yardımcı oluyor. 3M bant ile yapıştırılabilen şeritler aynı zamanda mıknatıslı ve kasaya kendiliğinden tutunabiliyor. Akıllı, sese göre, özel ve kayıtlı olmak üzere dört farklı aydınlatma modu var. Tanımlı modlar arasında parlama, nabız, nefes, aralık gibi seçenekler de bulunuyor. 16 milyon renk imkanı sunan NZXT Hue+ set olarak 60 dolardan satışa sunulacak.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Ekran kartı sektöründe 20. yılını geride bırakan ASUS, bunun şerefine sınırlı sayıda canavar üretecek.Ekran kartı konusunda köklü bir geçmişe sahip olanASUS, sektördeki 20. Yılı'na özel olarak Nvidia Geforceserisinin en hızlısı GTX 980 Ti'yı yeniden tasarladı. Gold Edition olarak karşımıza çıkan GTX 980 Ti, sıvı soğutma sistemi olmadan bile 980 Ti'lar içinde en hızlısı olma özelliğinde.

Büyük bir titizlikle hazırlanan grafik kartı, bütün özellikleri ile son derece eşsiz bir konuma sahip. Hatta ASUS cephesi, Gold Edition GTX 980 Ti'ın, ''koleksiyon parçası'' olabilecek potansiyele sahip bir ürün olduğunu söylemekte. Zaten özelliklerinden bahsettiğimizde bunun sebebini siz de anlayacaksınız ve muhtemelen ASUS'a hak vereceksiniz.Standart GPU hızı 1266MHz olan kartın arttırılmış hız değeri (boost) 1367MHz. Yani bu özellik şu anlama geliyor; GE GTX 980 Ti, GTA 5 oyununda %22.1'lik performans, The Witcher 3'te ise %20.8fps artışı sağlamakta. Tabi bu değerler, ASUS cephesi tarafından açıklanan değerler.

Kartın soğutucu görevi ise DirectCU II'de. Sıfır desibellik fanları bulunan soğutucuda 10mm'lik ısı borusu da mevcut. Bu boru doğrudan GPU'ya temas eder halde. Ayrıca DirectCU II'nin ısı dağılım alanı standartlarından %325 daha büyük. ASUS'un ''Auto-Extreme'' üretim hattı üzerine kurulu olan kartta, bunun duşında 14-fazlı Super Alloy Power II bileşenleri ile donatılmış Digi+ voltaj düzenleme modülleri , daha uzun ömürlü kapasitörler, özel çekirdekli bobinler ve güçlendirilmiş MOSFETtransistörler mevcut.Bilgisayar başında uzun süre vakit geçirenler için ''Memory Defroster'' özelliğine sahip kart, bu sayede sıfır overclock hızında bile sürekliliği sağlamak için kartın hafızasına defrost işlemi uyguluyor. Ayrıca kartın sahip olduğu LED gösterge paneli de, eş zamanlı olarak kartın ne durumda olduğunu size bildiriyor.

ASUS Gold Edition GTX 980 Ti, sınırlı sayıda üretilecek. Kart hakkında detaylı bilgiye buradanulaşabilirsiniz. Henüz fiyatı belli değil, ancak belli olsa da bize sadece bakıp bakıp iç çekmek düşecek gibi...

Bu arada Game Dabate tarafından her yıl düzenli olarak verilen Global Game Awards olarak adlandırılan Küresel Oyun Ödülleri sahiplerini bulmuş durumda. ''En İyi Oyun Donanımları'' kategorisinde, Yılın En İyi Ekran Kartı ödülünün sahibi de ASUS GTX 980 Ti olmuş durumda. Küresel Oyun Ödülleri'nin diğer kazananlarına buradan göz atabilirsiniz.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
G.Skill DDR4 Belleklerle 4133 MHz

Bellek dünyasının saygın isimlerinden G.Skill, ekstrem performansa düşkün kullanıcıları memnun edecek yeni kitinin 4133 MHz değerini sorunsuz sağladığını gösterdi. Firmanın son nesil Intel Skylake işlemci sahipleri için geliştirdiği DDR4 bellek kitlerinden biri olan Trident Z serisinde 3600, 3733, 3866, 4000 ve 4133 MHz destekli dual ve quad kanal kitler yer alıyor. Modüllerin her biri 8 GB olduğundan kapasite dual durumda 16, quad durumda 32 GB. Yüksek kaliteli Samsung yongalar içeren bu seride zamanlama değerleri CL17 ile CL19 arasında değişiyor. Aldığımız bilgiye göre 4133 MHz kitte çalışma gerilimi 1.2 yerine 1.4V. Trident Z serisindeki daha düşük frekanslı modellerdeyse çalışma gerilimi 1.35V. Tümünde XMP 2.0 profili yüklü ve anakart overclock edilirken değerler anında yükleniyor. Intel Z170 yongasetli anakartlar için ideal olan kitler Core i7-6700K işlemci ve ASRock Z170 OC anakart ile test edilmiş.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Klavye Nedir?

Üzerinde harf, rakam ve sembolleri içeren tuşları bulunduran ve bunlara basıldığında ekranda görüntüleyerek, bilgisayara veri ve komut girişini sağlayan birime "klavye (keyboard)" adı verilir.Klavye, bilgisayarla kullanıcı arasında iletişim kurmayı sağlayan önemli bir aygıttır. Her ne kadar dokunmatik ekranlar ve sesli kumanda
sistemleri yavaş yavaş bilgisayar dünyasına girmekteyse de klavye vazgeçilmez bir donanımdır.Klavyenin İç Yapısı ve Çalışma Prensibi

Klavye, üzerindeki tuşlar aracılığı ile kullanıcının bilgisayara sinyaller göndermesini sağlar. Klavyenin içerisinde, basit bir mikroişlemci ve tampon bellek bulunmaktadır. Bir tuşa basıldığında, tuşun bağlı olduğu elektronik devre harekete geçerek hangi tuşa basıldığını bilgisayara iletir. Bilgisayar da bu bilgiyi işler.Kullanıcı, klavye üzerindeki plastik tuş üzerine bastığında, tuş altındaki plastik yay aşağı ezilerek altındaki kömür tabaka içerisinde bulunan gümüş nitrat içerikli devreyi kapatır. Klavye içerisinde bulunan mikroişlemciye iletilen sinyal, kablo yardımıyla bilgisayara iletilir.Anakart üzerindeki klavye denetleyicisi porttan gelen sinyali karakter seti üzerinden RAM (ana bellek)'e kopyalar. Klavye kesme isteği, işlemciyi durumdan haberdar eder. İşlemci de yapılması gereken işlemi yapar.

Gerçekte kullanıcının bir plastik tuşa basmış olması gibi basit bir işlem olarak gözükse de bu bilgisayara 1 ve 0'lardan oluşan bir veri kümesinin iletilmesinin ardından, kümeye karşılık gelen karakter kodunun, karakter setindeki karşılığının ekrana yansıtılması ile sonuçlanır.Standart Klavye Tuşlarının GörevleriKlavye üzerinde bulunan tuşların görevleri şunlardır:

1. Esc tuşu (Esc=Escape): O anda işletilmekte olan komutu veya aktif olan menüyü iptal eder.

2. Tab tuşu (Tab=Tabulate): Bir programda değişik konumlara atlamaya ya da yazılmış kelimeyi veya "cursor" yani imleci genellikle 8 karakter sağa atmaya yarar.

3. Caps lock tuşu (Caps=Capitals): Basıldığında devamlı büyük harfle yazı yazmayı sağlar. Bu tuşa basıldığında klavyenin sağ üst köşesinde bulunan "Caps Lock" ışığı yanar.

4. Shift tuşu: Klavyenin sol ve sağında birer tane bulunur. Klavyeden geçici olarak büyük ve küçük harf yazmada kullanılır. Ayrıca üzerinde iki ayrı karakter bulunan tuşlardan, sol üst kısımdakileri yazdırır.

5. Ctrl tuşu (Ctrl=Control): Diğer tuşlarla birlikte kullanılır ve kullanılan program tarafından belirlenen işlevleri yerine getirir. Genellikle "kısayol" tuş birleşiminde kullanılır.

6. Windows tuşu: Windows işletim sistemine ait "Başlat" menüsünü açar. Sağda ve solda olmak üzere iki tanedir.

7. a) Alt tuşu (Alt=Alter): Komutların çalıştırılmasında diğer tuş birleşimi ile birlikte kullanılır. Genellikle kısayol amaçlı kullanılır.
b) Alt Gr tuşu (Gr=Group): Tuşların sağ alt köşesinde bulunan karakterleri yazdırmak için kullanılır.

8. Space Bar tuşu (En altta uzun simgesiz tuş): Yazı yazarken tek karakter boşluk vermek için kullanılır.

9. Sağ tuş menüsü: Farenin sağ tuşuna basıldığında ekrana gelen menüye bu tuş yardımıyla da ulaşabiliriz.

10. Enter tuşu: Yazı yazarken paragraf başı yapmak için ve programlarda bir komutu çalıştırmak amaçlı kullanılır.

11. Yön tuşları: İmlecin sola, sağa, aşağı ve yukarı doğru hareketlerini yön tuşları ile sağlarız.

12. Rakam ve işlem tuşları: "Num Lock" tuşu aktifken burada bulunan rakam ve işlem tuşları kullanılır.

13. Num Lock tuşu: "Rakam ve işlem tuşları"nı kullanmak için "Num Lock" tuşunun aktif edilmesi gerekir. Num Lock tuşu aktif edildiği zaman klavyenin sağ üst köşesindeki ledlerden sol baştaki yanar.

14. Tuş aktivasyon ledleri: Num Lock, Caps Lock ve Scroll Lock tuşlarının aktif olup olmadıkları burada bulunan ledlerin yanıp yanmadıklarından anlaşılır.

15. a) Print screen tuşu: Ekranda bulunan görüntüyü hafızaya alır. Daha çok eğitim amaçlı kullanılır. (DOS modundayken ekranda ne varsa doğrudan yazıcıya basar.)

b) Scroll lock tuşu: DOS işletim sisteminde imleci sabit tutarak yön tuşları işe ekranın aşağı ve yukarı kaymasını sağlar. Günümüzdeki işletim sistemlerinde de bazı programlarda aynı görevi üstlenmektedir."Scroll Lock" tuşu basılıyken klavyenin sağ üst tarafında "Scroll Lock" ışığı yanar.

c) Pause tuşu: Daha çok DOS ekranındayken yapılan işlemlerin bir tuşa basılıncaya kadar durdurulmasını sağlar.

16. Backspace tuşu: Genellikle imlecin solundaki karakterleri silme işlevini görür.

17. Fonksiyon tuşları: Bu tuşlar her programlama dilinde ve işletim sisteminde farklı görevler almıştır. F1'den F12'ye kadardır. Örneğin; F1 tuşu işletim sistemlerinde ve programlarda yardım dosyalarının açılması amacı ile kullanılır.

Klavye Çeşitleri

Klavyeleri tuşların sıralanışına göre 2'ye ayırabiliriz:

a) F klavye: Bilgisayarda F klavye kullanımı Türkçe doküman yazanlar için çok uygundur diyebiliriz. Çünkü F klavyede harfler Türkçe yazım diline uygun olarak sıralandırılmıştır. Türkçe bir kelimeyi oluşturan harflere parmakların daha kolay ulaşması mantığıyla kullanılır. Daktiloya çok benzerdir. Bu nedenle daktiloyu 10 parmak kullanabilen insanlar kolayca ve hızlı şekilde F klavye kullanabilmektedirler.

b) Q klavye: En çok kullanılan klavye modeli Q klavyedir. İngiliz diline göre düzenlenmiştir. Bir bilgisayar alırken eğer seçiminizi özel olarak belirtmezseniz, gelen klavye tipi genellikle Q klavye olur. Q klavye de kendi içerisinde İngilizce ve Türkçe olmak üzere ikiye ayrılır.


Kasa ile bağlantılarına göre de klavyeleri 2'ye ayırabiliriz:

1. Kablolu klavyeler

Kablolu klavyeler kasa ile bağlantı soketlerine göre;
1- AT soketli klavyeler
2- PS/2 soketli klavyeler
3- USB soketli klavyeler
olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. Günümüzde PS/2 bağlantılı klavyeler çoğunluktadır.2. Kablosuz klavyeler

Kablosuz klavyeler kasa ile haberleşmelerine göre 2'ye ayrılır;

1- Infrared (kızıl ötesi) klavyeler: Bu tür klavyelerde alıcı aygıt ile klavye, tıpkı televizyon kumandalarında olduğu gibi, direk olarak birbirlerini görmek zorundadırlar.

2- Radyo frekanslı klavyeler: Bu tür klavyelerde ise alıcı aygıt ile klavyenin birbirini görme zorunluluğu yoktur. Onlarca metre alan içerisinde birbirleri ile haberleşebilirler.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Oyunculara COUGAR 450K Klavye ve 450M Fare

COUGAR firması oyunculara özel iki yeni ürün duyurusu gerçekleştirdi. 450K adı verilen oyun klavyesi Hibrit Mekanik tuş takımı içeriyor ve ıslanmalara karşı tasarımıyla oyuncuların işini kolaylaştırıyor. Geri beslemesi iyi olan tuşlara sahip klavye oyunlar için ideal ve uzun ömürlü. Makro kayıtları girip uygulama, çeşitli oyunlar için tuşları programlama gibi özellikler içeriyor. Üç ayrı renkte aydınlatması olan 450K, seçili olan oyun profilinin kolayca anlaşılmasına olanak veriyor. Düzenleme için COUGAR UIX System uygulaması kullanılabiliyor.

Cougar 450M Fare
450M ise 5000 DPI optik alıcı içeren ve iki elle de kullanılabilen bir oyun faresi. Hızlı tepkiler verebilen farenin iki ayrı bağımsız RGB aydınlatması var. Böylece istenen renk kombinasyonları bir araya getirilebiliyor. Tuşları programlama, makro atama, kısayol ekleme, ayarları düzenleme gibi seçenekler standart. Sekiz butonun tümü yeniden programlanabiliyor.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
Asus’tan Özel Tip GTX 980 Ti

Asus, sınırlı sayıda üretilen 20. yıla özel Gold Edition GTX 980 Ti ekran kartını duyurdu. En son nesil ve en yüksek performansa sahip GeForce GTX 980 Ti görüntü devresinden güç alan ve çalışma frekansı 1367 MHz gibi son derece yüksek bir değere çıkarılmış olan kart koleksiyon yapanların ilgisini çekecek gibi görünüyor. Normal tip GeForce GTX 980 Ti modellerinden yüzde 21.6 daha hızlı olan kart oyunlarda rakip tanımıyor. Açıklamaya göre GTA V performansı yüzde 22 artış gösteriyor. Sıfır altı derecede overclock yapmayı deneyecekler içinse Memory Defroster adlı teknolojiye yer veriliyor. Elbette piyasadaki en kaliteli bileşenler kullanılmış. Digi+ ise voltaj beslemesini 14 fazlı Super Alloy Power II bileşenleriyle gerçekleştiriyor. Tek bir butona basılarak Safe Mode seçilebiliyor ve frekanslar varsayılan değerlere çekilebiliyor. DirectCU II soğutamlı ekran kartı gerekli olmadığında fanları kapatıp 0dB değerine iniyor. GPU Tweak II ve XSplit Gamecaster yazılımlarıyla birlikte satışa sunulacak.
 

LeGoLaS

ikra
Emektar Yönetici
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
1 Ağu 2008
Bulunduğu Yer :
Türkiye
Mesajları :
9,905
Puanları :
4,060
MSI’dan ECO Serisi Soket 1151 Anakartlar

MSI, çok sayıdaki Soket 1151 destekli Skylake uyumlu anakart duyurduktan sonra bu kez ECO serisi anakartları ilan etti. Genelde daha düşük özelliklere sahip olup daha ucuza sunulan bu yeni modeller MSI H170M ECO, B150M ECO, H110M ECO olarak duyuruldu. Optimal performansı en düşük güç tüketimiyle sunmaya odaklanan yeni anakartlar özel tip baskı devre ve tasarım kullanıyor. ECO Genie ve ECO Center Pro adı verilen uygulamalar sayesinde kullanıcılar sistemin güç tüketimini görüp düzenleme yapabiliyor. İkinci nesil MSI ECO serisi anakartlarda Intel Gbps ağ bağlantısına, 15kv korumalı ağ portuna, Military Class 4 malzemelere ve Guard-Pro çözümüne yer veriliyor. Altıncı nesil Intel Core işlemcileri destekleseler de T ve S serisi güç tüketimi düşük işlemcilerle kullanılmaları öneriliyor. BIOS içindeki seçeneklerle ECO modları kolayca değiştirilebiliyor. İstendiğinde kasa fanları ve durum LED’leri tamamen kapatılabiliyor.
 
Üst