Tozlu Plak

Bezelye

♫♪ Deniz üstü köpürür ♪♫, Hey canım rinnan nay ri
MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Böylesine güzel şarkıların sadece bir dizide okunup, ardından unutulması ne kötü. Muhteşem sesiyle kulaklarınızdan kalbinize dokunuyor adeta Sema Moritz. Peki nedir? Neyin nesidir bu muhteşem şarkı...

[IMGALIGN="right"]http://semamoritz.com/img/medya23b.jpg[/IMGALIGN]
Sema Moritz - Hasret

Sanatçı: Sema Moritz
Albüm: Efsane Hanımlar / Legendary Ladies
Çıkış tarihi: 2006

Hakkında​
Şarkıları jazz A la turca olarak yorumlayan Moritz, 1981 yılında Berlin'de üyelerini işçi kadınların oluşturduğu bir koro kurdu ve bu koroyu yönetti. 1984 yılında Berlin Kreuzberg Dostlar Korosu’nda solistliğe başladı. 1987 yılında kendi grubu olan Sema&Taksim'i kurdu. Nazım Hikmet şarkıları yanı sıra Tunçel Kurtiz'le beraber Şeyh Bedreddin Destanı isimli eseri de seslendirdi.

Web Sitesi: Sema Moritz

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Mazzy Star - Fade Into You

[IMGALIGN="right"]http://cps-static.rovicorp.com/3/JPG_400/MI0001/389/MI0001389324.jpg[/IMGALIGN]

Sanatçı: Mazzy Star
Albüm: So Tonight That I Might See
Çıkış tarihi: 1993
Tür: 90'ların Alternatif müziği

Sade

Desire becomes surrender, surrender becomes power.
MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
6,891

• Beğen
Tepkiler: LiyA

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Gheorghe Zamfir - Lonely Shepherd

Gheorghe Zamfir (d: 6 Nisan 1941, Romanya) Romanyalı ünlü panflüt virtüözü, 50 yıllık müzik kariyerinde 120 ödül almış, albümleri ise 40 milyondan fazla satmıştır. Genellikle "Panflüt ustası Zamfir" diye bilinmektedir.

Kayıt Performansı / Olağanüstü

Canlı Performansı / Şahane
Tianhe dinle reyiz :sigara Canlı Performansı dinle :sigara

• Beğen
Tepkiler: El Presidente

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Aşık Veysel - Kara Toprak

[IMGALIGN="right"]http://www.sasonluyuz.com/bilgiler/asikveysel.jpg[/IMGALIGN]Dost dost diye nice nicesine sarıldım
Dost dost diye nice nicesine sarıldım
Benim sadık yarim kara topraktır
Beyhude dolandım boşa yoruldum
Benim sadık yarim kara topraktır kara topraktır
Nice güzellere bağlandım kaldım bağlandım kaldım
Nice güzellere yar bağlandım kaldım bağlandım kaldım
Ne bir vefa gördüm ne faydalandım
Her türlü isteğimi topraktan aldım
Koyun verdi kuzu verdi süt verdi verdi süt verdi
Koyun verdi kuzu kuzu verdi süt verdi süt verdi
Yemek verdi ekmek verdi et verdi
Kazma ile döğme döğmeyince kıt verdi
Ademden bu deme neslim getirdi neslim getirdi
Ademden bu deme yar neslim getirdi neslim getirdi
Bana türlü türlü meyva getirdi
Hergün beni tepe tepesinde götürdü
Karnın yardım kazma ile belinen ey yar belinen
Karnın yardım kazma kazmayınan belinen ey yar belinen
Yüzün yırttım tırnağınan elinen
Yine beni karşıladı gülünen
İşkence yaptıkca bana gülerdi bana gülerdi
İşkence yaptıkça ey yar bana gülerdi bana gülerdi
Bunda yalan yoktur bütün herkeste gördü
Bir çekirdek verdi dört bostan verdi
Havaya bakarsam hava alırım hava alırım
Havaya bakarsam ey yar hava alırım hava alırım
Toprağa bakarsam dua alırım
Topraktan ayrılırsam ey yar nerde kalırım
Dileğin varsa ey yar iste ALLAHTAN iste ALLAHTAN
Dileğin varsa ey yar iste ALLAHTAN iste ALLAHTAN
Alman için olsa gitme topraktan
Cömertlik toprağın ey yar verilmiş haktan
Hakikat ararsan açık bir nokta açık bir nokta
Hakikat ararsan ey yar açık bir nokta açık bir nokta
ALLAH kula yakın oda ALLAHTAN
Hakkın gizli hazi hazinesi topraktan
Bütün kusurları toprak gizliyor toprak gizliyor
Bütün kusurları ey yar toprak gizliyor toprak gizliyor
Merhem çalıp yaraları düzlüyor
Kolun açmış yola yollarını gözlüyor
Her kimki olursa bu sırra mashar bu sırra mashar
Her kimki olursa ey yar bu sırra mashar bu sırra mashar
Dünyaya bırakıp ölmez bir eser
Dünyali veyseli bağrına basar

• Beğen
Tepkiler: Buka ve Sade

El Presidente

" Sen bir aysın,ben kara gece.."
MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
1,684
Gheorghe Zamfir - Lonely Shepherd

Gheorghe Zamfir (d: 6 Nisan 1941, Romanya) Romanyalı ünlü panflüt virtüözü, 50 yıllık müzik kariyerinde 120 ödül almış, albümleri ise 40 milyondan fazla satmıştır. Genellikle "Panflüt ustası Zamfir" diye bilinmektedir.

Kayıt Performansı / Olağanüstü

Canlı Performansı / Şahane
Tianhe dinle reyiz :sigara Canlı Performansı dinle :sigara

Vay be sanki benim kulağımın arkasına üflüyor dayı. Aklıma da Charlie'yi getirdi niyeyse.

• Beğen
Tepkiler: Bezelye

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172

[IMGALIGN="right"]http://img.spokeo.com/public/900-600/mc_hammer_1990_01_22.jpg[/IMGALIGN]
MC Hammer - U Can't Touch This

Stanley Kirk Burrell (d. 30 Mart 1962), en iyi bilindiği sahne adlarıyla MC Hammer, Hammer veya Hammertime, ABD'li rapçi, sunucu ve dansçıdır. 80Lerin sonundan 90ların ortalarına kadar en parlak dönemini yaşamıştır. Gösterişli dans teknikleri, hit şarkıları ve Hammer pantolon markasıyla tanınır.

Albüm: Please Hammer, Don't Hurt 'Em
Çıkış tarihi: 1990
Ödüller: En İyi Elektronik Dans Müzik Klibi Dalında MTV Video Müzik Ödülü, Diğer
Adaylıklar: Grammy Yılın Kaydı Ödülü, Diğer

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
3 Hürel - Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş​

[IMGALIGN="right"]http://www.hurelonline.com/3Hurel/Images/3Hurel_0072.gif[/IMGALIGN]3 Hürel veya 3 Hür-El, Onur (1948), Haldun (1949) ve Feridun Hürel (1951) kardeşler tarafından 1970 yılında Trabzon'da kurulan Anadolu rock grubu.

İlk isimleri Yankılar'dır. Ancak Yankılar isminin daha önce başka bir grup tarafından kullanıldığını öğrenince isimlerini İstanbul Dörtlüsü olarak değiştirirler. Daha sonra sırayla Trio İstanbul, Oğuzlar, Alizeler ve Biraderler isimlerini kullanırlar.

Müzikle tanışmaları babalarının sınıf geçme hediyesi olarak eve getirdiği akordiyon sayesinde olur.

İlk kez 27 Kasım 1965'te Fatih’de Kamer Düğün Salonu’nda sahne alırlar. Çaldıkları ilk şarkı The Young Ones’dır. 1966 yılında bir arkadaşları ile birlikte İstanbul Dörtlüsü’nü kurarlar.

1967 yılında Oğuzlar isimli gruplarını kurar ve Zeki Müren’in Benim olsan sana verirdim ben canımı parçasını twist formda yorumlayarak Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon Yarışması'na katılırlar.

1967 yılı sonlarında uzun sure kullanacakları Biraderler isimini alırlar. Bu isimle daha ciddi mekanlarda konserler vermeye başlarlar. Ancak isimlerinin duyulmasını sağlayan asıl önemli şey zamanın popüler müzik dergisi olan Diskotek’e verdikleri röportajdır. Bu röportaj konserlerinde sadece kendi bestelerini çalan, sahneye hippi kostümleri çıkan grubun tanınmasında önemli bir rol oynar. Saçları da okulda kendilerine sorun çıkaracak kadar uzundur artık. Feridun kardeş Vefa Lisesi'nden okulu bitirmesine birkaç ay kalmışken atılır. Lise tahsilini Pertevniyal Lisesi’nde tamamlar. Diskotek dergisinin düzenlediği yarışmada ikinci olurlar. 1968’de artık tüm kardeşler lise tahsillerini tamamlamıştır.

70’li yılların başında Feridun Hürel Selçuk Alagöz Orkestrası’nda çalmaya başlar. Selçuk Alagöz’le Türkiye’nin birçok yerinde konserlere katılma fırsatı bulur. Diğer kardeşler Biraderler’le bir Anadolu turnesine katılır ve bu çalışmalarla kazandıkları paralarla yeni enstürümanlar alma fırsatı bulurlar. Daha sonra Onur ve Haldun kardeşler de Selçuk Alagöz Orkestrasına katılacak ve bir 6 ay da beraber çalışacaklardır. Kendi ayakları üzerinde durmak ve kendi özgün müziklerini yaratmak için 20 Temmuz 1970’de kendi tabirleri ile Kabataş Vapur İskelesi’nde enstrümanlarla dolu bir minibüste 3 Hürel grubunu kurarlar. Fakir bir ailenin mensubu olan Hürel kardeşler için en büyük engel yeni enstrümanlara sahip olamamaktır. Bu yıllarda daha sonra grubun sembollerinden biri olacak olan babası ile beraber yaptıkları çift saplı saz-gitar diye adlandırdıkları ve günümüze kadar taşıdıkları enstrümanları sahneye çıkar.

[IMGALIGN="right"]http://gcube.milliyet.com.tr/Detail/2015/06/21/bu-fotograflari-ilk-kez-goreceksiniz-nostalji-magazin-yesilcam-1504004.jpg[/IMGALIGN]İlk 45’likleri Ve Ölüm/Şeytan Bunun Neresinde olur. Yeni plaklarla birlikte ünleri hızla yayılır. Dergi listelerinin üst sıralarında dolaşmaya başlarlar.

Daha sonraki yıllarda Diskotür etiketi taşıyan birçok 45’lik yaparlar. 1973 yılında yaptıkları ilk uzunçalarları ile Türk Popu dergisinin verdiği Altın Plak ödülünü alırlar.

1975’te Onur’un askerliği nedeni ile grup çalışmalarına 6 ay kadar ara verir. Aynı durum 1977 yılında Feridun ve Haldun’un askerliği nedeni ile tekrarlanır ve bu, grubun iki sene müziğe ara vermesine neden olur. Feridun ve Haldun kardeşlerin askerlikleri sırasında annelerini kaybederler. Onur ve Haldun bu dönemden sonra evlenip müziği bırakırken Feridun şansını İngiltere’de denemek ister. Ancak orada aradığını bulamaz. 1981 yılında yurda döner ancak müziği bırakır ve reklamcılık sektöründe çalışmaya başlar. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapar. Diğer kardeşlerden Haldun Marmara Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Acıbadem Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Onur ise eğitimci olur ve İsmet İnönü İlköğretim Okulunda öğretmenliğe devam eder. Kendisi koyu bir Trabzonsporludur.

Kardeşler 1996’da müzik için tekrar bir araya gelir ve 1996'da Efsane…Yeniden, 1999'da 1953 Hürel adlı iki albüm daha yayınlarlar.

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Cem Karaca & Moğollar - Deniz Üstü Köpürür

Moğollar ile Cem Karaca'nın 1972'de taş plaklara kazıya kazıya o etkileyici sesiyle okuduğu güzel türkü. Deniz Üstü Köpürür.

[BILGI]Albüm Adı: 2.2.1973 Ankara
Çıkış Senesi: 1973

[IMGALIGN="right"]https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/fe/5f/97/fe5f976afe7993afb0406cf94633249d.jpg[/IMGALIGN]Albümde Yer Alan Parçalar:

1. Sunum
2. İhtiyar Oldum
3. El Çek Tabip
4. Deniz Üstü Köpürür
5. Ala Geyik Destanı
6. Edalı Gelin
7. Obur Dünya

Plak Satın Almak İçin;
http://www.dr.com.tr/Muzik/221973-Ankara/Yerli-Albumler/Anadolu-Rock/urunno=0000000680216[/BILGI]

[NOT]Ayrıca son zamanların en sarsıcı Türk filmlerinden olan Sarmaşık filmi içinde geçen bir sahnede de oldukça etkileyici[/NOT]

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Haramiler - Drama Köprüsü

Drama'da yetişmiş. Debreli namıyla mübadele öncesi donemde Drama-Serez-Sarisaban bölgelerinde faaliyet göstermiş bir halk kahramanı eşkıyadır.

Drama köprüsünü,o devrin haksızlıkla para kazanan halkı ezen zenginlerinden aldığı haraçla yaptırmıştır. Debreli Hasan'ın yaşadığı,donem kesinlikle bilinmemekle beraber Çakırcalı Efe ile çağdaş olduğu görüşleri,hatta atıştıklarına dair hikayeler onun 1870-1920 yılları arasında Makedonya dağlarında egemen olduğunu göstermektedir. Bu konuda halk arasında söylenen menkıbeye göre;Selanikli Yahudi bir tüccar ticaret için İzmir'e gidecektir."Eğer bu civar dağlarda hükümran olan Debreli'den geçsen, Ege dağlarında Cakircali'dan geçemezsin. "denir, kendisine. Nitekim de öyle olur.

Debreli'nin çetesinde pek çok kişi yoktur. Bilinen Kara kedi namıyla bir tek kızanı olduğudur. Halka onu sevdiren eşkıya kişiliğinin en ustun tarafı ise fakirlere yardim etmesi,bilhassa birbirini seven yoksul gençleri evlendirmesidir. Bu konuda şöyle bir menkıbe de vardır. "Evlenmek niyetinde olan dağlı bir genç,tek danasını almış, İskece pazarına inmektedir. Yolu, Debreli Hasan tarafından kesilir. Delikanlının evlenmek için parası olmadığını anlayanca Debreli kendisine düğün için yetecek parayı verir ve ayrıca danasını satmamasını salık verip uğurlar."

Makedon dağlarının Debreli'si sonunda padişah affına uğrar veya söylentiye göre mübadelede güvenlik güçlerinin elinden kaçmayı başarır ve Türkiye'ye göç eder.

Kısacası Rumeli Türklerinin gönlüne yerleşmiştir efsanesiyle Debreli Hasana.

Rumeli-Arif Şentürk-TRT

Drama Köprüsü Bre Hasan Gecemi Geçtin
Ecel Şerbetini Bre Hasan Ölmeden İçtin
Anadan Babadan Bre Hasan Nasıl Vazgeçtin Hasan

At Martini Debreli Hasan Dağlar İnlesin
Drama Mahpusunda Bre Hasan Namın Yürüsün

Drama Köprüsü Bre Hasan Dardır Geçilmez
Soğuktur Suları Bre Hasan Bir Tas İçilmez
Anadan Geçilir Bre Hasan Yardan Geçilmez

Drama Mahpusunda Bre Hasan Namın Yürüsün

Mezar Taşlarını Bre Hasan Koyun Mu Sansın
Adam Öldürmeyi Bre Hasan Oyun Mu Sandın
Drama Mahpusunu Bre Hasan Evin Mi Sandın

Drama Mahpusunda Bre Hasan Namın Yürüsün​

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Tülay German - Burçak Tarlası

Tülay German (d. 1935, İstanbul) ses sanatçısı, yazar.

Henüz dört yaşındayken şarkı söylemeye başlayan sanatçı, Ferdi Ştatzer'den piyano dersleri aldı. Aynı dönemde, Ankara Radyosunda, Ayşe Abla'nın Cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı programlarda Schubert'in "Serenad"ını ve "Ihlamur Ağacı"nı söyledi.

[IMGALIGN="right"]http://www.istanbulkadinmuzesi.org/i/content/168_2_s2.jpg[/IMGALIGN]1956 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'ni bitiren Tülay German, ailesinden habersizce Ankara'da Süreyya gazinosunda sahneye çıktı. 1960 - 1962 yıllarında caz şarkıcısı olarak isim yaptı. İstanbul Radyosunda Hulki Saner'in hazırladığı "Melodi Kervanı" adlı programda yer alan ilk Türk şarkıcısı oldu, radyoda Salim Ağırbaş Beşlisi'nin haftalık programlarında caz şarkıları söyledi.

Müzik yaşamının ilk yıllarında Atıf Yılmaz'ın evinde Ruhi Su'dan ders aldı. Aşık Nesimi Çimen ve Aşık Ali İzzet'ten öğrendiği türküleri, çağdaş yorumla söyledi. 1960'lı yıllarda dörtlü dinletilerde çalıp söylediler. Timur Selçuk'la albüm çalışmaları yaptı.

1962'de hayat arkadaşı Erdem Buri ile "Çoksesli Türk Popüler Müziği"ni gerçekleştirdi. 1964 yılında, Yurdaer Doğulu, Erol Büyükburç, Tanju Okan gibi sanatçılarla, Milli Orkestra ile katıldığı "Balkan Melodileri Festivali"nde, eleştirmenlerin en beğendiği şarkıcı seçilip, dönemin popüler yayın organı olan Arena dergisine kapak oldu ve Türk Pop müziğinin ilk "hit"i kabul edilen "Burçak Tarlası" plağını doldurdu.

Caz dünyasının efsanevi sanatçılarından Charles Mingus, German'ın Tract albümünü dinleyince, Duke Ellington'un ölümü üzerine yazdığı şarkıyı seslendirmesini ister. Duke Ellington's Sound of Love, önce German'ın geçirdiği bir trafik kazası, ardından Mingus'un ölümü üzerine yayınlanamaz. Avrupa'nın ünlü virtüozlarından François Rabbath ile de çalışan sanatçı, Zülfü Livaneli'nin Günlerimiz albümüne de Yiğidim Aslanım ve albümle aynı adı taşıyan şarkılarını seslendirerek konuk olmuş, Rabbath, Cahit Berkay, Erol Erdinç ve Engin Yörükoğlu ile birlikte bu albüme katkıda bulunurlar.
1966 yılı başında plak yapmak üzere Paris'e gitti. Fransızca on plak doldurdu. Fransa'da, Belçika'da, Almanya'da, Polonya'da, Tunus'ta, Fas'ta, Hollanda'da ve Brezilya'da radyo ve televizyon programları yaptı, konserler verdi, çeşitli festivallere, televizyon ve radyo programlarına katıldı. Fransa'nın en önemli konser salonlarında Charles Aznavour, Lèo Ferre, Moody Blues gibi isimlerle birlikte konserler verdi. A.B.D için İlhan Mimaroğlu'nun kendisi için yazdığı "Tract" albümünü doldurdu.

Fransa'da Türkçe olarak yaptığı albüm, Charles Cros Akademisi 1981 Plak Büyük Ödülü`nü aldı.

Tülay German, en son olarak "Nazım Hikmet'e Saygı" adlı bir albüm doldurduktan sonra, 1987 Hollanda konseriyle sahnelerden çekildi. 1988'de dünya piyasalarına çıkan "The Song of Poets" (Şairlerin Şarkısı) derleme albümü, 1999 yılında "Yunus'tan Nazım'a" adı altında Kalan Müzik tarafından Türkiye'de yeniden çıkarıldı.

Sanatçı, müzik yaşamının yanı sıra yazarlık da yapmaktadır. Yayımlanan iki kitabının dışında 1999'dan beri Adam Sanat dergisinde yazıları çıkıyor.

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Deniz Arcak - Eyvallah

Sanatçı: Deniz Arcak
Albüm: Kıpır Kıpır
Çıkış tarihi: 2004

Kapılar kapandı bak işte
Yüreğim sıkıştı hüzünle
Sevincim içimde buz oldu
Kalakaldım öyle sessizce

Tanıdıktı yalnızlık oysa
Haklısın belki yanımda
Hazırdım bu kez mutluluğa
Nerden çıktı şimdi bu ayrılık

Öyle boş öyle boş ki bu dünya
Güneşim sandım seni oysa
Girdabın içinde yaşarken
Yakamoz yakamoz çakar aklıma

Susadım sana tek bir nefeste
Yaşadım aşkımı bir heveste
Gözümün önünde durma n'olur
Yaşamak öyle zor ki bu bedende

Hadi yoluna eyvallah
Mutlu ol gülüm inşallah
Sen geçen günün ardından
Bi başına kalma inşallah​

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Anouar Brahem - The Astounding Eyes Of Rita

Anouar Brahem tarafından 2008'de İtalya'da kaydedilen ve 2009'da ECM etiketinde yayımlanan bir albümdür.

Bezelye

MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Mesajları :
5,172
Chubby Checker - Let's Twist Again

Let's Twist Again
Come on everybody!
Clap your hands!
All you looking good!

I'm gonna sing my song
It won't take long!
We're gonna do the twist
And it goes like this:

Come on let's twist again,
Like we did last summer!
Yeaaah, let's twist again,
Like we did last year!

Do you remember when,
Things were really hummin',
Yeaaaah, let's twist again,
Twistin' time is here!

Heeee, and round and round and up and down we go again!
Oh, baby, make me know you love me sooooo,
And then:

Twist again,
Like we did last summer,
Come on, let's twist again,
Like we did last year!

TWIST! YO!

Who's that, flyin' up there?
Is it a bird? Noooooo
Is it a plane? Noooooooo
Is it the twister? YEAAAAAAAHH!

Twist again, like we did last summer,
Come on, Let's twist again,
Like we did last year!!!!

Do you remember when, things were really hummin',
Twistin' time is here

Heeee, and round and round and up and down we go again!
Oh, baby, make me know, you love me sooooo!
And then:
Come on, twist again, like we did last summer,
Let's twist again, like we did last year!

Twistin' time is heeeere!​