reklam reklam

Top Eleven Nasıl Oynanır?

Pisadam

herkesin yolu, layığına açık olsun.
CEO
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
2 Nis 2008
Bulunduğu Yer :
İstanbul
Mesajları :
2,753
Puanları :
4,060
Top Eleven Nedir?
Top Eleven online tabanlı, girişi Facebook ile yapılan bir Football Manager oyunudur. Oldukça da detaylı bir oyundur. Transferler, oyuncular, klüp tesisleri, stadyun, sponsorlar, antrenmanlar hepsi sizin kontrolünüzdedir. Maçlar eş zamanlıdır, maç sırasında değişiklikler yapabilirsiniz. Transferlerde ortak transfer borsasından eş zamanlı olarak yapılır. Kendi oyuncunuzu trasfer borsasına satışa koyabilirsiniz. Teklif geldikçe daha yüksek fiyata gider. Token olayı sinir bozucudur yanlız. Onun da çözümü var. ilerleyen günlerde bahsederiz.

Top Eleven Defans Seçimi / Defans Oyuncusu Nasıl Olmalı?
Her mevkinin kendine göre bir önemi var. Defansında öyle. Her mevki oyuncularının kendi mevkilerine göre daha üstün olmak zorunda oldukları yetenekleri var.

Defans oyuncusunun markaj yeteneği, top kapma, kafa topu gibi özellikleri iyi olmak zorunda. Her mevkide olduğu gibi zihin de çok önemli. Özellikle ortaları ve uzun topları savuşturmak için kafa topu, derinlemesine pasları durdurmak ve doğru pozisyon için markaj çok önemli. Top kapması iyi olmayan bir defans oyuncusu her gelene geç diyecektir.

Top Eleven Kaleci Seçimi

Evet sözetmeyi unuttuğum çok ciddi bir konu var: Top Eleven'da kaleci seçimi. Arkadaşlar kaleceniz iyi olmadan klübünüzden ne köy olur ne de kasaba. Mükemmel bir takım kursanız da kaleciniz eğer ki kötüyse, beklediğiniz performansı alamazsınız. O yüzden eğer iyi bir kaleceniz yoksa mutlaka hemen şimdi bir kaleci transfer edin. Özelliklerine dikkatle bakın. Önemsiz özellikleri yüzünden değil "bire bir" gibi kalecilik özellikleri, kurtarıcılık yetenekleri ve refleksleri iyi olan bir transfer yapın.

Token Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Token konusu tartışmasız Top Eleven oyununun en sinir bozucu ve sınırlayıcı yönü. Her ne kadar öyle olsa da oyunda bir düzenin sağlanmasını sağlayan önemli etkenlerden biri. Niceliği sıkıntı yaratan bu etkeni nasıl kullanmalıyız onu irdeleyelim:

- Biriktirin, israf etmeyin. Bu sezonu düşünürken gelecek sezondan olmayın. Her üst lige çıktığınızda ciddi bir mali bütçeye ve onu kullanmanızı sağlayacak tokenlere ihtiyacınız olacak.
- Transferlerde dikkatli olun. Temkinli yaklaşın.
- Sponsor anlaşmanızı dikkatli seçin. Daha önce sponsorluktan bahsetmiştim o yazıyı okuyun mutlaka. Oyuna girme sıklığınız çok önemli sponsorluk anlaşmalarında.
- Bedav token yollarını kontrol edin. Bazen çok küçük uğraşlarla 5-10 token kazanılabiliyor.
- Kimseyle yarışa girmeyin, kendi yolunuza bakın. Özellikle facebook arkadaşları bunu çok fazla yapıyor.

Genç Oyuncu Transfer Etmek
Yine tartışmalı bir konu seçtim. Gerçekten 17-18 yaşındaki bir genç yeteneği tranfer etmek o kadar mantıklı mı? İrdeleyeceğimiz konu bu.
Bu yaşlarda bir oyuncu ile bu oyuncudan birazcık daha yetenekli 21li yaşlarda oyuncu transferi arasında hep kararsız kalmışımdır.
Çünkü yetenek farkı yok, buna rağmen dünyanın fiyat ve sözleşme için ödenen ücret farkı var. Genç bir oyuncuyu almak için transfer borsasında harcanan tokenler de cabası.
Almayın demiyorum genç yetenek. Aksine alın. Ama almadan önce güçlerini iyi inceleyin, oyundan anlayan bir arkadaşınız varsa transferleri birlikte yapıp iyi istişare edin. Eğer güçlerinde gerçekten iyi gelişecek bir imaj bırakıyorsa alınabilir. Aynı fiyatta iki genç yetenek özelliklerine göre çok fazla gelişim farkı gösterebiliyor ilerleyen sezonlarda.

Maddi ve token sıkıntınız varsa hiç heyecan aramayın ergen değil de 22li yaşlardaki gençlere dönün. Tek futbolcuyla bu oyunu başaramazsınız bunu unutmayın.

Yeni Transfer Sistemi & Top Eleven
Evet arkadaşlar biliyorum uzun süre önce transfer sistemine bir takım eklemeler ve değişiklikler yapıldı. Benim şahsi görüşüm çok da iyi olduğu yönünde. Çünkü ilerleme katettikçe mali anlamda gelişmeniz gerekirken aksine git gide sıkışıyordunuz bazen sırf maddi anlamda toparlamak için bir sezon kasıtlı kümede kalmak gibi bir olaya girmemiz gerekiyordu. Bu yeni sistem ve transferde token teklif olayı beklenen çözüm olmaada çok beğenildi, ben de beğendim. Gerçekten iyi düşünülmüş ve iyi kodlanmış.

Dinlenme Puanı Nedir?
Dinlenme puanları takımınızın kondisyonunu yükseltmek için kullanılır.
* Maç esnasında ve antrenmanlar için kondisyon çok önemlidir.
* Yüksek kondisyon maç esnasında daha yüksek performans sağlar.
* Oyuncularınız daha iyi oynar.
* Dinlenme Puanı "Antrenman Tesisleri"nde üretilir.
* Dinlenme Puanı yerine token de kullanabilirsiniz.
Maçı izlerken yaptığınız değişiklikler size "Dinlenme Puanı" kazandırır.

Moral Arttırıcılar Nedir?
* "Moral Arttırıcılar" oyuncunun moralini geri kazanmasını sağlar.
* Yüksek morale sahip bir futbolcu maç esnasında daha iyi bir performans gösterir.
* Kazandığınız her maç ile +1 moral arttıcı kazanırsınız.
* Beraberlikte bu 0 iken, yenilgide -1 moral arttırıcı olur.

Takımınızı canlı izleyerek onlara destek verir ve onlara moral puanı kazandırırsınız. Takımınıza maçı izlemek her yönden artı katacaktır.

Transfer & Top Eleven
Transfeler açık arttırma usulü ile elemeli bir şekilde token ile teklif vereek yapılır. Fiyat belirlemezsiniz. Sadece token vererek satışa katılırsınız. En çok tokeni veren oyuncuyu alır. Teklif verildikçe oyununun fiyatı artar.

* Transferlerde sizden 2 unsur eksilir: Token ve Para.
* Transferleri yapmanın en uygun saatleri sabah erken saatlerdir.
* Sadece ihtiyacınız varsa transfer yapın. Token'leriniz size lazım olacak.

* İnatlaşmayın. Tokenlerinizi boşa harcamayın. Token'leriniz size lazım olacak.
* Güce göre değil mevkiye göre adam alın.
* Teklif vermeden, teklif verenlere bakın. Sizin seviyenizin üstündekilerle yarışa gimeyin. Türkler ve Almanlar cimridir. Onlarla girebilirsiniz.

Antrenman ve Hüner Puanı
Oyuncu geliştirme olayından geçen yazımızda bahsetik. Peki ya kazanılan hüner puanını nasıl kullanmalıyız?

Oyuncuların üzerine tıkladığınızda göreceksiniz ki güçler üç ayrı başlık altında toplanıyor. Bunlar:
1) Defans
2) Atak
3) Fiziksel & Zihinsel

Bu hüner puanlarını kullanırken dikkat etmemiz gereken ön önemli nokta oyunucunun mevkisi. Bir defans oyuncusununun haliyle atak puanını o kada geliştirmeye gerek yok. Veya bir atak oyuncusunun defans puanını. Fakat Fiziksel & Zihinsel yetenek hem defans hem forvet oyuncuları için, tüm mevki oyuncuları için ortaktır. Defansif ortasahalar defans, ofansif ortasahalar atak puanında geliştiilmelidirler. Ortasaha oyuncuları için bu üç güç değeri de ortaktır. Futbolcunuzu kombine güçlü bir ortasaha oyuncusu veya defans/atak güçlü bir oyuncu şeklinde geiştirebilirsiniz. Bunu belirlerken taktiğinize göre belirleyin. Yada taktiğinizi futbolcularınızın gücüne göre belirleyin. Atak özellikleri güçlü bir takımının ortasaha oyuncuları da atak olarak güçlü ise neden ofansif bir yaklaşımla oynanmasın?

Top Eleven Oyuncu Geliştirme
Yeni başlayanlar, oyuncularınızı geliştirirken kesinlikle token kullanmamanızı tavsiye ederim. Çok külfetli bir yöntem. Aklınızda bulunsun. Zaten oyunu uzun süredir oynayanlar bunun farkına varmışlardır.

Oyuncu Ne Şekilde Gelişir?
Top Eleven oyununda oyuncu 3 şekilde gelişir. Birincisi takım antrenmanı ile, ikincisi maçta oynayarak, üçüncüsü ise token ile.

Ne Yapmalıyım?

Token olayının saçma olduğunu zaten en başta söyledik. Takım antrenmanları zaten tüm takımı etkiliyor. Burda da bizim yapabileceğimiz birşey yok. Fakat özellikle genç oyunculular maçlarda oynadıkça gerçekten çok iyi gelişme gösteriyorlar. Maçın adamı seçildiklerinde veya maçta çok iyi oynadıklarında sağlam gelişme kaydediyorlar. Sonuç olarak ne kadar oynatırsanız o kadar gelişirler.

Nerden Oynarım?
Top Eleven'i Facebook uygulamalarından oynayaileceğiniz gibi direk olarak Top Eleven'in internet sitesinden de oynayabilirsiniz. İnternet sitesinin adresi: Top Eleven - Be a Football (Soccer) Manager
Ben direk internet sitesinden oynamanızı tavsiye ederim. Facebook uygulamalarına göre daha seri ve daha geniş bir ekran arayüzünde oynayabilirsiniz. Hem direk siteden token satın alırnsanız Facebook'a göre daha ucuza geliyor. Hem daha fazla Token Kazanma seçeneği var.

Token Nedir? Nasıl Kazanılır?
Token Top Eleven oyununda transferlere teklif verme, oyuncu yeteneklerini çok hızlı bir şekilde geliştirme gibi işlemlerde kullanır. Top Eleven oyunu size günde sadece 3 token verir. Açıkçası bu 3 tokenle bir yerlere gelmek de çok zordur. Token oyun içindeki size gösterilen "Token Kazan" bölümünden kazanılabilir. Anket doldurarak, video izleyerek, smiley yükleyerek vb. yöntemlerle kazanılabilir. Veya internet üzerinden EFT veya kedi kartı gibi seçeneklerle satın alabilirsiniz.
 
Üst