• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Olağanüstü Tüzük Tadil Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Q

Konular
43
MFC Puanı
0
Derneğimizin Olağanüstü Tüzük Tadil Genel Kurul Toplantısı, BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

TUZUK706.jpg

Olağanüstü Tüzük Tadil Genel Kurul Toplantısı’nda açılışın ardından Kongre Divan Başkanlık seçimi yapıldı ve Ali Rıza Dizdar başkan seçildi. Başkanlık seçimi sonrası saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Başkanımız Fikret Orman’ın Konuşması
“Olağanüstü Tüzük Tadil Kongresi’nin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Geçen sene bir tüzük tadil kongresi yapmıştık. Daha sonra Dernekler Masası’ndan iki-üç madde hakkında değişiklik yapılması gerektiği uyarısı yapılmıştı. Tüzük Tadil Kongresi yapma zorunluluğu ortaya çıkınca geçenki kongre metne yanlış geçen maddeler vardı, onları da düzeltelim demiştik. Biz böyle düşünürken daha tüzüğü görmemişken hakkımızda yalan yanlış bilgilerle dedikodu çıkarıldı. İnsanlar kendilerine göre negatif maddeleri bizim çıkarmak istediğimizi iddia etmeye başladı. Bu nedenlerle Dernekler Masası’nın istediği maddeler haricinde bütün önerilerimizi geri çekiyoruz. Böyle bir tartışma çıkmasından rahatsızlık duyuyoruz. Yine bir tüzük kurulu kurarız. Bu kurul uzun süre çalışır, tartışır.”

Toplantya gündemin dördüncü maddesi olan tadil edilecek tüzük maddelerinin görüşülmesiyle devam edildi.

35. madde genel kurul üyelerimiz tarafından oybirliği ile kabul edildi. Üyelerimiz tarafından kabul edilen 35. madde şöyle:

'Yönetim Kurulu 1 (bir) başkan, 10 (on) asıl ve 5 (beş) yedek üyeden oluşur. Yönetim Kurulu asıl ve yedek üyesi olabilmek için Genel Kurul’a katılabilme şartlarına haiz olmak gerekir.'

42. madde genel kurul üyelerimiz tarafından oyçokluğuyla kabul edildi. Üyelerimiz tarafından kabul edilen 42. madde şöyle:

'Denetim Kurulu, üyelikte en az 5 yılını doldurmuş ve bu süre zarfında disiplin cezası almamış; hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler ve emsali dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan en az lisans seviyesinde mezun olmuş veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkralarda belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma alımış, idari ve mali konularda uzmanlaşmış 1 (bir) başkan, 4 (dört) asıl ve 4 (dört) yedek üyeden oluşur. Başkanın, asıl üyeler ile yedek üyelerin yarısının ve 3568 sayılı kanuna göre yetki almış meslek mensubu olması zorunludur. Denetim Kurulu başkanlığına aday olan üye, 4 (dört) asil ve 4 (dört) yedek üyeden oluşan listesiyle Divan Başkanlık Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulunur. Başvurunun ekinde başkan ve üyelerin özgeçmişleri yer alır. Denetim Kurulu başkanlığına yapılan başvuru sayısının 3 (üç)’ten fazla olması durumunda Divan Kurulu yapacağı ön seçimle aday listesini 3 (üç)’e indirir.Denetim Kurulu, genel kurul tarafından gizli oyla 3 (üç) yıl için seçilir. Denetim Kurulu’nun asil üyeleri, ilk toplantılarında görev bölümü yapar. İçlerinden birini Yazman seçer ve bunu noter tasdikli karar defterine ilk madde olarak geçirirler; seçim sonuçları Yönetim Kurulu ve Divan Başkanlık Kurulu’na bir yazı ile bildirilir. Kuruldan çekilme veya başka nedenlerle boşalma oldukça yedek üyelerden biri Denetim Kurulu başkanı tarafından listedeki sıraya bakılmaksızın asıl üyeliğe getirilir. Gerekli olduğunda Denetim Kurulu Başkanı yedek üyelerini göreve çağırır.'

48. madde genel kurul üyelerimiz tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Üyelerimiz tarafından kabul edilen 48. madde şöyle:

'Kesinleşmemiş olsa da kesin ihraç cezası almış olanlar üyelik haklarını kullanamazlar, görevleri varsa istifa etmiş sayılırlar.'

43 üyemizin imzasıyla Kongre Divan Başkanlığı’na sunulan 29. maddenin değiştirilmesi yönündeki öneri, oyçokluğuyla tartışmaya açıldı.

Değiştirilmesi gündeme gelen 29. maddeyle ilgili söz alan Başkanımız Fikret Orman, şunları söyledi:

“Babam beni 18 yaşımı doldurur doldurmaz genel kurul üyesi yapmıştı. 30 senelik üyeliğimi doldurdum ve Divan Kurulu’na girdim. Divan Kurulu tartışma kuruludur. Temenni belirtilen bir yerdir. Divan Kurulu’nun saygınlığını sağlamak hepimizin görevidir. Divan Kurulu ile ilgili yapılacak değişikliklerin daha derin şekilde tartışılarak toplumsal uzlaşıyla değiştirilmesi gerektiğini ifade etmek isterim.”

Gündeme gelen 29. maddenin değiştirilmesi önerisi üyelerimiz tarafından reddedildi.

Tüzük maddelerinin oylanmasından sonra dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Üyelerimizin konuşmalarından sonra kürsüye gelen Başkanımız Fikret Orman, kapanış konuşmasında şunları söyledi:

“2 yılda ikinci kez tüzük kongremizi yaptık. Biz gelince mi tüzük bu kadar önemli oldu. Tüzüğün eksikleri yok muydu. Camia başkanı olarak tek baktığımız Beşiktaş’ın menfaatleridir. İyi olacağına inandığımız her işin arkasından gideriz. Tüzük kurulu oluşturalım katılmak isteyenler katılsın. Tüzük bir uzlaşı olayıdır. Senelerdir bekleyen projeleri bizden bir anda çözmemizi beklemeniz biraz ağır oluyor. Sorunları biz çıkarmadık ama biz çözmeye çalışacağız.”

Beşiktaş JK

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...