• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Microsoft Windows İşletim Sisteminde Yerel Makina'ya "phpBB Forum" Sitesi Kurma

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
Merhabalar

Bugün, bir süre önce GNU-Linux İşletim Sistemi Mint 19.3'e kurduğum ve not defteri olarak kullandığım "phpBB Forum" sitesinin aynısını, bu sefer yaklaşık 6 ay önce kurup, gerekli kayıt defteri optimasyonlarını ve iyileştirmelerini yaptığım ve ondan sonra'da bir daha girmediğim (yaklaşık 6 ay, 13 gün 28 saat 10 dk 5 saniye) Microsoft Windows İşletimlerin en kararlı sürümlerinden olan "Windows 7 Ultimate SP1 Edition x86 İşletim Sistemine kurdum.GNU-Linux'daki "MariaDB Veritabanı" olan "trwe2012db" phpAdmin Veritaban kontrol yazılımından yeni sistem'e yükledim.

Böyle iki farklı işletim sistemi arasında veritaban transferi ile senkronizasyon sağlanmış oldu.

Aşağıdaki resimli anlatım temel düzeyde, boş bir MariaDB Veritabanı üzerinden , phpBB Forum'un yerel makineye (localhost yada 127.0.0.1) nasıl kurulacağını izahlandırır.

İyi okumalar ve uygulamalar

1.ADIM : Yazılım Paketinin Resmi Web Sayfasından İndirilmesi

XAMPP, 32 bit veya 64 bit sürümler için Windows, Linux ve Mac OS x için mevcuttur. Windows 10, Windows 8, 7 ve Vista'yı da destekler. XAMPP'yi aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Kod:
https://www.apachefriends.org/download.html

En son sürüm Windows XP veya 2003'ü desteklemez. Eski sürümler
Kod:
https://sourceforge.net/projects/xampp/files/XAMPP%20Windows/1.8.2/
mevcuttur .Linux ve OSX kullanıcıları, aynı yerden indirebilir ve GNU-Linux'a yükleme klavuzunu
Kod:
https://www.atechtown.com/install-xampp-on-linux/
adresinden indirebilirsiniz.

Yazılımın 32bit sürümünün sistem'e indirilmesi
1.jpg

ADIM -2 : Yazılımın setup.exe dosyasının yönetici olarak başlatılması
2.jpg

ADIM -3 : Yazılım kurulum öncesi kullanıcıya UAC'ın etkin olduğunu ve yazılım standart C:\Program Files ve C:\Program Files(x86) dizinin içine kurulmamasını ve kurulursa bazı yazma - okuma izinleri sorunlarının çıkacağını uyarı şeklinde bilgilendirmektedir.
3.jpg

ADIM-4 : Kurulum Başlıyor.... Ekran görüntülerindekini aynen uygulayın kendi sisteminize.....
4.jpg5.jpg
6.jpg7.jpg
8.jpg9.jpg
10.jpgYazılım paketinin kurulumu tamamdır.

Pekiyi bu yazılım paketi hangi web bileşenlerinden oluşturulmuştur.

XAMPP Yazılım Paket Bileşenleri

+ Apache 2.4.38
+ MariaDB 10.1.38
+ PHP 7.3.2 (VC15 X86 32bit thread safe) + PEAR
+ phpMyAdmin 4.8.5
+ OpenSSL 1.1.0g
+ ADOdb 518a
+ Mercury Mail Transport System v4.63 (not included in the portable version)
+ FileZilla FTP Server 0.9.41 (not included in the portable version)
+ Webalizer 2.23-04 (not included in the portable version)
+ Strawberry Perl 5.16.1.1 Portable
+ Tomcat 7.0.56
+ XAMPP Control Panel Version 3.2.2 by hackattack142
+ XAMPP mailToDisk 1.0 (write emails via PHP on local disk in <xampp>\mailoutput. Activated in the php.ini as mail default.)

Pekiyi yazılımın sistem gereksinimleri nelerdir.Yani yazılımın Windows İşletim Sisteminde tam randımanlı çalışabilmesi için gerekli gereksinimler

1.Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable :
Kod:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5582. Please ensure that the VC++ 2008 runtime

2.64 MB RAM (Önerilen 512 MB Ve yukarısı)

3.750 MB boş disk alanı

4.Windows XP, VISTA, Windows 7, Windows 8, Windows 10

DEVAMI VAR.....(Lütfen konu tamamen oluşturulana kadar "forum'sal mesaj yazmayın ki " konu bütünlüğü bölünmesin.....

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
ADIM-5 : Kurulumun hemen ardından , XAMPP Control Panel yazılımın arayüz dil seçim ekranı gelir pc kullanıcısının karşısına ve buradan İngilizce (ABD) işaretlenir ve "Save (Kaydet)" butonuna tıklanır.
11.jpg

ADIM-6 :Kontrol Merkezi Başlangıç Penceresinde Apache ile MySQL elle başlatılır (Start butonuna basılması) İstenirse, bu iki işlemin Hizmetleri, Windows başlangıcında "Otomatik Başlayacak Şekilde" yapılandırılabilir de ama tavsiyem manuel başlatma yapmanızdır.
12.jpg

ADIM-7 :
Kod:
localhost/phpmyadmin/index.php
adresini kullandığınız favori web tarayıcının boş satırına "kopyala-yapıştır" ile aktarın ve ardından klavyenizden "Enter" tuşuna basın.Aşağıda, daha önce oluşturulan MariaDB veritaban dosyasının phpAdmin ile içeri aktarılması gösterilmiştir.
13.jpg
Eğer siz , ilk defa bu kontrol paneli ekranında iseniz yapacaklarınız aşağıda basitçe özetlenmiştir.

1.Kullanıcı Hesapları sekmesine geçin.

2.Kullanıcı hesapları sekmesinde varsayılan hesaplara asla dokunmayın.

3.Kullanıcı hesapları sekmesinde "Yeni Kullanıcı Hesabı" Ekle'ye tıklayın.

4.Yeni pencerede oluşturulacak hesap adı ve şifresinden sonra (burası çok önemli) " Kullanıcı Hesabı İçin Veritabanı" bölümünde ;
"Aynı isimde veritabanı oluştur ve tüm yetkiyi ver" ile "Joker isimlere tüm yetkiyi ver" isimli iki önemli ayarı işaretledikten sonra, sayfanın altında ne varsa işaretleyin.

5.Veritabanı oluşturma/Yetkilendirme İşlemlerinden sonra "Git" butonuna basın.

ADIM -8 :phpBB Forum Türkçe Dil Destekli .zip arşivinin
Kod:
https://www.phpbbturkey.com/downloads/#phpbb-turkce-tam-paket
adresinden indirin ve ;
14.jpg
A1.jpg

Tarayıcı üzerinde forum'un kurulum aşaması :
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg

DEVAMI VAR (10 resim yükleme kısıtlaması yüzünden konuyu tekrar bölüyorum)

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
SONUÇLAR

20.jpg
İlk mesajın atılması (deneme amaçlı) ;
21.jpg

DEVAMI VAR (Son kez)

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
Daha önce oluşturulan PHPBB Forum'un GNU-Linux'dan MS-Windows Sistemine aktarılması

ADIM -1 : GNU-Linux Mint Sistemindeki www dizini daha önceden komple arşivlenerek yedeklenir ve NTFS Dosya Sistemli disk bölümüne atılır.
A2.jpg
Ayrıca yukarıda 2 ile gösterilen MariaDB veritabanı phpAdmin Kontrol Panel yazılımı ile yedeklenmiş ve buraya kopyalanmıştır.

ADIM -2 :Önce arşiv'deki tüm dosya ve dizinler mevcut phpbb3 ana klasöründe yer alan, aynı dosya ve dizinlerin üzerine yazılmasına izin verin.
A1.jpg

ADIM -3 : Sonrasında phpAdmin Kontrol Panel Yazılımı tarayıcıda açı ve .sqldb dosyasını içer'e aktar ile mevcut sistem'e dahil edin.

13.jpg
22.jpg

NİHAİ SONUÇ :
23_SON.jpg

Görüşmek dileği ile.....

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
Geliştirdiğim forum'un en son hali budur.
2vw0wod.jpg

Forum Nasıl Upgrade Edilir? Sorusuna Yanıt...