• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

İlişkiyi Çöküşe Götüren 4 Tutum ve Davranış!

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
İlişkilerde her şey yolunda olsa bile bir anda rüzgar terse esmeye başlayabilir ve ilişki çöküşe geçebilir. İlişkileri çöküşe götüren en önemli 4 davranış biçimine hadi bir göz atalım.

Eleştiri yapmak

İlişkide tabi ki hatalar yapan taraf olacaktır ama bunu görünce dilimizi sivriltip kişinin karakter ve kişiliğine saldırır boyutta eleştiri yapmak asla kazanım değil, aksine ilişkiyi çökerten bir durumdur...
"Senin şu davranışın" diye söze başlayıp, sen dilini kullanmak yerine "ben bu davranışından dolayı kendi mi kötü hissettim." diyerek duygu ve düşünceleri yansıtmak her zaman olumlu geri dönüş verir...
Eleştiri yapıcı değilse, egonun esiri olmuştur ve amaç ego tatmininden başka bir şey değildir!!
Hor görme, aşağılama

Belki de bir ilişkiyi en hızlı dibe götüren davranış biçimi de aşağılama ve hor görmedir...
''Sen şimdiye kadar neyi doğru yaptın ki'"
''Tam bir aptalsın''
Gibi aşağılama ve küçük görme amacı taşıyan söylemler ilişkiyi içinden çıkılması imkansız bir duruma sürükler.
Takdir etmek, saygı duymak ve onaylamak sizi mutluluğa götüren en kısa yoldur...
Savunma mekanizması

Ortada bir sorun varsa bu sorun asla bir kişinin sorumluluğunda olamaz! Tartışmalarda yapılan en büyük hata, direkt savunma moduna geçip, karşındaki insanı dinlemeyip, sadece kendini savunmaya yönelik bir davranış içine girmektir.
"Olanların sorumlusu sensin"
"Sen bu konuda daha betersin!!"
"Asıl sen bunu dedin!!"

Gibi söz ve davranışlar altında suçluluk duygusu yattığı için bastırma psikolojisi içerir...
Sağlıklı ve mutlu bir ilişki hataları kısmen de olsa kabul edip, sorumluluk almaktan geçer.
Kendini kapatma ve set kurma

Kendini kapatmak ve iletişime girmemek için set kurmak karşıya değersizlik hissi verecek ve değersiz olduğunu düşünen tarafta da yapıcı olmak yerine öfke ve saldırgan bir tutum izler. Küsmek, konuşmayı yarım bırakmak kısacası set kurmak sizi kısır döngüsü sokar. Bu döngüden çıkmak için sakinleşince mutlaka sorunları çözüme kavuşturmak şarttır!
Hayat üzmek ve üzülmek için çok kısa, hele ki karşında değer verdiğin ve sana değer veren biriyse...