Sohbet
reklam
reklam
reklam

Dubrow Diyeti? Dubrow Diyeti nedir? Dubrow Diyeti nasıl yapılır?

ReiS

Sakın!.. bana masum olduğunu söyleme!!!
Co Admin
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
8 Ara 2012
Mesajları :
16,633
Puanları :
4,060
Dubrow Diyeti? Dubrow Diyeti nedir? Dubrow Diyeti nasıl yapılır?


Dr. Terry Dubrow, aralıklı beslenme veya aralıklı yemek yeme tavsiyelerini, 16 saatten bir güne kadar değişen sürelerde yemek yememeyi gerektiren aralıklı oruç(intermittent fasting) kavramına dayandırıyor. IF diyeti (aralıklı oruç) popüler bir zayıflama stratejisi olmasına rağmen, sonuçlar kalori açığı oluşturup kilo vermeden daha etkili olduğu konusunda karışıktır.

Diyet, intermittent fasting ile düşük karbonhidratlı beslenme diyetinin birleşiminden oluşuyor esasında. Diyet planı, oruç evresindeyken(16 saatlik aç kalma evresi) ve oruç evresinde değilken neler yeneceğine göre farklı üç aşamaya ayrılıyor. Hadi her aşamada Dr. Dubrows’un her aşama için ne önerdiğine bir bakalım!

1 – “Kırmızı Halı Hazır” Aşaması
Bu aşama 2 ile 5 gün boyunca uygulanmalı, aynı zamanda 16 saat boyunca aç kalınmalı ve 8 saatlik yemek yeme aralığı bırakılmalı. Bu aşamada tavsiye edilen gıdalar da şu şekilde: 170-350 gr arası yağsız protein, 1-2 yemek kaşığı sağlıklı yağ, yaklaşık 15 gr kuruyemiş, 1 bardak günlük veya günlük olmayan süt, 2-3 kase nişastasız sebze, 1 porsiyon meyve, ve yarım tabak kompleks karbonhidrat. Bu aşamada su, kahve, çay veya herhangi “sıfır kalorili” bir içeceği içebilir, ancak alkol kullanamazsınız.

2 – “Yaz geliyor” Aşaması
Diyeti uygulayanlar, hedefledikleri kilolara ulaşana kadar 2. aşamayı uygularlar. Bu aşamada, aralıklı oruç süresi 12 ile 16 saat arasında değişiklik gösterir. Tabi bu kişinin istediği kilo verme hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. Diyeti uygulayanlar, bu aşamada da ilk aşamada tavsiye edilen gıdaları tüketebilirler, ancak sağlıklı yağları ve kompleks karbonhidratları daha fazla tüketmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca çok az miktarlarda da olsa alkol tüketilebilir.

3 – “Fazla zorlanmadan seksi görünün” Aşaması
Fazla zorlanmadan lafı ile ketojenik diyetlere gönderme yapan Dr. Dubrow, kilonuzu sabitlemek ve yaşlanmayı engellemek için 3. aşamaya hayatınız boyunca devam etmenizi öneriyor. Yani bu bir diyet olmaktan çıkıp, bir beslenme alışkanlığına dönüşüyor. Bu aşamada, aralıklı oruç süresi haftanın 5 günü için 12 saat, kalan iki gün için ise 16 saat olarak belirtiliyor. Tüketilebilecek yiyecekler ilk iki aşamadaki gıdalar ile aynı, ekstradan ödül öğünü uygulayabiliyorsunuz.

Dubrow Diyetinde Neleri Yiyebilirsin?Ne yediğiniz en az ne zaman yediğiniz kadar önemlidir ve Dr. Dubrow, bol miktarda yeşil sebze, yağsız protein ve sağlıklı yağlar gibi yiyecekleri öneriyor. Aşağıda birkaç örneği sizler için bırakıyoruz:

Ispanak, Roka, Kara Lahana, Pazı, Yeşil Fasulye, Pırasa, Deniz yosunu gibi sebzeleri,
Tavuk, Balık ve Yağsız Et,
Fındık ve yer fıstığı,
Avokado,
Fıstık ezmesi, Yağsız yoğurt, Hindistan cevizi yoğurdu,
Çay ve Kahve.

Dubrow Diyetinin Sağlığa Faydaları

Tamamen işlenmemiş gıdaları öneriyor
Dubrow diyetinin olumlu yanlarından bir tanesi de işlenmemiş gıdaları öneriyor olması. Az işlenmiş veya işlenmemiş gıdalar sadece daha besleyici değildir, aynı zamanda ekstra şeker, yağ, sodyum ve renklendiriciler gibi katkı maddelerini daha az içerirler. Dr. Dubrow ayrıca yeşil sebzelere büyük önem veriyor. Çoğu insanın günlük sebze ihtiyacını karşılayamadığını düşünürsek, bu oldukça teşvik edici bir yönlendirme olarak gözüküyor.
Kalori ve makro değerleri hesaplamaya gerek yok!
Kaloriler besinlerin kalite değerlerini ölçmek konusunda oldukça zayıf bir ölçü değeri olmasının yanı sıra, aynı zamanda alınan/verilen kalori değerlerini hesaplayarak ne kadar kilo vermeniz gerektiği konusunda da yardımcı olur. Fakat Dubrow diyeti, karbonhidrat veya ya gibi besinlerin makro değerlerini hesaplamaktan sizi kurtarıyor ve beslenmenizi matematik gibi karmaşık bir problem olmaktan çıkarıyor. Diyet, kalori ve makro değerleri hesaplamak yerine, aldığınız besinin kalitesini ve porsiyon boyutunu göz önünde bulunduruyor.
Dubrow Diyeti Gerçekten İşe Yarıyor Mu
?

Dr. Terry ve eşi, yaşları 20 ile 60 arasında değişen 100 kişi ile detaylı bir klinik çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın sonucunda, diyet insanlarda yaklaşık olarak 20 kilo kaybı sağladı! Dr. Terry, “Katılımcılara özel kriterler de verdik ve diyet %98 memnuniyet oranına sahipti. Katılımcılar diyeti basit ve kolay uygulanabilir olarak tanımladı ve aralıklı oruç sırasında hiç açlık hissetmediklerini söyledi.” diyor.

Terry aynı zamanda, “Sık sık yemek yediğiniz zaman, doygunluk hissini sağlayan reseptörleri koşullandırıyorsunuz. Normal beslenmediğiniz zamanlarda sınırlı kaloriler tüketirseniz, vücudunuz size aç olduğunu söylemez. Siz, doygunluk reseptörlerini aç olduklarına ikna olmaları için zorluyorsunuz.” diyor ve ekliyor “Bu diyette garip ve harika olan şey şu: Yemek sizi kontrol etmiyor, siz yemeği kontrol ediyorsunuz!”


Alıntıdır.
 
Üst