Depremin Etkisinden Koruyan Sismik İzolatör

StigmatA

♣Şeytana Uymuyorum, Sadece Aynı Fikirdeyiz!♠
Yönetici
Administrator
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
31 Tem 2008
Bulunduğu Yer :
ßursa
Mesajları :
22,612
Puanları :
15,992
Sismik İzolatör Nedir? Ne İşe Yarar, Maliyeti ve Fiyatları
İzolatör-Deprem İzolatörü

Deprem izolatörü, sismik izolatör; yapılara gelen deprem kaynaklı etkileri azaltarak yapıların orta şiddetli depremlerdeki hasarının önlenmesi ve çok şiddetli depremlerdeki hasarının da çok küçük boyutlara indirilmesine yarayan malzemelerdir.


Sismik İzolatör Nedir? Ne İşe Yarar, Maliyeti ve FiyatlarıSismik izolatörler yapıyı iki parçaya ayırarak deprem gibi dinamik yüklerin üst yapıya daha az oranda iletilmesini sağlar. Sismik izolatörlerde kullanılan malzemeler düşey yönde rijit, yatay yönlerde ise esnek davranış gösterir. Çeşitli araştırmalar sismik izloasyonların, deprem kuvvetlerini 3 kat kadar azalttığını göstermektedir.

Sismik İzolatör Ne İşe Yarar?

Sismik izolatörlerin işlevi; en basit anlatımla deprem kuvvetinin bu izolatörlerin üzerindeki yapılara etkisini, dolayısıyla da bu sebeple oluşlacak sarsıntıları olabildiğince azaltmaktır. Bu nedenle deprem izolatörlerinin yararları bu ana faydalar doğrultusunda türetilebilir.


Sismik izolatörün çalışma prensibini aşağıdaki görselden anlamak daha kolay olacaktır.sisimik-izolatör-nedir
 1. Önemli yapılarda deprem sarsınıtısı kaynaklı, hizmetlerin duraksaması ya da durması engellenir. Sarsıntı ve dinamik etkilerden zarar alacak hassas cihazların arızalanması, ya da elektrik, sıhhi, gaz tesisatlarının hizmetlere, yapıya ve çevreye vereceği zarar engellenir.
 2. Sismik izolatörler yapıyı kalıcı ve büyük hasarlara karşı korur.
 3. İç ve dış mekanlarda araç, gereç, makina, mobilya gibi eşyaların düşmesi ve devrilmesini engeller ve bu sebeple oluşacak can ve mal hasarlarının önüne geçer.
 4. Sismik izolatörlü binalar büyük depremlerden sonra dahi ayakta kalabilmektedir.
 5. Deprem sonrası, yaraların sarılması ve acil durum işlemlerinin güvenli bir ortamda sürdürülebilmesini sağlar. Aynı zamanda deprem korkusu ve psikolojik travmalara karşı güven hissi verme etkisiyle destek olur.
 6. Yapıda mesnet izolatör-sismik izolatörlerin kullanılmasıyla üst yapıya daha düşük deprem kuvvetlerinin etkimesi sağlanacağından, daha düşük boyutlarda yapı eleman boyutlarına ihtiyaç duyulur. Bu da malzeme ve işçilik giderlerinden tasarruf edilmesi manasına gelmektedir.
 7. Olası bir hasar durumunda, izolatörsüz binalara oranla çok daha düşük boyutta hasarlarla karşılaşılacağından, deprem sonrası onarım ve güçlendirme işlemleri ile bu işlemlerin maliyetleri kısıtlı olacaktır.
Deprem İzolatörleri Nerelerde Kullanılır? Sismik İzolatörler Hangi Binalarda Kullanılır?

Deprem izolasyonu sistemleri, deprem ya da diğer yanal etkilere karşı önlem alınması gereken ya da istenen hemen hemen tüm yapılara uygulanabilecektir. Fakat şu an yaygın olarak kullanılan sismik izolatörler, özellikle yüksek periyotlu, yüksek binalarda çeşitli nedenlerden dolayı kullanılamamaktadır. Fakat yüksek yapılar için de izolatörlerden öte farklı sönümleyici araçlar ve yöntemler kullanılarak gerekli önlemler alınabilmektedir.


sismik-izolatörTürkiye için kullanımı neredeyse yeni başlayan ve sismik izolasyonlar hakkında yoğun araştırma ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Deprem izolatörleri, gelecekte yapılarda meydana gelen deprem kaynaklı hasarların önlenmesindeki ana çözüm yöntemi olarak düşünülmektedir.


Sismik İzolatör Maliyeti Ne Kadar? Sismik İzolatör Fiyatı

Yukarıda da bahsedildiği üzere sismik izolatörler ülkemiz için yeni sayılacak bir teknolojidir. Her ne kadar geçmiş yıllarda kullanım örneklerine rastlasak da, bu malzemeler geçmişte, hatta şu an hala büyük bir bölümü yurt dışından sağlandığı için maliyetleri yüksekti. Fakat ülkemizde de üretilmeye başlanması, sürekli olarak geliştirme ve iyileştirme işlemlerinin çalışılması nedeniyle her geçen gün sismik izolatör fiyatları düşecek ve her türlü yapı için uygulanabilir bir hal alacaktır.


Her yapının ve zeminin kendisine göre bir karakteristiği ve davranışı vardır. Sismik izolatör maliyetlerinden bahsedebilmek için bir genelleme yapmak yanlış olacaktır. Çünkü her yapıya gereken sismik izolatör yöntemi, sayısı ve bu izolatörlerin her birinin özellikleri maliyeti asıl belirleyici unsurlardır.Sayfanın ilerleyen bölümlerinde izolatör çeşitlerinden ayrıca bahsedilecektir.


Yine de deprem izolatör fiyatı açısından örnek vermek gerekirse şu an için tanesi ortalama en az 5.000 Dolar dolaylarındadır. Yapıdaki kat ve kolon adedi, deprem bölgesi, zemin özellikleri ve birçok diğer özellikler yapıda kullanılacak deprem izolatörü fiyatlarını ve özelliklerini değiştirecektir.“Sismik izolatör ne kadar?” sorusunun en doğru yanıtı ilgili yapıda yapılacak analiz ve değerlendirmeler sonucu verilebilmektedir. Fakat sismik izolatör maliyetinin direkt bu işleme harcanacak tutar olarak düşünülmesi yanlış olacaktır. Zira yukarıda Sismik İzolatör Ne İşe Yarar? bölümünde de değinildiği üzere, bu yöntemlerin kullanılması sonucu, yapı inşaat malzeme ve işçilik giderleri düşeceğinden, sismik izolatör özelinde düşünmek yerine yapının komple deprem izolatörlü hali ile deprem izolatörsüz hali karşılaştırılmalıdır.


Sismik İzolatör Çeşitleri

Sismik izolasyon sistemleri 3 ana başlıkta toplanabilir. Bu ana başlıklar ve alt başlıkları şu şekildedir.


 1. Elastomerik mesnetli sismik izolasyon sistemleri
  1. Düşük sönümlü kauçuk tip mesnetler (LDRB)
  2. Yüksek sönümlü kauçuk tip mesnetler (HDRB)
  3. Kurşun çekirdekli kauçuk tip mesnetler (LRB)
 2. Kayma esaslı sismik izolasyonsistemleri
  1. Sürtünmeli sarkaç sistem (FPS)
  2. Esnek sürtünmeli taban izolasyon sistemi (R-FBI)
 3. Kauçuk- kayıcı sismik izolasyonsistemleri
  1. Fransa elektrik kurumu sistemleri (EDF)
  2. EERC birleşik sistemleri

Sismik İzolatör Nedir? Ne İşe Yarar, Maliyeti ve Fiyatları
 

ReiS

Baş Harfi Ben!!!
Yönetici
Co Admin
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
8 Ara 2012
Mesajları :
16,256
Puanları :
4,060
Emeğine sağlık cem yararlı paylaşım.
 
 • Beğen
Tepkiler: StigmatA

Anka

Amma velakin, her şey nasip.
Yönetici
Moderatör
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
22 May 2019
Bulunduğu Yer :
İstanbul
Mesajları :
4,559
Puanları :
6,560
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ndeki sismik izolatör 6.8'lik depremi 3.1'e indirdi.Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, zemininde bulunan 872 sismik izolatör sistemiyle deprem anında kesintisiz hizmet verdi.Binada ve asansör sisteminde tek bir hasar olmadığını belirten mimar Ahmet Akyüz şunları söyledi: “6.8’lik deprem 3.1 hissedildi. Elazığ’da şu anda sismik izolatör sistemiyle donatılmış tek yapı burası.”

 
Üst