• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Bir Windows PC Kullanıcısı Gözünden Linux..... [Kişisel Düşünce Yazısı]

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Not:

Kişisel düşünce yazısı 2013 yıılından kalma eski bir yazı ama, bakış açısı bugün aynen geçerlidir, Windows PC Kullanıcıları arasında...(TRWE_2012)

@bijehr

Unity olduğu müddetçe aksine Windows, Linux'u gömer (Genelde internette ki tavsiyeler Ubuntu üzerine olduğu için Unity'den bahsettim. Tek satırlar değiştiriliyor diyebilirsiniz ama genel olarak windows kullanıcıları için korkutucu gelir araştırıp uğraşmak istemez)
:)
Güzel konulara değinmişsiniz ama benim gibi Medya kullanıcıları(haberleri sadece haberleri okuyan, video izleyen indiren vs..) için çok fazla anlam ifade etmez. Şöyle ki 1 seneden fazla bilgisayar kullanıp format atmayan tanıdıklarımda var. Hız derseniz eğer arkadaşıma 2 gün önce 12.04 LTS kurdum, rezil oldum. O kadar yavaş açılıyordu ki... belli bir çözümü de yok, bir tane kullanıcı kaybettik
(Zaman içinde tekrar ayartırım onu:p )

Teknik konulara özelliklere genel olarak girmeyeceğim bildiğim konular değil, sadece Medya Kullanıcısı olarak gözlemlerimi aktaracağım. (Yaklaşık 4-5 senedir Ubuntu kullanıyorum.)

Windows'un bu kadar yaygın olmasını nedenlerini yazmamıza gerek yok. Okullarda vs... heryerde windows var ve çocuklar bilgisayarlar windowsla tanışıyor. Doğal olarak çocuklar başka bir işletim sistemi ihtiyacı duymuyor. Çünkü çoğu benim gibi medya kullanıcısı.(oyun konusuna değinmiyorum)

Yine de Linux'a geçiş yaptırılabilir, bunun için Linux'a ilk girenler için şunlar çok önemli diye düşünüyorum :

1 - Fake bir yenile tuşu yapılabilir. Windows kullananların çoğunda bu alışkanlıktır, bir sağ tuş/yenile yapılır ekran saliselik titrer. Bu kullanıcıyı yeterince tatmin eder.

2 - Tema olayı çok önemli. Sizin fikriniz nedir bilmiyorum ama benim alışabildiğim tek tema Gnome Classic.(buna temamı deniyor bilmiyorum yanlışsam kusura bakmayın siz anlamışsınızdır. ) Unity ile bu iş kesinlikle olmaz. Ubuntunun turuncusu güzel ama çok kişinin sevmediğine dikkat ettim, renklere biraz daha dikkat etmeleri lazım.(indirip kursunlar/değiştirsinler diyebilirsiniz ama dediğim gibi windows kullanıcıları uğraşmak istemez.)

3 - Kurulum tamamlandıktan sonra Mint gibi tüm programlar/kodekler iyi kötü kurulu olacak ekstra bir yazılama ihtiyaç duymayacaklar.

4 - İnternetten araştıranlar için sorun olmayan * bir şey ama malumunuz araştırmacı bir toplum değiliz, ya kurulumdan sonra masaüstünde ya da yazılım merkezlerinin giriş sayfalarında windowsda olan programlarının alternatiflerinin yazdığı bir liste olmalı. (örn: Winamp - audacious vs...)

5 - Ubuntunun kurulumu basit olduğu için kurulum konusuna değinmek istemedim ama yinede windows kullanıcılarının dikkat ettiği başka bir noktada bu.

Bu 5 noktaya dikkat edildiği vakit özel olarak oyun meraklısı veya Photoshop benzeri bir programla uğraşmayan(ki çoğunluk bunlardır) herkesi rahatlıkla Linux'a geçirebilirsiniz ve birkaç gün içinde alışırlar. Alıştıktan sonrada bir daha windowsa kolay kolay döneceklerini sanmıyorum.

Birine tanıtırken hızlı açılmasından bahsetmeyin, kesinlikle öyle * bir şey yok. Dünden beri 3. dağıtım kuruşum ve hala arayış içerisindeyim. Gözle farkedilir şekilde hızlı açılış olduğuna inanmıyorum. Linux yaygınlaştıkça virüsler,trojanlar ortaya çıkabilir ama o zamana kadar en büyük kozumuz bu sanırım. "Virüs derdin yok"
Kim ne derse desin Linux'un bir havası var. Kullanıyorum dediğin zaman gelen bir gurur var. Çok kişi geçmek ister ama bu 5 nokta kritik derecede önemlidir.

Benim Linux'a geçmemin en büyük nedenlerinden biri windowsdan yediğim kazıktır. Biri sorduğu zaman "neden linux ? " diye aklıma gelen ilk cümle "ülkemiz milyonlarca dolar yükten kurtulur"dur.

Dipnot : Sadece Medya Kullanıcısı olarak bu yorumları yaptım.

Kaynak : Ubuntu Turkey

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
@TRWE_2012

Bir zamanlar olsaydı bu kişisel düşünce yazısı geçerli olurdu.Ama yıl 2022....

Microsoft Windows , yatağında ölümle cebelleşiyor...Windows PC kullanıcıları, Windows 10 ve Windows 11 için, Microsoft'a beddua'lar ediyor.Çünkü seslerini duyanlar çoktan mazi olmuş....Windows PC Kullanıcısı, bugünün Microsoft Corp. firmasının gözünde;

1.Müşteri
2.Deney Faresi
3.Değersiz

olarak görülmekte....

Peki Linux tarafı çok mu iyi?!....Sistem kendini sürekli geliştiriyor bu duruma sözüm yok, ama kral'dan çok kralcılar var ya....İşte sorunun kaynağı'da bu tipler, terminal'den iki cümle komut yazınca "kendini bir şey zanleden burnu büyük, gölgesi küçük insanlar...."

Son düzenleme: