BİLSEM, BİLSEM sınavı nedir, BİLSEM sınavı ne zaman?

Mhp

New Member
BİLSEM, BİLSEM sınavı nedir, BİLSEM sınavı ne zaman?
BİLSEM NEDİR?
Açılımı, Bilim ve sanat merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri (okul saatleri) dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Amaç: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Öğrenci seçme aşaması 3 adımdan oluşmaktadır:


Sınıf öğretmenlerinin gözlem formlarını doldurması (25 Kasım - 6 Aralık 2019)
KAYIT ÜCRETİ KALDIRILDI: 2017-2018 yılında aday gösterilen öğrenciler için velilerin grup taramasına giriş ücreti (50 TL) yatırması gerekiyorduancak bu ücret 2018-2019’da kaldırıldı. Bu yıl da kayıt ücreti yok.
Grup tarama uygulaması (04.01.2020 - 19.04.2020)
Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi (01.06.2020 - 28.08.2020)


BİLSEM SINAVI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Bilsem Sınavı Nedir?

Sınıf öğretmenleri tarafından Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim almaya aday gösterilen yetenekli öğrencilerin yeterliliğini test eden aşamalı sınavlardır.

Bilsem Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, Bilsem sınavlarına bireysel başvuru yapılamadığını belirtmeliyiz. Öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir.

“Bilsem başvurusu nasıl yapılır, sınava hangi öğrenciler girebilir” diyen aileler için yazının devamında bu soruları yanıtladık. Sınıf öğretmenlerinin hangi öğrencileri ve ne şekilde aday gösterdiğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

2019 - 2020 Eğitim döneminde Bilim ve Sanat Merkezleri’ne 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri kabul edilmektedir.


Alıntıdır.
 
Üst