• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Bermuda Şeytan Üçgeni Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

DeStina

MFC Üyesi
Konular
11,091
MFC Puanı
27,850
Bermuda Şeytan Üçgeni Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Bermuda üçgeni veya daha çok bilinen ismiyle Bermuda şeytan üçgeni; Amerika’nın Atlantik okyanusuna bakan güneydoğu sahillerinde yer almakta ve Atlantik okyanusunun 500.000 mil karelik bir alanını kaplamaktadır. Kuşbakışı bölgeye bakıldığında Bermuda, Florida’daki Miami, ve Puerto Rico’daki San Juan’ın bulunduğu üçgen şeklinde bir bölgedir.
Bermuda şeytan üçgeni olarak tabir edilen bölge Atlantik Okyanusunda bulunan ve yaklaşık 1.400.00 km.’ lik bir alanı kaplamaktadır. Okyanusun bu kısmında yüzlerce gemi ve uçak enkazı bulunur. Son 100 sene içerisinde batan gemi, düşen uçak ve kaybolan insan sayısı 1000′lerle ifade edilmektedir.
Atlas Okyanusu’nun bu küçücük yerinde yaşanan garip ve açıklanamaz olaylar bölgeyi her daim çeşitli bilim çevreleri, Usologlar, Ufologlar ve kaos teorisyenlerinin ilgi odağı haline getirmiştir.Dünya üzerinde esrarengiz ve açıklanamayan olayların yaşandığı bu yer, hakkında sayısız film, dizi ve belgesel çekilmiş ayrıca bir çok kitap ve makale yazılmıştır.Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik’te ABD’nin güneydoğu kıyılarında, açıklanamayan gemi, tekne ve uçak kayıplarının çok yüksek olduğu bir alandır.
bermuda_seytan_ucgeni
Bu bölgeye yönelik bir takım iddialara göre, bölgede suyun altında çok büyük mıknatıs maden kaynaklarının yer aldığı ve bu nedenle uçakların bu yoğun manyetik çekimden etkilenerek elektronik sistemlerinin bozulduğu, buna bağlı olarak da düştükleri iddia edilmektedir. Fakat bu bölgede yapılan ölçümler aşırı veya normalin üstünde bir manyetik alan olmadığını defalarca kanıtlanmıştır.
Toplamda yaklaşık 7 gemi, 4 yat ve 29 uçağın kaybolduğu bu bölge ile ilgili olarak ortaya atılan bilimsel açıklamalar tam olarak bu sırrı ortaya çıkarmaya yetmiyordu. Bermuda şeytan üçgenini en çok ünlendiren olay 5 Aralık 1945 tarihinde Grumman IBM Florida Avenger tipindeki 5 tane uçak donanma üssünden havalandıktan sonra pilotlar kuleye görüşün ve uçuş koşullarının iyi olduklarını ifade ediyorlardı. Uçaklar “Bermuda şeytan üçgeni” bölgesine geldiklerinde birden radardan kaybolmuşlardı. Uzun süre haber alınamayan uçakları aramak üzere büyük bir deniz uçağı havalanmıştı olay yerine gelinirken alınan sinyal bir anda yok olmuştu. Aynı gün birkaç saat içerisinde yine aynı bölgede uçakların kaybolmasının ardından büyük arama çalışmaları başlatılmış uçaklara ait ne bir enkaz nede bir parça bulunabilmişti.
Bermuda Şeytan Üçgeni’nde yaşanan olaylar nedeni ile bu bölge üzerinde birçok araştırma yapılmış, birçok teori ileri sürülmüştür. Kimileri için burası uzaylıların dünyaya gelmek için kullandıkları bir üsttü ve deney için insanları buradan alıp götürüyorlardı. Kimileri için bu bölgenin altında Kayıp Şehir Atlantis bulunmakta idi ve bu garipliklere Atlantis’in ileri teknoloji cihazları yol açıyordu.
Piri Reis haritasındaki “The İsland of Hispaniola” nın aslında Atlantis olduğu düşünülüyor. Kimilerine göre de bölgenin altında çok büyük doğal gaz yatakları vardı ve okyanus tabanının soğuk olması nedeni ile de bu gazlar katılaşıp hidrat halini alıyordu. Golf Stream sıcak su akıntısı sayesinde bu hidrat parçacıkları birden bire gaz haline geçip hızla havaya yükseliyor bu da suyun kaldırma kuvvetinin düşmesine, bu nedenle de birden bire gemilerin denizin dibine inmesine yol açıyordu. Bu gazlar ile birlikte havanında yapısı bozulduğu için uçaklarda havaya bağlı olarak yere çakılıyorlardı.
Şu gerçek ki Bermuda Şeytan Üçgeni esrarengiz bir olay! Bu zaman diliminde bile bilim adamlarının açıklamaları, arkasında hiç bir iz bırakmadan kaybolan ve yeri geldiğinde kaybolduktan haftalar sonra boş bir şekilde içinde insan olmadan sapasağlam ortaya çıkan gemileri açıklamaya yetmemiştir.
Şimdi bölgeyi bu denli ünlü yapan esrarengiz ve açıklanamayan olaylara bir göz atalım.
19 Sefer Sayılı Keşif Uçuşu (Flight 19)
19 Sefer Sayılı Keşif Uçuşu Filosu
5 Aralık 1945 Amerika’ya ait 5 Avenger uçağı Fort Lauderdale üssünden havalanarak günlük görev uçuşlarından birini yapmaktaydı.. Uçakları deneyimli pilotlar ve yardımcıları yönetmekteydi. Rota gereği, 160 mil doğuya uçup, 40 mil kuzeye dönecekler ve 120 millik bir dönüş yaparak tekrar üsse geleceklerdi. Uçuş öncesinde her zaman olduğu gibi, her tür test ve kontrol yapılmıştı, uçaklar mükemmel çalışıyorlardı. İki saatlik bir görev için fazla sayılacak miktarda benzin almışlardı. Telsizleri on ayrı kanala ulaşabiliyor veya sinyal alıyordu, geri dönmeleri için alınan en iyi garanti buydu.
İlk mesaj saat 15:45´de geldi; “kontrol kulesi; bu bir acil durumdur. acil durumdayız; kaybolduk; nerede bulunduğumuzu anlayamıyoruz. Kulenin ilk cevabı; “batıya dönün” şeklinde oldu ama filo, batının nerede olduğunu bilmiyordu. Kule personeli tam bir bulmaca ile karşı karşıya kalmıştı, eğer pusulalar çalışmıyorsa, pilotlar güneşe göre yol alarak yine yön bulabilirlerdi, gün batımına daha çok zaman vardı. saat 16:25´e gelindiğinde filo komutanının yine sesi duyuldu; “bulunduğumuz yer normal değil, üssün 225 derece kuzeyinde olmalıydık, bu şeye benziyor…” mesaj burada kesildi. Bu uçuş ile ilgili gizem, yardım çağrısından yaklaşık üç dakika sonra beş uçağın birden tamamen ortadan kaybolması ile başka bir boyuta taşındı.
Martin Mariner Deniz Uçağı
Kaybolan beş uçağı bulmak için aynı yere hemen 13 personeliyle koca bir deniz uçağı gönderildi. Ancak bu deniz uçağından da bir süre sonra bir daha asla haber alınamadı… 24 saat içinde altı uçak ve yirmi dört mürettebat açıklanamaz ve esrarengiz bir şekilde Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kaybolmuştu. GPS sistemleri, yer bulma cihazları ve gökyüzünde uyduları olan insanoğlu artık dünya üzerinde hiç kaybolmayacağını düşünürken son teknoloji donanıma sahip beş uçak birdenbire gökyüzünden silinmişti.
Saat 19:04´de uçuş 19´dan son mesaj geldi; ama bu çok zayıf gelen rutin “ft” sinyaliydi ve uçuş 19´un uçuş kodu anlamına geliyordu. uçaklar haftalarca arandılar ve hiçbir şey bulunamadı. Bugün dahi, ABD deniz kuvvetleri hala uçuş 19 konusunda uyarılıdırlar. Askeri uzmanlar tamamıyla şaşkındılar; nasıl olmuştu da 24 insan ve 6 uçak kaybolmuştu? Avenger´ların yakıtı bitse bile, uçaklar süzülerek denize inebilirler ve botlarına binerek portatif telsizleri aracılığı ile yardım bekleyebilirlerdi. resmi açıklamada kayboldukları belirtildi; raporda şu satır vardı; “mars´a uçmuş gibiydiler…”
Kristof Kolomb’un günlükleri-Kristof Kolomb Cenovalı denizci ve kaşif
Bermuda Şeytan Üçgeni’ne dair ilk farkındalıklardan biri Kristof Kolomb’un günlükleri sayesinde ortaya çıkmıştır. Kolomb 1492 yılında mürettebatı ile birlikte bilindiği gibi henüz eski kıta tarafından keşfedilmemiş olan Amerika’ya doğru yola çıkmıştır. Kolomb bu seferide farkında olmadan Bermuda Şeytan Üçgeni’nden de geçmiştir ve günlüğüne şunları yazmıştır: “ Gökyüzünde garip garip ışıklar görüyorum ve yukardan ateş topları düşüyor okyanusa. Ne olduğunu anlayamadığım uçan nesneler ve sis garip bir vızıltı ile etrafımızda dolaşıyor. Pusulam bozuldu ve kuzeyi altı derecelik bir hata ile gösteriyor. Zaten dünyanın kenarından düşmeyeceğimize zar zor inandırdığım tayfamın bu olanları görmesi beni iyice tedirgin ediyor.”
Öncelikle söylemek gerekir ki, Kolomb mükemmel bir denizci ve kaptandı, denizlerde sayısız sorun yaşamış, doğa ile boğuşmuştu. Kolomb yaşadıklarını aşırı derecede bir abartı ile anlatmış olabilir ancak günlüğüne düştüğü bu notun tam Şeytan Üçgeni’nin üzerinde yazılmış olması bir tesadüf müdür?
Piri Reis’in Haritası- Bermuda Şeytan Üçgeni birçok Batılı tarafından araştırılsa da buraya ait en eski yazılardan biri çoğu Batılı tarafından göz ardı edilmektedir. Bu kaynak; 1528 yılında o bölgeye gitmiş olan ve Kitab-ûl Bahariye’de bu bölgeden bahsetmiş olan Piri Reis’tir. Bir Türk denizci olan Pîrî Reis Amerika Kıtası ile ilgili çizdiği haritalarda tam Bermuda Şeytan Üçgeni’nin olduğu yere bir rüzgar gülü koymuştur. Pîrî Reis haritalarında rüzgar güllerini genellikle büyük enerjilere sahip yerlere koyardı ve Bermuda da bunlardan biriydi.
Hayatta Kalan Pilotun açıklamaları
Bermuda Şeytan Üçgeni’ne girip başından garip olaylar geçtikten sonra hayatta kalan çok az insan vardır. Bunlardan biri de 1970 yılında Porto Rico’dan Miami’ye uçan Amerikalı bir pilottur. Pilot başından geçenleri şu şekilde anlatmaktadır:” Porto Rico’dan Miami’ye doğru havalandım, yolculuğumun otuzuncu dakikasında çok garip olaylar yaşamaya başladım. Önce bütün elektronik cihazlarım arızalandı ve pusulam bozuldu. Hemen durumu kuleye bildirdim ancak etrafımda gördüğüm manzara beni şok etti.
Uçağımın etrafını beyaz bir sis bulutu sarıyordu ve adeta etrafımda bir tünel oluşturuyordu tünelin sonunda mavi gökyüzünü görebiliyordum. Bu buluttan kurtulmak için hemen uçağı o tarafa doğru yönlendirdim ancak içinde bulunduğum buluttan tünelde önce beyaz düz çizgiler gördüm ve sonra bu çizgiler saat yönünde kıvrılmaya başladıkça çizgiler kıvrıldıkça tünel daralıyor ve adeta gittikçe birbirine yaklaşan duvarlar gibi uçağımı sıkıştırmaya başlıyordu. Son anda bulut kapanmadan o tünelden çıktım ve kulenin sesini duydum. Elektronik cihazlarım ve pusulam düzelmişti. Kuleye nerede olduğumu sordum ve onlar da bana üç dakikadır benden sinyal alamadıklarını ancak şimdi sinyal alabildiklerini ve Miami üzerinde olduğumu söylediler. Ben onlara bir hata yaptıklarını, henüz otuz üç dakikadır yolda olduğumu ve Miami’ye ulaşmak için otuz dakikam olduğunu söyledim ancak kafamı aşağıya çevirdiğimde şok olmuştum. Miami üstünde uçuyordum.
Diğer Kayıp Vakaları
Bermuda Şeytan Üçgeni’nde son yüzyılda 1000’in üzerinde kayıp vakası yaşanmıştır. Bu vakalardan en ilginçlerinden biri de 1968 yılında Cadı Kazanı adlı bir teknenin başına gelenlerdir. İki arkadaş güzel bir günde tekneleri ile açılmak isterler ve okyanusa doğru yola koyulurlar. Belirli bir süre açıldıktan sonra denizde göremedikleri bir cisme çarparlar. Tekne batacak derece bir hasar görmez ancak yine de teknedeki iki kişi durumu sahil güvenliğe bildirirler ve yardım isterler. Sahil güvenlik çağrıyı alır ve yardım için yola koyulur ancak 19 dk. Sonra oraya vardıklarındaki manzara ilginçtir. Ortada ne bir ceset ne de tekneden en ufak bir iz vardır. Sanki tekne birden bire okyanusun içinde silinip gitmiştir.
Amerikan donanmasının en büyük gizemlerinden biri de yine Bermuda Şeytan Üçgeni’nde yaşanmıştır. 1918 yılında “Saysklop” adlı bir kömür gemisi Porto Rico’dan Miamiye doğru altı günlük bir yolculuğa çıkmış ve varış noktasına an itibari ile 95 yıl geç kalmıştır. Gemi Şeytan Üçgenine girmiş ve bir daha gemiden haber alınamamıştır.
Bermuda şeytan üçgeni bölgesinde kaybolan yat ve gemiler
Kaybolan gemiler:
1- Distant Horizons,Disappearances long ago
2- Marine Sulphur Queen,A 504-foot T-2 Tanker
3- S.s. Poet,A 520-foot cargo ship
4- Silvia L. Ossa,A 590-foot ore carrier
5- Samkey,A 416-foot Liberty Ship
6- For Whom the Bell Tolls,Freighters posted missing
7- Ride the Savage Sea
Kaybolan yatlar:
1- Witchcraft,December 22, 1967
2- Polymer III,A 43-foot power yacht, 1980