• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Zihin Engelliler Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

ArtemiS

Onursal Üye
Konular
713
MFC Puanı
33,400
Zihin Engelliler Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitelerin YGS-4 puan türüne göre alım yaptığı Zihin Engelliler Öğretmenliği programı son yıllarda en revaşta olan eğitim programlarından biridir. Ülkemizde 20'yi aşkın üniversitede okutulan Zihin Engelliler Öğretmenliği programının kısıtlı kontenjanları ve yüksek puanları sebebiyle bölüme olan ilgi her sene artış göstermektedir.

Zihin Engelliler Öğretmenliği programı genel hatlarıyla bedensel ve zihinsel açıdan toplumdaki birçok ortak davranışlara uyum açısından sağlanmış olan okul imkanlarından yararlanamayacak derece farklılılık gösterebilen gençlerin genel gelişimi ve eğitimi konusunda fayda sağlayıp çalışabilecek nitelikli, donanımlı öğretmenlerin yetiştirilmesini amaçlar.

Zihin Engelliler Öğretmenliği programının eğitim süresi 4 yıldır. Programdan mezun olanlar Zihinsel Engelliler Öğretmeni veya Özel Eğitim Uzmanı ünvanı alırlar.

Zihin Engelliler Öğretmenliği Öğrencilerinin Eğitimini Aldığı Dersler

1. Zihin Engellilere Oyun ve Şarkı Öğretimi
  2. Zihin Engellilere Günlük Yaşam ve Sosyal Beceri Öğretimi
  3. Zihin Engelliler İçin Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı
  4. Engellilere Yönelik Tutumların Değiştirilmesi
  5. Zihin Engellilere Beceri ve Kavram Öğretimi
  6. Zihin Engellilere İş ve Meslek Öğretimi
  7. Dil ve Konuşma Gelişimi
  8. Okuma - Yazma Öğretimi
  9. Psikolojiye Giriş
  10. Yasalar ve Özel Eğitim
  11. Öğretim İlke ve Yöntemleri
  12. Eğitim Bilimine Giriş

Zihin Engelliler Öğretmenliği mezunları devlete ait ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezlerinde, Erken Çocukluk Eğitim Merkezlerinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, iş okullarında ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde engelli kişileri topluma kazandırmak için yaşam becerileri kazandırma, gereksinimlerinin minimum olduğu ortamlarda bile ihtiyaçı karşılamayı aşılama, yorumlama kabiliyetlerinin gelişimine yardımcı olma gibi beceriler kazandırmayı amaçlar.

Zihin Engelliler Öğretmenliği mezunu meslek adayları Milii Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen yönetici ve müfettişlik sınavlarında başarılı olmaları durumunda kendi alanlarında müfettişlik yapabilme hakkı kazanırlar. İlgili bölümün müfettişleri zihinsel engellilere yönelik eğitim veren kurum ve kuruluşları denetler. Ayrıca bölüm mezunları akademik eğitimlerine devam edip (Yüksek lisans - Doktora) araştırma görevlisi, yardımçı doçent, doçent ve profesör unvanı alabilirler.

Birçok mesleğe oranla daha çok sabır ve özveri gerektiren Zihin Engelliler Öğretmenliği toplumda azınlık durumda olan ancak mutlaka özel eğitim alması gereken kişilerin topluma kazandırılması adına çok önemli bir konumdadır.