• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

YILBAŞI VE NOEL BABA…

Konular
2,401
MFC Puanı
2,700
Hatırlayacaksınız,geçen yıl;Keşan Müftüsünün” Noel Baba” ile ilgili söylediği sözler yüzünden gerek basında gerek sosyal medya da fırtınalar koparıldığı hepimizin malumu.

Ne demişti Müftü Süleyman Yeniçeri?İslama ya da Müslümanların aleyhine bir söz mü sarfetti?

Tabi ki hayır.Tam tersine,İnandığı En önemli değerlerden deliller göstererek,böyle bir geleneğin Müslüman geleneği olamıyacağını ifade etmeye çalıştı.

“Noel baba diye birisi yoktur Aziz Nicholaos diye biri var ama bu uyduruk bir kişidir”dedi ve ekledi:Noel Baba baca ve pencereden giriyor Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi”

Ne zamandan beri kapı yerine bacayı tercih edenlere kucak açar olduk!nedir bu bacadan girmek!?

Sayın Müftü şunları söyledi: “Hıristiyanlıktan gelen bir etkinliği kutlarsak, onlara benzemeye çalışmış oluruz Dolayısıyla onlar gibi bir yaşantı ortaya çıkar Biz, neden onlar gibi yaşayalım ki? Onlar bizim gibi yaşıyorlar mı? Biz Noel’i Hıristiyan aleminden ithal etmişiz Noel, bizim bayramımız değil Kişi, ’Hıristiyan gibi yaşayayım’ derse, bu tehlikeli olur Ama ’Millet eğleniyor, ben de eğleneyim’ diyorsa, eğlencenin mahiyetine göre değişir Eğer içkili, şaraplı eğlence yapılıyorsa, günahkar olur“

Müftü Süleyman Yeniçeri, ’Noel Baba’ diye birisinin olmadığını, Aziz Nicholaos’ın da uyduruk, bir kişi olduğunu efsane haline geldiğini söyledi Yeniçeri, şöyle dedi:

“Noel baba yaşamış mı, yaşamamış mı belli değil Bir yer söyleniyor ve orada yaşadığı ifade ediliyor Ama Hıristiyan aleminin çıkardığı bir şahsiyettir Noel Baba baca ve pencereden giriyor Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi Biz de kapıdan giriliyor Kuran-ı Kerim’de; ’Evlere kapıdan girin’ diyor Neden bacadan giriyor ki?”

Gerçek hayatta,Noel Babanın,değil bacadan,kapıdan gelip hediye dağıttığını gören olmuşmu?

Veda Hutbesinde: “Ey insanlar! size iki şey bıraktım ki,onlara yapıştığınız müddetçe benden sonra asla sapıtmazsınız.Allah’ın kıtabı ve benim sünnetim.” Buyuruyor Peygamber Efendimiz(S.A.V)

İşte en güzel hediye.

Rabbim her ikisine de sahip çıkmayı nasib eylesin inşallah.

noelbaba111-300x225.jpg