• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Üniversite mi daha önemli yoksa bölüm mü?

unauweNN

MFC Üyesi
Konular
1
MFC Puanı
0
Merhabalar, bu aralar kafam çok karışık. YKS'ye girdim ve soru kitapçıkları yayınlanınca aklımda kaldığı kadarıyla soruları kontrol ettim. Sıralamam aşağı yukarı 150k gelecek. EA bölümünden. Biliyorum vasat bir sonuç ama gene de yerleşmeyi düşünüyorum. Aklımda Hacı Bayram Veli Üniversitesi Maliye Bölümü var. Okulu hemen bitirip İş hayatına atılmak istiyorum. Ama bir yandan da "burayı bitirirsem iş bulabilecek miyim?" diye soruyorum kendime. Bir sene daha hazırlanıp daha iyi bir yere girmek de mantıklı geliyor. Ama Şimdi HBVÜ Maliyeye gideceğim. Bir sene daha hazırlanırsam Ankara Üni. Maliyeye gideceğim. Ne farkı var? Aynı dersleri görmüyor muyuz? Sonuçta ikisinden de mezun olduktan sonra ya özel sektöre yöneleceksin ya da KPSS'ye gireceksin. İkisinin ucu da aynı yola çıkıyor. Bana akıl verecek büyüklerim var mı?

Pisadam

CEO
Konular
1,150
MFC Puanı
20,450
@unauweNN öncelikle hoşgeldin,

Hedef odaklı git.

Hedefin ne önce bunu sorgula şuanki durum hedefini karşılıyorsa devam et, karşılamıyorsa ve kendine de güveniyorsan 1 sene daha hazırlanmanı tavsiye ederim.

-Ruhefza-

MFC Üyesi
Konular
932
MFC Puanı
1,190
Okuyacagin bölümün önü açık mı iyi arastirmalisin bence. Degilse seneye kadar iyi çalışıp daha güzel bir puanla daha guzel bir bölüm okumani tavsiye ederim.

MonteKristo

Emektar Üye
Konular
272
MFC Puanı
10,320
Merhabalar ;)
Eşit ağırlık bölümleri hakkında pek bir bilgim yok öncelikle bunu belirtmek istiyorum.
Diyorsun ki bu sene HBVÜ maliye, seneye bıraksam Ankara üni yine Maliye diyorsun. Her durumda maliye de kararlısın sanırım. Ne istediğin belli.
Bunun için sana en iyi önerim o bölümlerde okuyan insanlarla iletişime geçmen olabilir. Aklına takılan soruları onlara sorabilirsin. Yani ben bu bölümü (mesela HBVÜ'de) okumamın bana bir dezavantajı olabilir mi diye sorabilirsin. Yani akındaki soruları onlara sorman sana daha doğru karar vermende yardımcı olur. İnstagramda bulabilirsin okuyan insanları unauweNN

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Bölüm bölüm bölüm ve en önemlisi o bölümün sana vereceği kariyer hayatını yaşarken bundan haz alman :sigara ille de iş garantisi olsun diyorsan ilahiyat ile ilgili bir bölüm oku :sigara

Mavera

MFC Üyesi
Konular
259
MFC Puanı
180
Üniversite etiketi de önemli bu ülkede. İş başvurularında bölümün yanında mezun olunan üniversiteye de dikkat ediliyor. Örneğin bir Boğaziçi mezunu ile Hacı Bayram Veli mezunu arasında öncelik Boğaziçi mezununa verilir. Maliyeden ziyade aynı paralelde daha iyi bir üniversitenin İktisat-İşletme bölümlerini de tercih edebilirsiniz (Ekonomi odaklı bir meslek istiyorsanız). İş bulma ise sadece bölüme değil, sizin sahip olduğunuz donanımınızı konuşturmanıza da bağlı diye düşünüyorum.