• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Tik-Tok Türkiye de yasaklanmalı mı?

MaybeCarizma

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
770
Dünya genelinde 2 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Çinli video uygulaması TikTok'un, ülkemizde ise yaklaşık 30 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Ancak şimdiye kadar TikTok'un, kişisel verileri Çin hükümeti ile paylaştığını veya diğer şirketlere sattığını gösteren birçok iddia ortaya atılmıştı.

KVKK'DAN TIKTOK'A SORUŞTURMA
Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK); fotoğraf, video paylaşım ve mesajlaşma uygulaması TikTok hakkında son günlerde basın-yayın organlarında yer alan, "kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı" haberleri ve ihbarlar üzerine harekete geçti.

KVKK, TikTok hakkında resen inceleme başlattı.

Kurul daha önce, veri ihlalleri sebebiyle Facebook'a toplam 3 milyon 250 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar vermişti.

tiktok

ABD: TIKTOK ULUSAL GÜVENLİK TEHDİDİ OLUŞTURUYOR
ABD'li senatörler, popülerliğini günden güne artıran TikTok uygulamasının, artık ulusal bir güvenlik tehditi oluşturduğunu ve uygulamanın Çin hükümeti ile olan bağlantısının bir an önce araştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Senatörler, uygulamanın Çin adına istihbarat toplayabileceğini düşünüyor.

DAHA ÖNCE BİRÇOK DAVA AÇILMIŞTI
TikTok, daha önce de kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kâr amaçlı satmak ve bunun üzerinden haksız kazanç elde etmekle suçlanmış ve hakkında birçok dava açılmıştı.

HİNDİSTAN'DA YASAKLANDI
Hindistan; geçtiğimiz günlerde aralarında TikTok'un da bulunduğu Çin merkezli uygulamaları, ülkenin egemenliğine, toprak bütünlüğüne, ülke savunmasına, devlet güvenliğine ve kamu düzenine zarar verdiği gerekçesiyle yasaklamıştı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun yapacağı inceleme sonucunda TikTok'a, ceza verilip verilmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Yani cidden bu durumda tam olarak bir fikrim yok.
Benim üyeliğim yok.
Almanyadakiler tek tek üyeliğini siliyor.
Bunu türkler neden yapamıyor, yasak bir şeyler getirir mi bilmiyorum.
Boykot edilecek onca şey varken.

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
Hiç üyeliğim olmadı, düşünmedim bile.
Bazı bazı önüme düşen seviyesiz paylaşımlardan olsa gerek ki bu uygulamaya karşı bi önyargım var.
Kapatılsa ne olacak ki ayrıca da tik tok gider, mik mok gelir. Falan falan.

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Bazı bazı önüme düşen seviyesiz paylaşımlardan olsa gerek ki bu uygulamaya karşı bi önyargım var.

aynen ,yasak ne getirebilir ki..

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
kendini bu kadar gülüç duruma düşürüp, marifetmiş gibi bu videoları milyonlarca kişiye servis eden insanlar nasıl bu kadar rahat hareket ediyorlar merak ediyorum.

Konular
24
MFC Puanı
7,690
Engellemenin ve sansürün her türlüsüne karşıyım ben. Sonuçta uygulamaları kullanacaksın diye bir tehdit yok ortada ve görüyoruz sağda, solda kullananlar gençlerden çok orta kesim durumunda . Bence uygulamaların girişinde küçük akıl testi yapılmalı uğraştığında da günün salağı gibi bir şey belirmeli .

MaybeCarizma

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
770
Yani cidden bu durumda tam olarak bir fikrim yok.
Benim üyeliğim yok.
Almanyadakiler tek tek üyeliğini siliyor.
Bunu türkler neden yapamıyor, yasak bir şeyler getirir mi bilmiyorum.
Boykot edilecek onca şey varken.
bilinçsiz kullanılan her şey zamanla kabak tadı veriyor.
Kültürel yozlaşmadan özentiliğe sürüklenen bir nesil yetişiyor.
Duygu sömürüsü ile başlayıp, belirli bir takipçi kitlesine ulaşan bireyler daha sonra takipçilerine hakaret ile karışık tehditler savurup yüklediği videoları izletme çabasına giriyor. ve bu kolay yoldan para kazanmayı düşünüyor. Maddi çıkarları düşünen birey aslında hayatında topluma verdiği zararları hiçe sayıyor.

MaybeCarizma

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
770
Engellemenin ve sansürün her türlüsüne karşıyım ben. Sonuçta uygulamaları kullanacaksın diye bir tehdit yok ortada ve görüyoruz sağda, solda kullananlar gençlerden çok orta kesim durumunda . Bence uygulamaların girişinde küçük akıl testi yapılmalı uğraştığında da günün salağı gibi bir şey belirmeli .
Aslında akıl testi yapılması da bir çözüm olabilir. Ama benim daha iyi bir önerim var. :)
Mesela Onaylı hesaplar olabilir. bir kişinin birden fazla hesabı olmamalı. TC kimlik numarası üzerinden bir kayıt sistemi gerçekleştirilirse görüntü ve duygu kirliliğinden arındırılmış olur.

MaybeCarizma

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
770
Sizin gibi düşünmüyorum. Tiktok kapatılırsa o ve onun türevlerinin açılması imkansız. Açılsa bile belirli bir kural ve çerçeve kapsamında açılır. Buda biraz daha kaliteli paylaşımların oluşmasını sağlar. Çünkü şuanda uygulamaya hakim olan veya olmayan kitleler tarafından izlenilen bir tiktok videosu aslında meraktan öteye gitmeyen şeyler. sosyal platformlarda denk geldiğimiz videoları merakımızdan izleriz ve beğenmeyiz ya da iğrenç ve ötesi deriz.