• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Susar mısınız Allaha mı Havale Edersiniz Yoksa O Kişiyi Yaptığına Pişman mı Edersiniz?

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,640
Ben susarım bişey demem:))

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,640
Yok beddua ve allaha havele olayına karşıyım susarım

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
Her zaman susmam susdururum yeri geldiğinde :D

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Yaptığına pişman ederim :D ki benim.pek.birşey yapmama gerek kalmadan.hatalarını anlıyorlar....

- Mavi Uçurum -

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
180
Allah’a havale ederim demeyi çok isterdim ama ben zamana bırakırım. Çünkü zaman onun rövanşını sunuyor mutlaka ama mutlaka. İşte o zaman güzel ders veririm.

Konular
78
MFC Puanı
10,720
Susarım ki elime düşsün işte o gün geldiğinde vay haline.

Profesör

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
270
Allah'a havale etmek deyimi kadar yanlış başka bir şey duymadım hayatımda. Allah, elinde baltasıyla bekleyen bir cellat değildir ki. Her kulunu aynı seviyede sever, her biri için aynı miktarda merhamet gösterir. Siz evlatlarınız arasında ayrım yapabilir misiniz? Hayır.. Dolayısıyla bunu tanrıya atfetmekte bir o kadar yanlıştır. Nasıl bir baba evlatları ne olursa olsun onlara hep aynı sevgi ve merhametle yaklaşıyorsa, tanrıda kullarına aynı şekilde yaklaşır. Kimi evlat yanlış işler yapar, babada onun için üzülür doğru yola gelmesi için yol gösterir. Tanrıda bunu yapar. Kimi evlat bu yolda yürümez ve sonsuz azaba düşer. Fakat baba yine üzülür..

Dolayısıyla böyle bir durumda tanrıya havale etmek deyimini aklımızdan dahi geçirmemeliyiz diye düşünüyorum zira bu Allah'a yakıştırılabilecek en kötü şeydir. Allah sevgidir, bağışlayandır, affedendir. Cezalandıran, intikam alan, kötülük yapan değil..

Dolayısıyla intikam alma fikride zor olsada yapılmaması gerekir ve şahsi kanaatim; affedip unutmak yönündedir. Çünkü bizi en güçlü kılan şey sevgi ve affetme yetisidir. İntikam içgüdüsüyle hareket etmek basit ve kolay olandır, zor ve güzel olan sevgi dolu olup bağışlayabilmektir

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Keşke gerçekten yapilan hatalar basit olsa da bizde sevgiyle affeden taraf olsak..
Seviyorsunuz,değer verıyorsunuz karşınızdaki kişi size yalan söylüyor, aldatiyor,canınızı yakıyor,kalbiniz onun yaptıkları yüzünden kapalı ve güvensiz biri haline dönüştünüz,belki de sırf bu güvensizlik önyargısıyla mutlu olabileceğiniz insanı da kaçırdınız..
Sorum şu:
Evet tüm bu olumsuzluklara rağmen hala sevgiyle affeden taraf olabilir misiniz,?

Profesör

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
270
Keşke gerçekten yapilan hatalar basit olsa da bizde sevgiyle affeden taraf olsak..
Seviyorsunuz,değer verıyorsunuz karşınızdaki kişi size yalan söylüyor, aldatiyor,canınızı yakıyor,kalbiniz onun yaptıkları yüzünden kapalı ve güvensiz biri haline dönüştünüz,belki de sırf bu güvensizlik önyargısıyla mutlu olabileceğiniz insanı da kaçırdınız..
Sorum şu:
Evet tüm bu olumsuzluklara rağmen hala sevgiyle affeden taraf olabilir misiniz,?

Eğer soru banaysa ettiğim oldu elbette, dolayısıyla sevgiyle affeden taraf olabileceğimi biliyorum ve emin olun kendime yaptığım en büyük iyilik bu olmuştu. Maneviyat açısından konuyu ele almak istemiyorum ancak ne günahları affeden tanrının yanında bizim "Aldatan bir sevgiliyi" affetmemiz pek bir büyüklük ifade etmiyor. Kendi açımızdan bakacak olursak da affetmek her şeyden ders çıkarıp en sağlıklı şekilde unutmak ve yoluna devam etmek demektir.

İntikam iç güdüsü insanı paranoyaklaştırabilir ve hatalara yol açar. Ancak affetmek insanı rahatlatır. Affetmişsin; yani bitirmişsin. Senin için önemi kalmamış. Dolayısıyla önemi kalmayan bir şey hayatına ne kadar etki edebilir ki? Ancak ve ancak sana tecrübe katmıştır. Birde bu açıdan düşünmeni tavsiye ederim, bu insan için erdemlerin en büyüğü ve en güzelidir.

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Affetnek önemli bir olgunluktur..Benim affettiklerim de oldu,affemediklerimde oldu.Kırmızı çizgiyi ihlal edenleri asla affetmem..

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
Dil, bazen vezir bazen de celladi olur kişinin. O yüzden onu dikkatli kullanmak gerekir.
Affetmem/affederim diyemem ama unutmak isterim bunu da ancak o fikre alismayla başarabilirim herhalde.

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Genelde , Allaha havale ederim *

O yükü affetmeyerek sirtimda tasimak istemem..

Ama cok canim yanarsa bilemiorum ..: ))

Harley Quinn GIFs | Tenor