• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Saint-Simon İlk Sosyolog

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
tumblr_oydzpb0z141wa72r4o1_500.jpg

Saint-Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist

Gerek sosyoloji gerek sosyalizm deyince akla gelmeyen bir isim Saint-Simon. Söylemler üzerinden bildiğimiz bu iki alan hakkında yeterince bilgiye sahip miyiz peki? Cemil Meriç bu kitapta tam da bu noktayı eleştiriyor. Marx ve Comte'un etkilendiği Saint-Simon hakkında bilgiler veren Meriç, “eleştirel ve araştırmacı bir düşünce sistemi nasıl olmalı?” sorusuna cevap veriyor bir nevi.

Saint-Simon ilk sosyologdur zira Comte Simon'un öğrencisi ve şakirdidir. Sosyalisttir zira Marx'ın düşüncesinin temelleri de Simon'da yer alır. Simon toplumu çalışan Ve çalışmayanlar olarak tasnif eder.

Gelelim bu kitabı neden önerdiğime. Bu kitap gerek savunuculuğunu yapacağımız gerekse eleştireceğimiz alanı ayıntılarına kadar bilmemiz gerektiği ve söylemler üzerinden ne bir eleştiri ne de methiye düzmenin ne kadar cahilce olduğunu göstermesi hasebiyle önemli.

Kitabın diğer bir önemli noktası ise tarihte kaybolmaya yüz tutmuş bir kişinin su yüzüne çıkarılması ve o kişinin hakkını vermeye çalışması. Ki bu çaba düşünce tarihine önemli bir katkı.

İyi okumalar…

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
On beş gündür kuru ekmek yiyorum. Odamda ateş yok. Kitabımın kopya masraflarını karşılamak için elbiselerimi sattım. İlim aşkı, insanlığı mutluluğa kavuşturmak, Avrupa’yı buhrandan kurtarmak arzusu beni bu hâle düşürdü. Niçin yüzüm kızarsın, eserimi tamamlamak için yardım istiyorum..