• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Reklam SMSleri Nasıl Şikayet Edilir?

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,440
Reklam SMSleri Nasıl Şikayet Edilir?
0GVZvB.jpg

Alışveriş; çocuk, yetişkin, yaşlı fark etmeden günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olurken şirketlerde müşterileriyle iletişime geçebilmek için her yolu deniyor. Bunların arasında en çok tercih edilen ise reklam SMS’i atmak. Birçok marka müşterilerini indirimlerden ve kampanyalardan haberdar edebilmek için bu yolu seçiyor.

Reklam mesajlarından rahatsız olan tüketicilerin sayılarının artmasıyla, 1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı izinsiz reklam mesajı gönderimini yasaklandı. Tüketicinin mesaj gönderimini iptal etmesine rağmen SMS göndermeye devam eden şirketler yazılı olarak ıslak imzayla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bildirebiliyordu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yine 2015 yılı itibariyle tüketicilerin şikayetlerini daha kolay bir şekilde iletebilmeleri için Ticari Elektronik İleti Şikâyet Sistemini kurdu.

Adım adım reklam mesajlarını şikayet etme

Reklam mesajlarında sıkıldıysanın yapmanız gerekenler oldukça kolay. Bunun için reklam mesajı atmasından rahatsız olduğunuz kuruma iletişim bilgilerinizi 01.05.2015 tarihinden önce verip vermediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bu tarihten önce vermişseniz reddetme hakkınızı kullanmalı ve kurumu bu yolla bilgilendirmelisiniz. Eğer reddetme hakkınızı kullandıysanız ve kurum hala mesaj atmaya devam ediyorsa yapmanız gerekenler şöyle:

İlk adım olarak internet üzerinden "https://tiss.gtb.gov.tr/" adresine T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
Siteye giriş yaptığınızda yukarıda bahsedilen reddetme hakkınız ile ilgili uyarılar alacaksınız. Bu adımı geçip devam ettiğinizde sistem sizden isminiz telefon numaranız mail adresiniz gibi kişisel bilgilerin yanında şikayete konu ticari elektronik ileti hakkında da bilgiler isteyecektir. Bu kısmı istenilen bilgileri doğru bir şekilde girerek doldurun.
Alttaki adımda şikâyet konuları 5 farklı seçenek ve bir "diğer" butonu ile gösterilmiştir. Şikâyet etmenizin nedenini belirtip bir diğer adım olarak size gelen istemediğiniz ticari elektronik iletinin görüntüsünü sisteme yüklemelisiniz.
Sayfanın en sonundaki taahhütnameyi onayladığınızda sisteme şikâyet başvurunuzu yapmış oluyorsunuz.

Şikayet sonrası süreç

Başvurunuzu yaptıktan sonraki süreç bakanlık görevlilerinin şikayetinizi incelemesi ile başlıyor. Yapılan incelenmenin ardından istenilmeyen ticari ileti gönderen kurum suçlu bulunursa bakanlık şirketle iletişime geçerek şirkete ceza kesiyor ve sizin bilgilendirilmeniz sağlanıyor. Bu 10 dakikanızı almayacak işlem ile sıkıldığınız reklam SMS’lerinden kurtulabilirsiniz

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Bir ara çok yaşıyordum numara değişince olmadı ama bu yasadan haberim vardı
Bilgi için teşekkürler

Konular
257
MFC Puanı
120
ALLAH başka dert vermesın (((((,

Pisadam

CEO
Konular
1,150
MFC Puanı
20,450
Sonlarında B12 gibi kodlar oluyor.

O kodları engelleyin daha gelmez size sms ;)