• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Oyunlarda fps düşüşü

MelankolikGenc

MFC Üyesi
Konular
14
MFC Puanı
220
driver booster üzerinde driver larınızı güncel olup olmadıgını kontrol edip güncel olmayan driverlarınızı güncelleyebilirsiniz.

+Extatus

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
70
Arkadaşlar Şuanki FPS'iniz düşebilir çünkü şuan herkes COVİD-19 Sebebiyle evde ve herkes interneti kullanıyor yanlış hatırlamıyorsam sizin bu mesajları yazdığınız zaman GTA V Ücretsiz Olmuştu Ondan dolayı herkes indirdiği için bir yoğunluk oluşmuş olabilir.

Orçun

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
4,880
GTA V takılıyorum bu aralar. Daha online'a geçmedim bakalım nasıl. :)

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
driver booster üzerinde driver larınızı güncel olup olmadıgını kontrol edip güncel olmayan driverlarınızı güncelleyebilirsiniz.
Oyunlardaki FPS düşüşünü sadece sürücü güncelleme boyutuna indirgemek doğru olmaz.Bir de işin Windows Kayıt Defteri boyutu var.Özellikle RAM ve DirectX ayarları.....

Orçun

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
4,880
Artık 8 RAMde bile kasıyor bilgisayar. 16 RAMa çıkartmak şart.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Artık 8 RAMde bile kasıyor bilgisayar. 16 RAMa çıkartmak şart.
Senin 8 GB RAM'in var ve oyun sende kasıyor....! İlginç....! Benim sistemim 15 senelik, diski ölü, ram miktarı 2 GB ama oyunlar'da 30 FPS aşağı düşmüyorum.

Oyun dediğim ;

Company Of Heroes TOV

Orçun

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
4,880
Senin 8 GB RAM'in var ve oyun sende kasıyor....! İlginç....! Benim sistemim 15 senelik, diski ölü, ram miktarı 2 GB ama oyunlar'da 30 FPS aşağı düşmüyorum.

Oyun dediğim ;

Company Of Heroes TOV
pathfinder wrath of the righteous'u yüklemeye çalış anlarsın. Oyunda task manager'ı açtım. 8.5gb ram işgal etmiş yani harddiskten de faydalanıyor. :) O yüzden rami 16 yapmam lazım.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
pathfinder wrath of the righteous'u yüklemeye çalış anlarsın. Oyunda task manager'ı açtım. 8.5gb ram işgal etmiş yani harddiskten de faydalanıyor. :) O yüzden rami 16 yapmam lazım.
Pathfinder: Wrath of the Righteous, şu anda Rus stüdyosu Owlcat Games tarafından geliştirilmekte olan ve Paizo Publishing'in Pathfinder serisine dayanan Deep Silver tarafından yayınlanan izometrik bir rol yapma oyunu....

Benim ilgi alanımın dışında bir oyun türü....

Ancak.....

Hiçbir oyun RAM tamamını işgal edemez.O zaman sendeki oyun "korsan" olabilir, oyun esnasında farklı yerlere bağlantılar sağlayabilir (back_door)

Bir Windows sisteminde, hiçbir işlem ram'in tamamını kullanamaz, çünkü arkaplanda çalışan işlemlerinde ram kaynaklarına ihtiyacı vardır.Ve Windows bunu takas dosyası ile bir yere kadar dengeyi sağlar.

Örnek Ekran Görüntüsü .

6.png

Yukarıdaki ekran görüntüsünde;

Oyun açık ve minimize edilmiş halde....
Tarayıcı açık
MediaPlayer açık çalıyor

Bu halde sistem ram miktarının %20'sini kullanıyor.

Her zaman söylerim Windows Kayıt Defterinden gerekli Optimasyon ayarlarını yapmadığınız sürece "vasat bir Windows'u" kullanmak zorunda kalırsınız.(Ben şu anda Windows 7'yi Windows XP Seviyesinde kullanmaktayım)

Son düzenleme:

Orçun

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
4,880
Pathfinder: Wrath of the Righteous, şu anda Rus stüdyosu Owlcat Games tarafından geliştirilmekte olan ve Paizo Publishing'in Pathfinder serisine dayanan Deep Silver tarafından yayınlanan izometrik bir rol yapma oyunu....

Benim ilgi alanımın dışında bir oyun türü....

Ancak.....

Hiçbir oyun RAM tamamını işgal edemez.O zaman sendeki oyun "korsan" olabilir, oyun esnasında farklı yerlere bağlantılar sağlayabilir (back_door)

Bir Windows sisteminde, hiçbir işlem ram'in tamamını kullanamaz, çünkü arkaplanda çalışan işlemlerinde ram kaynaklarına ihtiyacı vardır.Ve Windows bunu takas dosyası ile bir yere kadar dengeyi sağlar.

Örnek Ekran Görüntüsü .

Ekli dosyayı görüntüle 10237

Yukarıdaki ekran görüntüsünde;

Oyun açık ve minimize edilmiş halde....
Tarayıcı açık
MediaPlayer açık çalıyor

Bu halde sistem ram miktarının %20'sini kullanıyor.

Her zaman söylerim Windows Kayıt Defterinden gerekli Optimasyon ayarlarını yapmadığınız sürece "vasat bir Windows'u" kullanmak zorunda kalırsınız.(Ben şu anda Windows 7'yi Windows XP Seviyesinde kullanmaktayım)
korsan oyunla alakalı değil bir oyunda RAM yetmediği zaman harddiskten de RAM ihtiyacını karşılar. bu çok rastladığım bir durum. pc yavaşlar, uygulamalarına erişim zorlanır çok beklersin. çünkü harddiskten RAM üretmesi hızı düşüktür. o yüzden mesela google chrome çalışırken hiçbir oyunu açmam çünkü chrome uzantırla beraber yaklaşık 1gb RAMi yiyor artı CPU'dan da yer.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
korsan oyunla alakalı değil bir oyunda RAM yetmediği zaman harddiskten de RAM ihtiyacını karşılar. bu çok rastladığım bir durum. pc yavaşlar, uygulamalarına erişim zorlanır çok beklersin. çünkü harddiskten RAM üretmesi hızı düşüktür. o yüzden mesela google chrome çalışırken hiçbir oyunu açmam çünkü chrome uzantırla beraber yaklaşık 1gb RAMi yiyor artı CPU'dan da yer.
Dediğin kesinlikle doğru ama Windows İşletim Sistemini Windows Kayıt Defterinden Optimize ettiğin zaman sistem bir anda WindowsXP evriliyor.Ben bu ayarlamaları

Windows Vista'da (ki sizler Microsoft'un en kötü sistemi olarak hatırlarsınız bu sistemi)
Windows 7
Windows 8.1
Windows 10 'da yaptım hep sonuç aynı oldu,Windows XP'ye dönüştü sistemler...

Yakında yeni bir donanım satın almayı planlıyorum

Almayı Planladığım sistemin donanım özellikleri şunlar olacak

RAM:16 GB
Harici ekran kartı RAM : 8 GB
İşlemci : 11.nesil İntel i7
Kasa: Notebook PC (Gaming Tip)
Depolama : 512 SSD M2 + 1 TB Klasik HDD
İşletim Sistemi : Windows 11
2.İşletim Sistemi : GNU/Linux Mint (Windows Sistemlerine en çok benzeyen, kullanıcının konsola çok az işi düştüğü sistem)

Ana hatları bu...Yaklaşık fiyatı 12000 TL-11000 TL aralığında...

Bu donanımında çalışan Windows 11 sistemini bile Kayıt Defterinden (50'den fazla kayıt ayarı) ayarlayacağım böylece Windows XP seviyesinde çalışan Ultra Sonik Windows 11 x64 sistemi elde edeceğim......

Son Söz:

Bir Windows Sisteminin Hızlandırılmasında;

1.Güncel Sürüler
2.Windows Kayıt Defterinden Optimazyon Ayarları etkilidir.

Bir Windows Sistemini Kayıt Defterinden evcilleştirdiğin zaman aşağıdaki gösterge değerlerini alırsın.

1.png
Yukarıdaki ekran görüntüsüsnde;

İşlemler sayısı :70-100 arası değişiyor (bu sayı normal windows'lar olamaz çünkü fabrika ayarındadır Windows)
Kullanılan Ram Miktarı : 512 MB asla geçmiyor
Takas Dosyası : 2048-2048 olduğu için şişme yok....

2.png

Yukarıdaki ekran görüntüsünde kırmızı ile çizilenler ve dikdörtgen için alınan benim kendi kraterlerimdir.

26-27 yıllık Windows PC Kullanıcısı + 10-12 yıllık Unix/Linux PC Kullanıcısı + 5 yıllık MAC PC Kullanıcısı olarak, senin yakındığın o sistem bende olsaydı, çoktan ileri derece bir işletim sistemine dönüşmüştü bile...

Son düzenleme:

Orçun

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
4,880
Dediğin kesinlikle doğru ama Windows İşletim Sistemini Windows Kayıt Defterinden Optimize ettiğin zaman sistem bir anda WindowsXP evriliyor.Ben bu ayarlamaları

Windows Vista'da (ki sizler Microsoft'un en kötü sistemi olarak hatırlarsınız bu sistemi)
Windows 7
Windows 8.1
Windows 10 'da yaptım hep sonuç aynı oldu,Windows XP'ye dönüştü sistemler...

Yakında yeni bir donanım satın almayı planlıyorum

Planladığım sistemin donanım özellikleri şunlar olacak

RAM:16 GB
Harici ekran kartı RAM : 8 GB
İşlemci : 11.nesil İntel i7
Kasa: Notebook PC (Gaming Tip)
Depolama : 512 SSD M2 + 1 TB Klasik HDD
İşletim Sistemi : Windows 11
2.İşletim Sistemi : GNU/Linux Mint (Windows Sistemlerine en çok benzeyen, kullanıcının konsola çok az işi düştüğü sistem)

Ana hatları bu...Yaklaşık fiyatı 12000 TL-11000 TL aralığında...

Bu donanımında çalışan Windows 11 sistemini bile Kayıt Defterinden (50'den fazla kayıt ayarı) ayarlayacağım böylece Windows XP seviyesinde çalışan Ultra Sonik Windows 11 x64 sistemi elde edeceğim......

Son Söz:

Bir Windows Sisteminin Hızlandırılmasında;

1.Güncel Sürüler
2.Windows Kayıt Defterinden sisteme ayar etkilidir.

Bir Windows Sistemini Kayıt Defterinden evcilleştirdiğin zaman aşağıdaki gösterge değerlerini alırsın.

Ekli dosyayı görüntüle 10251
Yukarıdaki ekran görüntüsüsnde;

İşlemler sayısı :70-100 arası değişiyor (bu sayı normal windows'lar olamaz çünkü fabrika ayarındadır Windows)
Kullanılan Ram Miktarı : 512 MB asla geçmiyor
Takas Dosyası : 2048-2048 olduğu için şişme yok....

Ekli dosyayı görüntüle 10252

Yukarıdaki ekran görüntüsünde kırmızı ile çizilenler ve dikdörtgen için alınan benim kendi kraterlerimdir.

26-27 yıllık Windows PC Kullanıcısı + 10-12 yıllık Unix/Linux PC Kullanıcısı + 5 yıllık MAC PC Kullanıcısı olarak, geldiğim son nokta budur.

Yani senin yakındığın o sistem bende olsaydı, çoktan ileri derece bir işletim sistemine dönüşmüştü bile...
benim yakındığım sistem zaten çift çekirdek işlemcisi var. şu an gta 5 açık, buradan sana yazarken bile çok yavaş yazabiliyorum. yani sistemim öyle ahım şahım değil. düşün antivirüs bile yüklü değil pcmde. senin oluşturacağın sistemle anca son oyunları sorunsuz oynarsın. bende şu an "Rest House 2 The Wizard" oyunu var. 16gb ram istiyor oyunu çalıştırdığında pc reset atıyor aşırı ram yüklendiği için.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
benim yakındığım sistem zaten çift çekirdek işlemcisi var. şu an gta 5 açık, buradan sana yazarken bile çok yavaş yazabiliyorum. yani sistemim öyle ahım şahım değil. düşün antivirüs bile yüklü değil pcmde. senin oluşturacağın sistemle anca son oyunları sorunsuz oynarsın. bende şu an "Rest House 2 The Wizard" oyunu var. 16gb ram istiyor oyunu çalıştırdığında pc reset atıyor aşırı ram yüklendiği için.
Şu sisteminin özelliklerini sana zahmet olmayacaksa bir yazar mısın? buraya..... (Amaç kendi sistemimle karşılaştıracağım)

Oyunun grafik ayarlarında kısıtıntıya gidebilirsin.

Orçun

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
4,880
Şu sisteminin özelliklerini sana zahmet olmayacaksa bir yazar mısın? buraya..... (Amaç kendi sistemimle karşılaştıracağım)

Oyunun grafik ayarlarında kısıtıntıya gidebilirsin.
Pentium Dual-Core E6300 2.80Ghz CPU
8GB DDR2 667Mhz RAM
1GB GT630 Ekran kartı
160GB HDD
Windows 7 Ultimate 64bit

GTA 5 default ayarlarda oyun. Kıstığın zaman görüntü kötü oluyor.