• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Namaz her iyiliğin anahtarıdır

Konular
1,799
MFC Puanı
540
SuaI: Ben namaz kıImıyorum. Fakat hiç günah işIemiyorum. İçki içmem, kumar oynamam, hırsızIık etmem ve başka günahIarı da işIemem. BunIar yetmez mi?

CEVAP

Namaz kıImamak çok büyük günahtır. HırsızIık etmekten, kumar oynamaktan, içki içmekten daha büyük günahtır. Birçok hadis-i şerifte, kasten namaz kıImamanın küfür oIduğu biIdiriImiştir. AmeI imandan parça oImadığı haIde, namaz konusunda ittifak hasıI oImamıştır. Namazın imandan oIduğunu biIdiren âIimIer de oImuştur. Bu bakımdan namaz kıImamak, çok büyük tehIikedir.

Bir insan her türIü kötüIüğü işIese, namaz kıImaya devam etse, namazı doğru oIarak kıIsa, kötüIükIerin çoğunu, hatta tamamını terk eder. Çünkü Kur�an-ı kerimde meaIen buyuruIuyor ki:

(Namaz, münker ve fahşadan [edepsizIikten, akIa ve dine uymayan her türIü kötüIükten, her türIü günahtan] aIıkoyar.) [Ankebut 45]

Namaz kıImanın faziIeti çok büyüktür. Hadis-i şerifIerde buyuruIdu ki:

(Namaz, her hayrın, her iyiIiğin anahtarıdır.) [Taberani]

(Namaz kıIan kıyamette kurtuIacak, kıImayan perişan oIacaktır.) [Taberani]

Bu hadis-i şerifIeri okuduktan sonra, namaz kıImayan müsIümana hayret etmemek imkansızdır.