• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Münevver Girik

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,472
MFC Puanı
116,740
FB_IMG_1692962985113.jpg

FATMA GİRİK'İN ANNESİ MÜNEVVER GİRİK'İN DE OYUNCU OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
Fatma Girik (sağda) kardeşi Müesser Girik ve annesi Münevver Girik hanımefendi ile birlikte çekilmiş fotoğrafı.

Anne Münevver hanım, 1960'larda birkaç filmde rol almıştı. Muesser hanım da sinemamızın usta görüntü yönetmeni Gani Turanlı ile evliydi.

Anne Münevver Girik kızı FATMA GİRİK'i anlatıyor...

Kocamustafapaşa'da 5 yıl aynı okula gitti. Sinıfta kalmadan okulu bitirdi. Önceleri bana masal anlat diye tuttururdu. Ben de ona "Kırmızı Başlıklı Kız" masalını anlatırdım. Her gün başka bir masal isterdi. Ben de uydurup uydurup anlatırdım. Fabrikada çalışmaya giderken 4 yaş küçük olan kardeşi Müyesser ile üstlerinden kitleyip evde bırakırdım. Çünkü onlara bakacak kimsemiz yoktu. Bir aylık bebekten zatürre olmuştu. Ölümden zor kurtardık. İkinci Dünya Harbi'nin 《karartma》 yapılan günleriydi. Ekmek vesika ile veriliyor, ilaç bulunmuyordu. Bir gün bir köpek ısırdı. Köpek tutulana kadar 6 defa kuduz aşısı yapıldı. Ben fabrikadan ayrıldıktan sonra Beyoğlu'nda bir konfeksiyon mağazasına girdim. Gecelikler, çocuk elbiseleri dikmeye başladım. İlkokuldan sonra İstanbul kız Lisesi'ne yazdırdık 7. Sınıfa kadar okudu.

Bir gün evimize Fatma'nın babasının arkadaşı olan sinema operatörü Fahrettin Danışman geldi. "Kızınız çok güzel. Niçin Türk filmlerinde oynatmıyor sunuz?" diye söze başladı. Bizimkinden izin alıp "Leke" adlı filmde bin liraya Fatma'yı başrolde oynattı. Meşhur olacağına hiç ihtimal vermiyordum. Ama her anne gibi, istiyordum. Arkasından teklifler ve ücretler çoğaldı. Biz Fatma'ya bakıp beslerken Fatma bize bakmaya başladı. Beni çalıştırmadı. Kız kardeşini Kız Sanat Okulu'na yazdırdı. Bu arada bir anlaşmazlık çıktı ve ben Fatma'nın babasından ayrıldım. Fatma'nın öğretmen olmasını isterdim. Bu kadar meşhur ve zengin olacağını rüyamda görsem inanmazdım. Çocukluğunda ona bebek alacak paramız yoktu. İlk filminden aldığı parayla senelerden beri hasretini çektiği şeye kavuştu. Kocaman bir bebek alıp eve geldi. Sevinçten ağlıyordu.
.
Aradan yıllar geçtikten sonra asla şımarmadı, züppeleşmedi. Şimdi bile gizli gizli Akbıyık Mahallesi'ne Kocamustafapaşa'ya gider "Tarzancılık" ve bir kırık kiremit parçasıyla kaydırak oynadığı eski arkadaşlarını bulur, onların boyunlarına sarılır öper öper ağlar. Fahrettin ağabey sebep olmasaydı, biz yine orada tek katlı bir gecekonduda eski hayatımıza devam edecektik.
.
Ses Dergisi 1963

_bigguy_

Süper Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
22
MFC Puanı
41,670
Paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık 👍

Pamira

Moderatör