• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Milyonlarca Kişiyi Kahredecek Karar: YouTube-MP3 Kapatılıyor

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Milyonlarca Kişiyi Kahredecek Karar: YouTube-MP3 Kapatılıyor!

YouTube’daki videoları MP3 formatına dönüştüren YouTube-MP3 org, mahkemesi geçtiğimiz yıl başlayan ve birkaç gün önce açıklanan karar sonrası yakın zamanda kapatılacak.

YouTube-MP3 org, ücretsiz fakat illegal sunduğu hizmet ile her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir web sitesi. Çalışma mantığını siteye girenler bilirler, fakat bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. YouTube’a giriyorsunuz, istediğiniz klibin URL’sini sitedeki boş alana yapıştırıyorsunuz ve ‘videoyu dönüştür’ diyorsunuz. Hepsi bu kadar. Bu işlemin ardından indirme URL’sine tıklıyorsunuz ve böylelikle şarkının klibini MP3 formatında indirmiş oluyorsunuz.

İşte bizim açımızdan sonra derece pratik ve de iş gören bir site olmasına rağmen YouTube-MP3, şarkıların sahipleri ve bazı müzik şirketleri tarafından yıllardır mahkemelerde dava konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl başlayan ve birkaç gün öncesine kadar devam eden mahkeme sonuçlandı. Buna göre YouTube-MP3’ün kurucusu Philip Mateasanz ile RIAA (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) yapılan anlaşma sonucu sitenin alan adı RIAA’ya devredilecek. Devir işleminin ardından telif haklarını ihlal eden sitenin tüm servisi sonlandırılacak. Mahkemenin ardından her iki tarafın karşılıklı uzlaşmayı ve kurucu Philip Mateasanz’ın bir miktar ödeme yapmayı kabul ettiği bildirildi.*

Site şu an hala kullanılabilir durumda, fakat yakın bir zaman sonra tüm yetkilerin RIAA’ya devredileceğini ve yüksek ihtimalle de sitenin başka bir URL’ye yönlendirilebileceğini söyleyebilirim. Zira günde milyonlarca ziyaretçisi bulunan bir siteyi tamamıyla kapatmanın pek akıl karı olacağını düşünmüyorum.

Torrent sitelerinin bir bir kapatılması haberlerinin ardından*YouTube-MP3 org’un da kapatılacak olması, telif haklarına verilen önemin ne denli ciddiyet kazandığını daha da iyi anlamamızı sağlıyor.

Webtekno

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Ben kahroldum şu an

GM 5 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konular
4