• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Matlab

Konular
40
MFC Puanı
90
ATLAB; (MATrix LABoratory ); ilk defa 1985'de C.B Moler tarafyndan matematik ve özellikle de matris esasly matematik ortamynda kullanylmak üzere geli?tirilmi? etkile?imli bir paket programlama dilidir.
Ylk sürümleri FORTRAN diliyle hazyrlanmy? olmakla beraber son sürümleri (1999 yyly itibariyle 5.3 dür ) C dilinde hazyrlanmy?tyr.MATLAB mühendislik alanynda (hesaplamalarynda ); sayysal hesaplama, veri çözümleri ve grafik i?lemlerinde kullanylabilecek
genel amaçly bir program olmakla beraber özel amaçly modüler paketlere de sahiptir. CONTROL TOOLBOX, SIGNAL TOOLBOX gibi paket programlar CACSD (Bilgisayar destekli denetim sistemi tasarymy ) paketler olup bunlar denetim sistemlerinin tasarymynda çok etkili araçlardyr. Ayryca WINDOWS ortamynda çaly?an SIMULINK, etkile?imli benzetim programlarynyn hazyrlanmasy ve çaly?tyrylmasynda büyük kolaylyklar sa?lamaktadyr.

MATLAB'IN KULLANIM AMACI VE YERY

MATLAB tüm mühendislik alanynda, sayysal hesaplamalar, veri çözümlenmesi ve grafik i?lemlerinde kolaylykla kullanylabilen bir programlama dilidir. FORTRAN ve C dili gibi yüksek seviyeden programlama dilleri ile yapylabilen hesaplamalaryn pekço?unu MATLAB ile yapmak mümkündür. Buna kar?ylyk MATLAB'yn fonksiyon kütüphanesi sayesinde FORTRAN ve di?er programlama dillerine göre MATLAB'ta daha az sayyda komutla çözün üretmek mümkündür Gerçekte MATLAB, M-dosyalary (M-files ) olarak bilinen pek çok sayyda fonksiyon dosyalaryndan (altprogramlardan ) ibarettir. M-dosyalary ASCII formatynda olup okunabilirli?i olan, MATLAB programlama dili kodlaryndan olu?mu?tur. Bu yüzden M-dosyalary kütüphanesi kullanycy tarafyndan müdahale edilebilirdir. Ancak bu kodlara zorunlu olunmadykça müdahale edilmemesi, de?i?tirilmesi gerekir.

MATLAB'yn kullanym yerleri;

• Denklem takymlarynyn çözümü, do?rusal ve do?rusal olmayan diferansiyel denklemlerinin çözümü, integral hesaby gibi sayysal hesaplamalar,
• Veri çözümleme i?lemleri,
• Ystatistiksel hesaplamalar ve çözümlemeler,
• Grafik çizimi ve çözümlemeler,
• Bilgisayar destekli denetim sistemi tasarymy.

Alıntıdır