• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Kendi kendini kandırmak / kendine yalan söylemek

Wittgenstein

MFC Üyesi
Konular
5
MFC Puanı
210
İlginç ve doğru olmadığını, aslında farklı bir anlamı göstergelediğini düşündüğüm bir kavram, olgu.

Kavrama göre, kendi kendimi kandırmaya veya yalan söylemeye giriştiğimde, sanki benim haricimde başka bir ben varmış da ona bilerek yalan söylemişim ve diğer benliğimin bundan haberi yokmuş gibi bir anlam ifade ediyor.
Çünkü "kandırmak" gibi bir kavramdan bahsediyorsak ve ben bir kimseyi kandıracaksam, o kişiye doğru olmadığını bildiğim bir şeyin tersini(doğru olduğunu) söylerim, ve bunu söylerken de söylediğim ifademin doğru olmadığını bilir ve ona yanlış eylemde bulundurma amacı güderim.
Bu halde ben kendi kendimi nasıl kandırabilirim? Kendime, doğru olmadığını bildiğim bir şeyin doğru olduğunu söylersem, buna inanıp eyleme geçecek olan kişi kim? Yine benim. Eğer buna inanarak harekete geçmişsem, bu sefer de bunun doğru olmadığını unuttuğum yada artık buna inanmadığım için, kendi kendimi kandırabilecek bir ben de ortadan kaybolur. Dolayısıyla kendi kendimi kandırmak gibi bir olgudan söz edemem.
Fakat bu kavram aslında şunu göstergeliyor olabilir; olaya göre farklılık göstererek sağlıklı düşünememek, gerçeği düzgün görememek yada bir şeyi ertelemek gibi. Bir kişi, başka bir kişiye kendini kandırıyor dediğinde, bu kişinin sağlıklı veya doğru düşünemediğini, yada bir şeyleri ertelediğini ve buna paralel olarak doğru olmayan duygulara sahip olduğunu kasteder, kişinin gerçekten kendi kendini kandırdığını değil. Çünkü insan kendi kendini bu anlamda kandıramaz.

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
Tamamen bir sanattır.
Kendimi ikna yeteneğim olsun isterdim, bilinçsizce hemde.
Belki dünya başka bi şekilde görünürdü gözüme.

saphira

Emektar Üye
Konular
754
MFC Puanı
53,990
sanırım bu oldukça uç noktalarda mümkün olabilir.. büyük depresyon.. kayıp.. stresli durumlar vb..

mesela bi bağımlı için.. (uyuşturucu, kumar, sigara, oyun vb..) kendimize hep ne deriz ? bu beni mutlu ediyor, deriz..

peki gerçekten ediyor mu ? HAYIRRRR etmiyor.. belki anlık olarak bi tatmin duygusu oluşuyordur ama genel anlamda olan MUTLULUK hiç bir zaman olmuyor..

bu belki de kendimize dediğimiz EN BÜYÜK YALAN..

eiSy

Emektar Üye
Konular
1,067
MFC Puanı
37,500
Nesin ne psikopat mi, psikolojin iyi mı