• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

İstanbul Şişli Meslek (Endüstri-Anadolu ve Teknik Lise)

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
1960-1961 eğitim-öğretim yılında 34 öğrenci ile öğretime başlayan okulumuz, özel sektörden gelen işgücü talebinin giderek artması; mezunlarının sektörde tercih ediliyor olması; ulaşım imkânının kolaylığı; bulunduğu bölgede sanayi kuruluşlarına yakınlığı; tarihi açıdan köklü ve tanınmış bir okul olması gibi sebeplerden dolayı, okulumuza gösterilen talep her yıl artmaktadır.

Tarihçe

Tarihi TOPHANE SANAT ENSTİTÜSÜ 1959 yılında sahil yolu yapımı nedeniyle yer değiştirmek ve dağılmak zorunda kalmış, bu nedenle bu okulun bir bölümü olan motor şubesi şu anda üzerinde bulunduğumuz Şişli Abide-i Hürriyet Tepesi denilen yerde 70 dönüm bir saha üzerine inşa edilen 7 çelik barakaya taşınmış ve 1960-1961 öğretim yılında "İSTANBUL MOTOR SANAT ENSTİTÜSÜ" adını alarak hizmete girmiştir.
34 öğrenci ile öğretime başlayan okulumuz bir taraftan fiziki gelişimini ve büyümesini sürdürürken bir yandan da yeni üniteler, programlar ve branşlar da eğitim - öğretim faaliyetlerinde devam etmiştir.
Teknik Lisemizin motor bölümüne de ilaveten 1988 - 1989 öğretim yılında Bilgisayar bölümü hizmete girmiştir.
1960 - 1961 Öğretim yılında İstanbul Motor Sanat Enstitüsü,
1961 - 1962 Öğretim yılında İstanbul Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezi,
1969 - 1970 Öğretim yılında İstanbul Motor Teknisyen Okulu,
1973 - 1974 Öğretim yılında Motor Sanat Enstitüsü ` nün adı Motor Meslek Lisesi , Motor Teknisyen Okulu ` nun adı da Motor Teknik Lisesi olarak değiştirilmiştir.
1982 - 1983 Öğretim yılında motor bölümüne ilaveten Metal işleri, Elektrik ve Elektronik bölümleri de açılarak hizmete girmiş ve okulumuzun adı da "ŞİŞLİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ" olarak değiştirilmiştir.
1982 - 1983 Öğretim yılında mevcut programlara ilave olarak Şişli Endüstri Meslek Lisemizin mevcut 4 bölümüne ilaveten 1983 - 1984 öğretim yılında Telekomünikasyon ,
1991 - 1992 Öğretim yılında ise Bilgisayar Bölümü açılmıştır.
1992 -1993 Öğretim Yılında Kısa adı "TAMEM" TÜRK ALMAN MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ açılmış, Motor ve Endüstriyel Elektronik teknik branşlarda eğitime başlanmıştır.
1992 -1993 Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı - Toyota - SA teknik işbirliği çerçevesinde Endüstriyel Teknik Öğretim ve Kurumları MOTOR bölümlerinde TOYOTA TEKNİK ÖĞRETİM PROGRAMI ilk defa uygulamaya konulmuştur.
1993 - 1994 Öğretim yılında TOFAŞ SERVİSİ açılmıştır.
1997 - 1998 Öğretim yılında ANADOLU TEKNİK LİSESİ açılmış BİLGİSAYAR ve ELEKTRONİK bölümlerinde öğretime devam etmektedir.
2003 - 2004 Öğretim yılında Mercedes Benz işbirliği ile laboratuar açılmıştır.
2004 - 2005 Öğretim yılında Wolswagen işbirliği ile laboratuar açılmıştır.​