• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Hidrojeoloji Mühendisliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

ArtemiS

Onursal Üye
Konular
713
MFC Puanı
33,400
Hidrojeoloji Mühendisliği Mezunları Nerelerde Çalışır?

Ev, tarım ve endüstri kullanımı için ihtiyaç duyulan suyun arama, bulma ve kullanıma sunulması amacıyla, yüzeyde ve yeraltındaki sularda araştırmalarda bulunan kişiye Hidrojeoloji mühendisi adı verilir.

Hidrojeoloji mühendisi ne iş yapar?

İhtiyaç duyulan miktarda ve kalitedeki yer altı sularının arama ve bulma faaliyetleri, drenaj, su yapılarında meydana gelebilecek kaçak vb. sorunlara karşı önlem almak Hidrojeoloji mühendislerinin temel çalışma alanlarıdır.

Hidrojeoloji mühendisleri:

1. Yeraltı sularının özelliklerini belirler.
  2. Yeraltından elde edilecek sulara ilişkin, işletme ve yönetim planlarını oluşturur.
  3. Yeraltı sularında, kalitenin korunması ve kirli kaynakların yeniden kullanılabilmesi için çeşitli çalışmalarda bulunur.
  4. İklim ve sosyolojik koşulları göz önünde bulundurarak tüketim oranlarını tahmin eder.
  5. Ekonomik kaynak kullanımı için stratejiler belirler.

Hidrojeoloji mühendisi olmak için adaylarda olması gereken özellikler nelerdir?

Hidrojeoloji mühendisi olmak isteyen adayların jeoloji ve kimya başta olmak üzere fen alanındaki derslere ilgi duyması, meraklı, sabırlı ve araştırmacı kişilik özelliklerine sahip olması beklenir. Hidrojeoloji mühendislerinin çalışma ortamı büro, laboratuvar ve arazidir. Çalışma ortamında teknisyenler, laborantlar, çevre ve jeoloji mühendisleriyle iletişim halindedir ve birçok durumda beraber çalışır.

Nasıl hidrojeoloji mühendisi olunur?

Hidrojeoloji mühendisliği eğitimi, üniversitelerin Mühendislik fakültelerine bağlı olarak eğitim veren ''Hidrojeoloji Mühendisliği'' bölümlerinde verilir. Programın eğitim süresi, yabancı dil hazırlık sınıfları hariç olmak üzere 4 yıldır. Eğitim dönemi boyunca meslek ağırlıklı dersler verilir. Eğitimini başarı ile tamamlayan adaylara Hidrojeoloji mühendisi unvanını almaya hak kazanır.

Hidrojeoloji mezunları nerede çalışır?

Bölümden mezun olan adayların çalışabileceği başlıca kamu ve özel sektör kuruluşları:

1. Devlet Su İşleri
  2. Maden Tetik ve Arama Genel Müdürlüğü
  3. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı ilgili birimler
  4. İller Bankası
  5. Belediyeler
  6. Su arıtma ve sondaj faaliyetlerinde bulunan özel sektör kuruluşları
  7. Faaliyet alanı jeolojik etüt çalışmaları olan özel sektör kuruluşları

Hidrojeoloji mezunları bu kurum ve kuruluşların dışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim kurumlarında eğitim almış olmak şartıyla, Bakanlık tarafından açılan İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına katılabilir. Sınavdan 70 ve üzeri puan alan adaylar, İş Güvenliği Uzmanı olmaya hak kazanır.