• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Her Ay 10 Sünnet - Salih Selçuk

Konular
1,330
MFC Puanı
50
1
Berâ b. Âzib r.a. şöyle demiştir: “Bir bedevî Rasulullah s.a.v.’in yanına gelerek:
– Bana cennete girmeme sebep olacak bir amel öğret, dedi. Allah Rasulü s.a.v. şöyle buyurdu:
– Her ne kadar kısa bir soru sorduysan da cevabı oldukça geniştir. Bunun için köle azat et, köleleri kölelikten kurtar. Buna gücün yetmiyorsa açlara yemek yedir, susuzlara su içir.”
[Ahmed, Müsned, IV, 299; İbn Hibban, Sahih, I, 357]
2
Abdullah b. Mesud r.a.’tan rivayet edilmiştir:
“Peygamber s.a.v., ‘Allahümme innî es’elüke’l-hüdâ ve’t-tukâ ve’l-afâfe ve’l-gın⒠(Allahım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim) diye dua ederdi.”
[Müslim, Zikr 72 (2721)]
3
Taberanî senediyle Hz. Aişe r. anha validemiz şöyle demiştir: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Müslüman bir aileyi sevindiren bir kimse için Allah, cennetin dışında hiçbir sevaba (mükâfata) razı olmaz.”
[Taberânî, Sağir, II, 132]
4
İbn Mesud r.a. dedi ki: “Kabirde kişinin yanına ayak tarafından gelinir, ayakları:
– Sizler benim tarafımdan gelemezsiniz. Çünkü bu kişi Mülk suresini okurdu, derler.
Daha sonra göğsü tarafından -ya da karnı tarafından- ona yaklaşmaya çalışılır. Bu sefer göğsü:
– Sizler benim tarafımdan bu kişiye yaklaşamazsınız. O Mülk suresini okurdu, der.
Sonra başı tarafından ona yaklaşılmak istenir. Başı da:
– Benim bulunduğum taraftan ona yaklaşamazsınız. Çünkü o Mülk suresini okurdu, der.
İşte bu sure kabir azabına mani olduğu için ona ‘el-mânia: engel olan’ denilmiştir. Bu sure Tevrat’ta Mülk suresi diye anılır. Bir gece bu sureyi okuyan gerçekten pek çok hayır işlemiş ve çok hoş bir iş yapmış olur.”
[Hakim, Müstedrek, II, 498]
5
Hz. Aişe r. anha validemiz anlatıyor: “Rasulullah s.a.v. hediye kabul eder ve daha iyisiyle ona karşılık verirdi.”
[Buharî (3/206); Ahmed (6/90); Tirmizî (1953); Ebu Davud (3536)]
6
Ebu Eyyüb el-Ensarî r.a.’ın hurma kuruttuğu bir yeri vardı. Orada hurmalar varken gulyabani gelip oradan bir şeyler aldı. Ebu Eyyüb r.a. üçüncü defa gelişinde o gulyabaniyi yakaladı. “Seni Rasulullah’ın huzuruna götürmeden bırakmam!” dedi. Gulyabani: “Sana bir şey söyleyeyim, beni bırak” dedi; “Ayete’l-kürsî’yi evinde oku. Sana ne şeytan, ne de bir başkası kötülük yapamaz.”
Ebu Eyyüb r.a. Peygamberimiz s.a.v.’in huzuruna gelince ona: “Esirin ne yaptı?” diye sordu. O da gulyabaninin neler söylediğini anlattı. Allah Rasulü s.a.v.: “Aslında o pek yalancı birisi olmakla birlikte doğru söylemiş.” dedi.
Gulyabaninin şeytan olduğu söylendiği gibi, cinlerin çeşitli kılıklara bürünebilen türü olduğu da söylenmiştir.
[Tirmizî, V, 158]
7
Miktad b. Madiykerb r.a., Rasulullah s.a.v.’i şöyle buyururken işittim, dedi:
“Ademoğlu midesinden daha şerli bir kap doldurmamıştır. Ademoğluna belini doğrultacağı kadar birkaç lokma yeterlidir. Eğer daha fazla yemek istiyorsa, midesinin üçte biri kadar yemek yesin, üçte biri kadar su içsin, üçte biri de boş kalsın.”
[Ahmed (4/132); Tirmizî (2381); İbn Mace (3349)]
8
Ebu Hüreyre r.a. Rasulullah s.a.v.’in şöyle buyurduğunu söyledi:
“Farz kılınmış namazlarını düzenli olarak kılmaya devam eden kimse gafillerden yazılmaz. Bir gecede yüz ayet okuyan kimse de ‘kunut ehli: dua eden, ibadet eden’ diye yazılır.”
[İbn Huzeyme, II, 180; Hakim, Müstedrek, I, 308]
9
Sa’d b. Ebi Vakkas r.a. dedi ki: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu:
“Zünnun’un (Hz. Yunus a.s.’ın) balığın karnında iken yaptığı: Lâ ilâhe illâ ente, sübhâneke, innî küntü mine’z-zâlimîn (Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Seni her türlü eksiklikten tenzih ederim. Şüphesiz ben zalimlerden oldum) duasını okuduktan sonra herhangi bir şey için dua edilecek olunursa, mutlaka o dua kabul olunur.’”
[Tirmizî, V, 529; Neseî, Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle, 416, Hâkim, Müstedrek, I, 505]
10
Cabir r.a., Rasulullah s.a.v.’i şöyle söylerken işittim, dedi:
“Şeytan sizin yaptığınız bütün işlerde yanınızda olur, yemek yerken bile hazır bekler. Sizden birinin lokması yere düşerse ona bulaşan (çer çöpü) temizleyip yemeye devam etsin, onu şeytana bırakmasın. Yemeğini bitirince parmaklarını yalasın. Zira o kimse bereketin yemeğin neresinde olduğunu bilmez.”
[Müslim, 2033]
Peygamber s.a.v.’e İtaatin Önemi
“Öyleyse Allah’a itaat edin, Peygamber’e itaat edin ve Allah’a karşı gelmekten sakının. Şayet yüz çevirirseniz bilmiş olun ki, elçimize düşen sadece apaçık tebliğdir.”
[Mâide, 92]​