• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Haftanın Polemiği : Çocuk eğitiminde aile mi, okul mu etkilidir?

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Haftanın Polemiği : Çocuk eğitiminde aile mi, okul mu etkilidir?

importancia-preparo-professores-ministerio-infantil.jpg

Ailenin önemli işlevlerinden biri de çocuğunu eğitme işlevidir. Her aile bu işlevini karşılamak zorundadır. Bu aynı zamanda herkes için toplumsal bir görevdir.

Sağlıklı toplumların oluşmasının ilk basamağı ailede atılır.

Toplum olarak kalkınmak için; sağlıklı düşünen soran sorgulayan araştıran sorumluluk sahibi gibi bir çok olumlu özelliklere sahip bireylerin yetişmesinin temeli ailede atılır. Aile çocuğa ilk eğitimin verildiği yerdir. Her şeyden önce aile bir okul öncesi eğitim kurumu olarak kabul edilir. Çocuk okula başladıktan sonra ailenin bu işlevinin bir kısmını eğitim kurumları üstlensebile. Aile hiçbir zaman çocuğun eğitiminden kendini bütünüyle soyutlamış olamaz. Çocuk okul hayatına başladığında da aile çocuğun eğitimi konusunda ona yol göstermek onu yönlendirmek okulla sürekli iletişim halinde olmak zorundadır.

Toplumu oluşturan en küçük sosyal kurum aile olduğuna göre sağlıklı toplumların oluşması açısından çocuğun eğitimiyle ilgili olarak ailenin izlediği yol çok önemlidir. Her aile bir okuldur. Anne babalar ise o okulun hem öğrencisi hem de öğretmenidir. Ailenin çocuk eğitimine ilişkin anlayışı içerisinde yaşadığı toplumun kültürüne göre değişmektedir. Ailenin eğitsel ortamı öğrencinin okulda öğrendiklerini ya pekiştirici ya da köreltici bir özelliğe sahiptir. Çocuğun ailede öğrendikleriyle okulda öğrendikleri birbirini destekleyici nitelikte olmalıdır. Böyle bir paralellik sonucunda öğrencinin okulda öğrendikleri pekişebilir. Aksi durumda öğrenilenler körelebilir.

Teşvik edilen çocuğun öğrenmeyi gerçekleştirmesi daha kolay olacaktır. Böyle bir ortam çocuğun kişilik gelişiminde de önemli bir rol oynayacak toplum içinde daha rahat bir yer edinmesini sağlayacaktır. Aksi durumda ise anne-baba tarafından desteklenmeyen rehberlik yapılmayan her koşulda çocuktan çalışması istenen bir çocuk hayatında başarılı olamaz.

Özellikle anneler çocukların eğitiminde son derece etkilidirler. Anne-babaların eğitim düzeylerinin alt düzeyde olması onların çocuklarına gerekse okuldan beklenen akademik katkılara yeterince cevap verememelerine yol açmaktadır.

Her çocuğun ailesinden alacağı temel bilgiler onun gelecekteki başarısını belirleyecektir.

Konular
91
MFC Puanı
1,220
Kesinlikle aile ve başta Anne. Bir çocuğun annesi, onun en birinci öğretmenidir.

LeGoLaS

Onursal Üye
Konular
4,885
MFC Puanı
15,790
Ailede iyi eğitim alan bir çocuk gelecekte de çok başarılı oluyor

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,700
bence ikisi de etkilidir.

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,860
İlk etken ailedir çünkü eğitim aileden başlar heleki şuan devlet okullarında olanları okuyup haberdar oldukça aile etkisinin dahada artması gerekir.

_bigguy_

Süper Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
22
MFC Puanı
41,410
Aile

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
172