• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Fl studio Öğretici !

Lovis

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
790
Öncelikle merhaba 3 yılı aşkın bir süredir aktfi olarak fl studio ile elektronik müzik yapmaktayım, şu ana kadar hemen hemen her tarza girip çıktım denilebilir
fl studio yada elektronik müziğe başlamak isteyen arkadaşlar aşağıda yazdığım konu başlıklarından bana sorular sorabilir elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım :)

1-BPM nedir hangi tarz, hangi bpm ile yapılmalı ? Tarz seçimini nasıl yapmalıyız ?
2-davul nedir şarkılarının ritimleri nasıl olmalıdır ?
3-bass line nedir ? sub bass-mid bass ilişkilerinde nelere dikkat etmeliyiz
4-melodi nasıl yazılır melodi yazarken nelere dikkat etmeliyiz
5-major minör akor ilişkisi nedir hangi tarzda neler kullanılır
6-Pluginler Vst ler nelerdir hangilirinücretsiz ve kullanışlıdır
7-Şarkının içindeki geçişleri nasıl daha yumuşak veya daha vurgulu şekilde yapılabilir
8-Brass, Leads Vox,Strings , Pads bunlar nelerdir nerelerde kullanılması daha uygun olur?
9-Sample nedir nerde ve nasıl kullanılmalıdır?
10-Loop nedir nerde veya nasıl kullanılmalırdır ?
11-Rif nedir nasıl yazılır ?
12-Reverb, Distortion,Filter Gain nelerdir nasıl düzenlenir ?
13-Bass line ile davul arasındaki ilişkil nasıl kurulmalıdır ?
14-Çok kullanılar akorlar davul ritimleri ve melodiler nelerdir ?
15- Şarkıların çıktıları nasıl alınır nelere dikkat edilmesi gerekir ?
16- Soundpack nereden bulabilirim hangi dj leri takip etmem gerekir ?
17- Elektronik müzik için ekipmanlar neler olması gerekir ?
18-Şarkı kurgusu nedir ? Nasıl yapılır ?

Aklıma şimdi gelmeyen ama merak ettiğiniz bir konu varsa yinede sorabilirsiniz her türlü yardımcı olucağım şimdiden iyi çalışmalar

Müzikle kalın !

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
@Lovis davul olmasaydı onun yerine kullanırabilecek ona yakın enstrüman hangisi olurdu?

Lovis

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
790
@Lovis davul olmasaydı onun yerine kullanırabilecek ona yakın enstrüman hangisi olurdu?
Eğer şarkılarımızda davul kulanmayı düşünmüyorsak bu konuda başka yollara başvurmak zorunda kalabiliriz çünkü davulsuz bir şarkı direksiyonu olmayan bir arabaya benzetebiliriz , Bu konuda ilk başta düşük frekanslı enstürmanlara başvurmak durmundayız öncelik bass gitardır, veya perküsyon denilen farklı sesler ilede ritim verme şansımız yüksektir, veya akor dizilimi değiştirerek belli bir ritim grubu şeklinde düzenleyebiliriz , bunlar dışında sanırım davullu kullanmak zorundayız,

davullar kendi içinde birçok gruba ayrılır

1-hi hat (open veya close)
2-claps
3-snare
4-kick
5-Cymbals
6-snap
7-toms

olarak davulları tanımlayabiliriz sanırım ve tabiki bunlar kendi içlerinde bile 10 larca türe ayrılabilir sonuçta kick var kick var değilmi ? :)

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Aklima gelen sorular olduğunda sizi rahatsız ederim, teşekkür ederim cevaplar için.

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Black metal ile death metal arasında farklar vardır peki ne yapıldığında bu farklar ortadan kalkmış olur?

Lovis

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
790
Eski bir metal dinleyicisi olarak bu soruya zevk ile cevap vericeğim ;

Eğer konuya biraz detaylı bir bakış atarsak, öncelikle bu müzik türlerinin nerelerden beslendiğine bakmamız lazım,

Black metal,
ana fikir olarak ölüm savaşlar iyi bir şeymiş gibi bir düşünce vardır
(bu tarzda dinlere ve geleneklere karşı çıkılır)

Death metal ise,
ana fikir olarak dışavurumcu, nihilist bir düşünce vardır

Black metalde
kötü ses kaydı alınması bu türün bir özelliğidiri, scream vokal kullanılır alternate veya tremolo teknikleri kullanılır. şarkılar daha komplike bir yapıda oluşturulur, gamları majör ve minör armoniktir ve genellikle aynı rif şarkı boyunca devam eder

Death metalde brutal vokal, yüksek distortion önce çıkmaktadır, palm mute ve strumming teknikleri kullanılır ,yüksek tempolu, intro veya nakaratı olan şarkılardır, Bu şarkılarda ziller yoğun olarak duyabilirsiniz ve daha melodik bir yapısı vardır

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Eski bir metal dinleyicisi olarak bu soruya zevk ile cevap vericeğim ;

Eğer konuya biraz detaylı bir bakış atarsak, öncelikle bu müzik türlerinin nerelerden beslendiğine bakmamız lazım,

Black metal,
ana fikir olarak ölüm savaşlar iyi bir şeymiş gibi bir düşünce vardır
(bu tarzda dinlere ve geleneklere karşı çıkılır)

Death metal ise,
ana fikir olarak dışavurumcu, nihilist bir düşünce vardır

Black metalde
kötü ses kaydı alınması bu türün bir özelliğidiri, scream vokal kullanılır alternate veya tremolo teknikleri kullanılır. şarkılar daha komplike bir yapıda oluşturulur, gamları majör ve minör armoniktir ve genellikle aynı rif şarkı boyunca devam eder

Death metalde brutal vokal, yüksek distortion önce çıkmaktadır, palm mute ve strumming teknikleri kullanılır ,yüksek tempolu, intro veya nakaratı olan şarkılardır, Bu şarkılarda ziller yoğun olarak duyabilirsiniz ve daha melodik bir yapısı vardır
Benim sormak istediğim ikisini birleştirmek için ne yapmak lazım? Farklılıkları ortadan kaldırmak mümkün olabilir mi?

Lovis

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
790
Benim sormak istediğim ikisini birleştirmek için ne yapmak lazım? Farklılıkları ortadan kaldırmak mümkün olabilir mi?
hmm tabikide hayır, Hem temel çıkış noktaları farklı hem şarkı yapıları farklıdır, 2 türünde kendi karakteristik yapılarından ödün verilerek oluşturulucak bir şarkı farklı bir tür olucaktır, farklılıkları ortadan kaldırdığımızda mesela black metalin low fide ses kaydı ve beli melodik gamlarını alsak bunu yüksek distortion brutal vokal ve karışık olmayan bir şarkı kurgusu ile palm mute tekniğini kullanırsak sanırım bir sentez elde etmiş oluruz ama nasıl bişi olur pek canlandıramadım :)

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
hmm tabikide hayır, Hem temel çıkış noktaları farklı hem şarkı yapıları farklıdır, 2 türünde kendi karakteristik yapılarından ödün verilerek oluşturulucak bir şarkı farklı bir tür olucaktır, farklılıkları ortadan kaldırdığımızda mesela black metalin low fide ses kaydı ve beli melodik gamlarını alsak bunu yüksek distortion brutal vokal ve karışık olmayan bir şarkı kurgusu ile palm mute tekniğini kullanırsak sanırım bir sentez elde etmiş oluruz ama nasıl bişi olur pek canlandıramadım :)
Bence denenmeli çok iyi ses getirir metal seviyorum iki tarzı da biliyorum ve bu iki tarzın birleşimi efsane olur:)

Lovis

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
790
@Lovis birileri beni duymuş:)
Güzel çalıyorlar beğendim, aslında bu video tarzların farklılıklarını açıkça gösteriyormuş keşke bu videoya denk gelseydim :) çalış teknikleri ve riflerden belli oluyor 2 tarzda hoşuma gitti her ne kadar heavy metalci olsamda bi aralar, ben dinlediğim zaman genellikle black sabbah -iron maiden-
metallica -led zeplin- scorpions- ac/dc- guns n Roses dinliyorum arada pink floyd ve nirvana da kaçmıyor değil tabi, çok alt türlerine girmeden bu tarz ikonik gruplar ile 3 yılımı geçirdim şimdi her nekadar farklı tazrlarda takılsamda benim için herzaman kaçamak yapıp eskilere dönüceğim bir dağ evine benziyorlar

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Güzel çalıyorlar beğendim, aslında bu video tarzların farklılıklarını açıkça gösteriyormuş keşke bu videoya denk gelseydim :) çalış teknikleri ve riflerden belli oluyor 2 tarzda hoşuma gitti her ne kadar heavy metalci olsamda bi aralar, ben dinlediğim zaman genellikle black sabbah -iron maiden-
metallica -led zeplin- scorpions- ac/dc- guns n Roses dinliyorum arada pink floyd ve nirvana da kaçmıyor değil tabi, çok alt türlerine girmeden bu tarz ikonik gruplar ile 3 yılımı geçirdim şimdi her nekadar farklı tazrlarda takılsamda benim için herzaman kaçamak yapıp eskilere dönüceğim bir dağ evine benziyorlar
Metallica,iron Maiden ,bunlar liste başı zaten:)Benim gibi düşünen birileri bu iki tarzı birleştirmiş çok da güzel olmuş:)