• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Ey kardeşim!

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,471
MFC Puanı
116,370

"Îman ettim" demek, Allah'tan ve Rasûlünden gelen her türlü emir ve yasağa inandım demektir.

"Müslümanım" demek ise, inandığım şeyleri hayatımda tatbik edeceğim, yâni, Allah'ın kitabına, peygamberin sünnetine göre bir hayat süreceğim, demektir.

Peki, Allah:

Hüküm yalnız Allah’ındır.” (Yusuf:40)

“O, hükmüne hiç kimseyi ortak etmez.” (Kehf:26)

derken, bizler başkalarını hüküm koyucu olarak kabul eder, seçer, desteklersek, Allah çeşitli haramlar koymuşken, işimize geldiği zaman Allah'ın dinine göre hareket edip işimize gelmediği zaman nefsimizin hevâ ve hevesine göre veya içinde bulunduğumuz toplumun şerîate aykırı da olsa örf ve âdetlerine göre hareket ediyorsak, "iman ettim", "müslümanım" demenin bir mânası kalırmı?

Meselâ, Alah faiz alıp vermeyi haram kılmış ve faiz alıp vermeyi "Allah ve Rasulüne savaş açmak" olarak îlan etmişken, ev alacağımız, araba alacağımız zaman hemen bankalara koşuyorsak, düğün yaparken kâfirler gibi düğün yapıyor, her türlü haramları utanmadan işliyorsak, boşanırken islama göre boşanmıyor, miras paylaşırken Kur'an'a göre paylaşmıyor ve hemen küfrün mahkemelerine koşuyorsak, Allah tesettürü emretmişken karımızın, kızımızın açılıp saçılıp sokaklarda kâfirler gibi gezip tozmalarına göz yumuyorsak, "îman ettim" veya "müslümanım" demek sözde kalmaz mı? Allah'ın dediği gibi:

فَاَيْنَ تَذْهَبُونَۜ

"Nereye gidiyorsunuz" (Tekvir, 26)

Evet, nereye gidiyoruz? Bu gidiş bizi cennete mi yoksa cehenneme mi götürüyor?

Aklımızı başımıza almanın, "inandım" diyorsak inanç esaslarının tümüne eksiksiz inanmanın, "müslümanım" diyorsak inandığımız şeylere teslim olmanın vakti gelmedi mi? Allah seni de beni de ıslah etsin.