• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Düşündüğünüz Gibi Değil: Neden Tırnaklarımızı Yeriz?

Joe.

Emektar Üye
Konular
1,140
MFC Puanı
4,850
Çoğu insanın muzdarip olduğu tırnak yeme alışkanlığı, günümüzde henüz kesin bir çözüme sahip değil. Genç nüfusun büyük bir yüzdesinin bu alışkanlığa sahip olduğu düşünülüyor.

Peki, bu alışkanlığa sebep olan etmenler neler
Tırnak yeme alışkanlığının insanlar arasında virüs gibi yayıldığı net bir gerçek. Şüphesiz ki bu alışkanlığa sahip olduğu için memnun olan kimse yoktur. Peki, bu kötü alışkanlığın nasıl edinildiğini ve nasıl ortadan kaldırılabileceğini biliyor muydunuz?

Bu konu hakkında araştırmalar yapan psikiyatristlerin birçok farklı yorumu bulunuyor. Uzmanlar, tırnak yeme alışkanlığının dürtü kontrol bozuklukları sınıfında yer aldığını düşünüyorlar. Bu sınıfın diğer üyeleri ise saç çekme veya deri kazıma gibi yardıma ihtiyacı olan rahatsızlıklar. Gelin bu konuyla ilgili en yaygın kurama göz atalım.

294287896c9d794980ecdc688946d9c39c0baaf2.jpeg

Freud’un Psikoseksüel Gelişim Kuramı:

Sigmund Freud, insanların kişilik oluşumlarıyla ilgili Psikoseksüel Gelişim Kuramı’nı ortaya koyduğunda, tırnak yeme alışkanlığını da ele almıştı. Freud, insan yaşamının 0-1 yaş aralığını “1. Evre” olarak adlandırıyor. Bahsi geçen bu dönemde, libidolar ağızda bulunduğu için insanlar tatmin edilmek istiyorlar. Bu dönem doğru şekilde yaşanmazsa, ilerleyen yaşlarda tırnak yeme ve sigara kullanımı kaçınılmaz oluyor.

9f76af8df35e7d4017dff05ed08fcf374608be84.jpeg

Tırnak yeme alışkanlığına karşı alınabilecek önlemler:

Tırnak yemenizin sebebini bir uzman eşliğinde bulup tıbbi yardım alabilirsiniz.
Ellerinizi sıklıkla meşgul edecek uğraşlar edinin.
Tırnaklarınızdaki kötü görüntünün çevreyi rahatsız edebileceğini düşünün.
Bakımı aksatmayın. Daima bakımlı olan ellerinize zarar vermek sizin için daha zor olacaktır.

Yukarıda yer alan maddelerin birer kesin çözümden ziyade önlem olmasının sebebi bu konuda henüz net bir çözüme ulaşılamamış olması. Yine de bu alışkanlıktan kurtulmak gibi bir niyetiniz varsa uzmanlardan yardım almanızı öneriyoruz.

Sanılanın aksine tırnak yemenin tek zararı kötü görünüm değil. Bu zararların başında vücuda mikropları davet etmek yer alıyor. Tırnaklar yendiğinde ellerde toplanan mikrop oranı ciddi oranda artıyor ve bu da çeşitli diş eti hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Konular
112
MFC Puanı
2,610
Tirnak hic yemedim ama bir ara stresliyken tırnakların kenar etlerini koparırdım :s95: ama vazgectim sayılır.

Tırnak için ojeler var çocuklarda ise yarıyor yeğenimden biliyorum:D

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,471
MFC Puanı
116,370
Ayyy nee tatlı bir kızz yaaa rabbimmmmm Amin Aminnnn :f4:

Bnde hiç kemirmedim tırnak :p

Joe.

Emektar Üye
Konular
1,140
MFC Puanı
4,850

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,471
MFC Puanı
116,370
Onlarda henüz kemirmiyor abisi dikkat ederim :))

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,471
MFC Puanı
116,370
Ayyy inşallah içmezler kemirm3zleer :))

Cahittinsan

MFC Üyesi
Konular
2
MFC Puanı
160
Ben de hiç yemedim. :D.

Sizin gibi kenar etlerimi ısırır idim. :D.