• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Doğum Günün Kutlu Olsun Microsoft Windows 3.1...!!! [1992-2022]

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
win31_hero_12.jpg

30 yıl önce (6 Nisan 1992'de) Microsoft Corp. Şirketi, yeni bir başarı düzeyine getiren Windows 3.1'i piyasaya sürdü, PC platformunu Mac'lerle rekabet haline getirdi ve Windows PC hakimiyeti için zemin hazırladı. Windows 3.1, Microsoft'un tekelleşmesinin ilk adımıydı.

Fare ve Microsoft.....

1992'de bilgisayar için bir fare ne kadar önemliydi ? Neredeyse on yıl önce Apple, bilgisayarların Apple Lisa ve Macintosh bilgisayarlarla kullanımını önemli ölçüde kolaylaştırmıştı . Grafik arayüzler, masaüstü yayıncılık ve dijital görüntü düzenleme gibi yepyeni harika uygulamaları da doğurdu. Yakında, grafiksel Web de bunun üzerine inşa edilecekti. Bu arada, IBM uyumlu PC'ler genellikle komut satırı tabanlı makinelerdi ve Microsoft'un bunun farkında idi ve bu seviyeye yetişmesi gerektiğini biliyordu.

1990'da Microsoft, Windows PC'leri grafiksel olarak ilk kez Mac'lerle rekabet edebilir hale getiren Windows 3.0 ile büyük adımlar attı, ancak hala eksik olan bazı parçalar vardı: Çok sayıda hata, hantal bir sürücü sistemi, bit eşlemli yazı tipleri ve MS-DOS'a eklenti olarak eklendi. Ve yine de büyük bir başarıydı.

program_manager_1.jpg

Windows 3.1 Program Yöneticisi

Hem Windows 3.0 hem de 3.1'den sorumlu Microsoft Başkan Yardımcısı Brad Silverberg, “Windows 3.0'ın, ne kadar iyi çalıştığını ve ilgi düzeyini biraz şaşırttı” diyor. "Bu bir atılımdı ve insanlar Windows'u ciddiye almaya başladılar. Win 3.1'in odak noktası, Win 3.0'ı daha iyi hale getirmek için geliştirmektir". demişti.

Windows 3.0'dan iki yıl sonra Microsoft, Windows 3.1'i piyasaya sürdü. Windows'un önceki sürümlerinde olduğu gibi, yine de MS-DOS'un üzerinde çalışıyordu (komut satırından büyük geçiş, birkaç yıl sonra Windows 95 ile gelecekti). Ancak şimdilik, Windows 3.1'in metin oluşturma ve multimedyadaki iyileştirmeleri ve Windows uygulamalarının endüstride artan kullanılabilirliği, DOS komut satırına yapılan uygulama faaliyetlerini daha az gerekli hale getirdi. Bu da yeterliydi çünkü Windows 3.1, Windows'u hiç olmadığı kadar popüler hale getirdi.

Her Yeni Bilgisayarda Windows.....!!!

(Tekelleşmeye Giden Yol Müşterileri Etkilemekten Geçer..... !!! [TRWE_2012] )

Neredeyse on yıl önce Windows'un kamuya duyurulmasından bu yana Microsoft, GUI tabanlı işletim ortamının arkasında endüstri desteği elde etmek için agresif bir şekilde çalıştı. Windows 3.1 ile firma bir adım daha attı ve kullanıcıların Windows'u satın almasına ve yüklemesine güvenmek yerine Windows'un yeni OEM PC'lerde SATILMASINI sağlamak için ekstra çaba sarf etti.

tandy_Sensation_1993.jpg

Windows 3.1 ile birlikte gelen Tandy Sensation (1993) gibi bilgisayarlar vardı.

Silverberg bunu iyi hatırlıyordu “Win 3.1'in önceden kurulu olması için hem son kullanıcılar hem de BT alıcıları tarafından ezici bir talep yaratmamız gerekiyordu” diyordu. "OEM'ler, yalnızca DOS'u görmezden gelmeyi ve Windows'un bilgisayar alıcıları tarafından satın alınıp kurulmasını tercih ederdi."

3.1 ile Microsoft, önceki her Windows sürümüyle kazanılan ivmeyi temel aldı. 3.0'daki büyük hataları düzelterek ve çekici yeni özellikler ekleyerek, önceden gergin OEM'ler ve bireysel müşteriler aramıza katıldı. Silverberg, “3.1, son kullanıcılar ve şirketler tarafından büyük ölçüde benimsenmesi için yeşil ışıktı” diyordu. "Bir ton hata düzeltildi ve 3.1 çok daha kararlı ve daha iyi araçlara sahipti."

Aşağıdaki yeni (veya geliştirilmiş) özelliklerden ve araçlardan bazılarına göz atalım.

TrueType Yazı Tipleriyle Daha Kolay Masaüstü Yayıncılığı

1990'da Windows 3.0, Windows'a birçok iyileştirme getirmişti, ancak belirli bir zayıf nokta, düzgün ölçeklenemeyen bit eşlem yazı tiplerine meselesiydi. Bu, Adobe Type Manager gibi ürünlere Windows'ta masaüstü yayıncılık için ölçeklenebilir PostScript yazı tipleri sağlama fırsatının doğmasına yol açtı .

Adobe'nin bilgisayar yazı tipleri üzerindeki olası baskısını gevşetmek için Apple, TrueType ölçeklenebilir yazı tipi sistemini geliştirdi ve Microsoft bunu Windows 3.1'de lisansladı ve benimsedi. Sabit bir yerleşik yüksek kaliteli yazı tipiyle ve Adobe'den yazı tiplerini lisanslamaya gerek kalmadan TrueType, Windows'ta daha kolay masaüstü yayıncılığı için yeni bir kapı açtı ve ayrıca Windows'u Mac'lerle daha rekabetçi hale getirdi.

win31_truetype_fonts_2.jpg

TrueType, ölçeklenebilir yazı tiplerini ilk kez Windows'a getirdi.

O zamanlar baskı, masaüstü yayıncılığın önemli bir bileşeniydi, bu nedenle yazıcı desteği de Windows 3.1'de büyük bir destek aldı. Silverberg, "UniDrive adında yeni bir yazıcı sürücüsü mimarisi geliştirdik" diye hatırlıyordu, "Bu, çok fazla kod yazmak yerine yeni bir yazıcıyı desteklemeyi çok kolaylaştırdı. Gerçekten de o kadar başarılıydı ki, Unidrive'ın olası öğeleri hala kullanımdadır.”

Multimedya Çılgınlığı.....

Windows 3.1, ekran koruyucular , Media Player uygulaması (MIDI müzik dosyalarını ve AVI video dosyalarını çalabilen) ve dijitalleştirilmiş sesi kaydetmenize ve oynatmanıza izin veren Sound Recorder ile birlikte Windows'un ana hattına önemli bir şekilde grafik yetenek ve multimedya desteği getirdi. PC'nizde uygun ses donanımı varsa.

win31_multimedia_1.jpg

Bu özellikler ilk olarak 1991'de Çoklu Ortam Uzantıları ile birlikte Windows 3.0'da geliştirilmişti , ancak bu sürüm yalnızca yeni PC'lerde OEM yüklemelerinde kullanılabiliyordu. Windows 3.1 ile, perakende olarak Windows'un bir kopyasını satın alan herkes, o sırada mevcut olan ve sürekli gelişen ses ve video yükseltme kartlarından yararlanabilirdi.

Özellikle Media Player'ın Windows 3.1'e dahil edilmesi hikayesini hatırlayan Brad Silverberg için unutulmaz bir anıya yol açtı: “En sevdiğim an, AVI desteğinin geliştirilmesi sırasındaydı. Geliştirme sırasında çalıştığımız ilk videolardan biri Nirvana'nın Smells Like Teen Spirit'iydi . Bu, Nirvana ve Seattle Grunge müzik grubunun patladığı zamanlardı. Bina 3'ün koridorlarını inleten Teen Spirit gibi ezgileri dinlemek benim için büyük bir olaydı.”

Bir Nesil Mayın Tarlasında Vakitini Eğlenerek Geçirdi.....!!!

Windows 3.1, varsayılan yükleme paketinin parçası olarak iki oyunla birlikte geliyordu: Solitaire ve Mayın Tarlası . Solitaire , Windows 3.0'dan gelmekte idi, ancak diğer 3.0 oyunu Reversi, başlangıçta 1990'da Microsoft Entertainment Pack'in bir parçası olarak piyasaya sürülen Mayın Tarlası'nın gölgesinde kalıverdi.

win31_games2.jpg

Windows 3.1'in geniş dağıtımı Mayın Tarlası çılgınlığını tamamen yeni bir düzeye taşıdı ve aynı zamanda Microsoft Solitaire'in üstün, bağımlılık yaratan basitliğini dünya çapında milyonlarca yeni oyuncuyla tanıştırdı.

Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+V'nin Doğuşu

İster inanın ister inanmayın, kopyala, kes ve yapıştır için Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+V kısayolları ilk olarak Windows'ta 3.1 sürümüyle kullanıma sunuldu. Nisan 1992'de PC Magazine buna dikkat çekti ve 1984'te Apple Mac'te Command+C, Command+X ve Command+V olarak kökenleri nedeniyle onları "Macintosh uyumlu kes ve yapıştır tuşları" olarak adlandırdı ve hatta 1983'te Apple Lisa ile daha da ileri gitti.

Diğer Windows 3.1 Geliştirmeleri

win31_control_panel.jpg

Yukarıda ele aldıklarımız, Windows 3.1'deki iyileştirmeler ve yeni özellikler açısından buzdağının sadece görünen kısmıdır. Microsoft, sürüme düzinelerce daha fazla özellik ekledi ve aşağıda dikkate değer birkaç özelliği daha ele alacağız:

• OLE: Windows 3.1'deki Nesne Bağlama ve Gömme ( OLE ), biçimlendirilmiş metin, ses dosyaları, görüntüler ve daha fazlası gibi öğelerin ilk kez Windows uygulamaları arasında sürükle ve bırak yöntemiyle gömülmesine izin verdi. Örneğin, bir MS Write dosyasına bir resim gömebilirsiniz. Dahası, yapıştırdığınız nesne "bağlıysa", orijinal dosyada yapılan değişiklikler, nesneyi yapıştırdığınız belgede görünür.
  • Windows Kayıt Defteri: Windows 3.1 , Windows tercihleri ve ayarları için merkezi bir gizli veritabanı olan Windows Kayıt Defteri'nin ilk tanıtımı oldu . 30 yıl sonra, Kayıt Defteri hala Windows 11'in önemli bir parçası.
  • Modüler Denetim Masası: Windows 3.1'de, üçüncü taraf geliştiriciler, Windows sistem klasörüne özel CPL dosyaları ekleyerek ilk kez Windows'a yeni Denetim Masası öğeleri ekleyebildiler. Bu, ek çevre birimlerini yapılandırırken kullanışlı oldu.
  • Dr. Watson: Hataları ve çökmeleri teşhis etmeye yardımcı olmak için Microsoft, Windows 3.1'e Dr. Watson adlı bir araç ekledi; bu araç, hata durumlarını yakalayacak ve daha sonra hata ayıklamak için bir günlük dosyasına yazacaktı. Dr. Watson, Windows'un gelecekteki sürümlerine yıllarca devam etti.(Windows Vista da kaldırıldı)
  • Evrensel Aç/Kaydet İletişim Kutuları: Windows 3.1'den önce, her uygulamanın kendi açık ve kaydet iletişim arabirimlerini sağlaması gerekiyordu. Windows 3.1, her uygulamada aynı olacak tek tip açma/kaydetme iletişim kutuları sağlayarak kullanıcı dostu olma özelliğini önemli ölçüde geliştirdi.

Windows 3.1'in Mirası

Windows 3.1, piyasadaki ilk üç ayında 3 milyonun üzerinde kopya satarak Microsoft için şaşırtıcı bir başarıydı . Windows 3.1 sayesinde ilk kez Windows ile birlikte gelen birçok yeni bilgisayar, Windows'u her zamankinden daha yaygın bir şekilde kullandı.
win31_games_crt.jpg

Windows 3.1'in piyasaya sürüldüğü sırada silikon vadisinde tek PC GUI'si olmadığını belirtmekte fayda var. Sadece bir ay önce Mart 1992'de piyasaya sürülen IBM'in OS/2 2.0 ile rekabet etti. PC Magazine, 28 Nisan 1992 sayısında iki işletim sistemini birbirine karşı yarıştırdı . Sonuç olarak, tüketiciler ve OEM'ler büyük ölçüde Windows'u OS/2 yerine seçti, ancak IBM'in grafik işletim sistemi en az birkaç yıl daha rakip olarak kaldı.

Ekim 1992'de Microsoft, Windows 3.1'i çoğunlukla işletmeleri hedefleyen yerleşik ağ özellikleriyle genişleten Windows for Workgroups'u piyasaya sürdü. Microsoft, Kasım 1993'te Windows 3.11'i piyasaya sürdü ve bu, önceki yılın yamalarını ve güncellemelerini tek bir sürümde topladı. Aynı ay Windows, Çin'de Basitleştirilmiş Çince'yi destekleyen bir 3.1 sürümü olan Windows 3.2'yi yayımladı . Ve elbette, Windows 3.1'in başarısı, üç yıl sonra Windows 95 için zemin hazırladı.

Windows 3.1 için resmi Microsoft desteği 2001'de sona ermiş olsa da, işletim ortamına olan nostaljik sevgimiz retro dosya yöneticilerinde , öykünücülerde ve hatta iPad'de yaşamaya devam ediyor . Doğum günün kutlu olsun, Windows 3.1!

Son düzenleme:

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
Şimdi ki Windows 11'e göre kararlı sistem Windows 3.1 ....!!! Sizler Microsoft Tech Forumlarında Windows 11 ile alakalı kullanıcı şikayetleri, sızlanmaları ve öfke patlamalarını okusaydınız, gerçekten Windows 3.1'in devrimsel bir işletim sistemi olduğunu anlardınız.

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,472
MFC Puanı
116,740
Ben PC de Windows 7 yi kullandım zamanında iyiydi oda şuan sadece cepten giriyorum.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
1992.... Biz o yıllar'da 12 yaşındayız.... İlk okulla gidiyoruz. O zamanlar ShowTV'de ve Star1'de bu sistemin reklamı yapılıyordu.O yıllar'da PC bir lüks idi...Hatta annem'e şöyle dediğimi hatırlıyorum...

Anne, babam'a söylesene bir tane bundan bana alsın....!!!

Annemin cevabı:

Karnımızı zor doyuruyoruz, ne PC'si..... Her gördüğünü istemekten vazgeç.....!!!

Şimdi bu satırları dizüstü pc'den yazıyorum.Nereden nereye......

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,830
Ben PC de Windows 7 yi kullandım zamanında iyiydi oda şuan sadece cepten giriyorum.
Ben hala Windows 7 kullanmaktayım...

Vakti zamanında kullandığım Windows Sistemleri

Windows 98 SE
Windows XP
Windows Vista
Windows 7
Windows 8.1
Windows 10 (Yapı 10240,ilk çıkan RTM (kararlı ilk sürüm))

Sonra Wİndows 7'ye dönüş ve sabitlenme.....

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,472
MFC Puanı
116,740
Eskiler herzamn en iyisidir .)