• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Cadilik Nedir? Cadilik Hakkinda Bilgi

AnqeL

MFC Üyesi
Konular
80
MFC Puanı
40
Genellikle kadin olarak düsünüler cadilara inanis, özellikle Ortaçag Avrupa' sinda pek yaygindi. Cadilar çesitli inanislarda geceleri dirilip insanlara kötülük yaptigina inanilan ölü olarak tanimlanir. Papa Innocent VIII. Cadi olaylarini inceletmek üzere papazlardan olusan bir kurul olusturur. Bu kurulun hazirladigi rapor XV. yy.' in inanç tarihi için çok önemli bir belgedir. Cadi Tokmagi (La Malleus Maleficarum, 1487) yayimlanan bu raporda söylendigine göre, asiri cinsel istek duyan kimi yasli kadinlar geceleri cadilik etmekteymisler, veya bu yasli kadinlar, insanlar arasinda yasayan ve gündüzleri niteliklerini belli etmeyip geceleyin cadilik eden yasayan ölüler (hortlak) mis.

Büyücülük yapanlarin da bu cadilar olduguna inanilmis ve cadi deyimi büyücü anlamina da kullanilmistir. Hiristiyanlik tarihinde büyücü avcilari gibi cadi avcilari da ünlüdür. Cadi sayilip yakilanlarin sayisinin milyonlari astigi tarihte yazilidir. Bir insanin cadi olup olmadigini anlamak için Hiristiyan dünyasinda yapilan islemler çok ilginçtir. Örnegin, vaftiz suyuna atilip da batmayanlar, vaftiz suyunun onlari istemedigi gerekçesiyle cadi sayilmislardir. Cadi inanci,
ilk insan topluluklarindan baslayip günümüzde bile sürüp gitmekte olan çok yaygin olan bir bos inançtir. Magaralarda bulunan ilk cadi resimlerinin I.Ö. 30.000 yillarindan kalma oldugu düsünülmektedir. Bir ölünün hangi sebeplerle cadilastigi da ayri bir inanç konusudur. Örnegin, eski Türk'ler bir ölünün üstünden kedi atlarsa o ölünün cadilasacagina inanmislardir.

Günümüzde cadilar doga tabanli bir inanç sisteminin temsilcileri olarak yer alirlar. Bu açidan bakildiginda bütün cadilar birbirinin ayni inanç sistemini takip etmezler. Onlarin inanç sistemleri ya da gelenekleri genelde kendi toplumlarinin kültürlerini yansitir. Ve yine bir çogu, çoktanricilik inancina baglidir. Bunlar genelde, bagli olduklari kültürlerin tanri veya tanriçalaridir.

Cadi diye tabir ettigimiz bu kisilerden kimileri inanç sistemlerini kendileri yürütürken, bir kismi da Coven denilen gruplar içinde yürütürler. Onlarin deneyim ve bilgi birikimleri nesilden nesile, hep ayni çekirdek grup içinde birbirlerine miras olarak geçer.

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,220
AnqeL cadılık tecrübelerine dayanarak söylüyorsun dimi:D

AnqeL

MFC Üyesi
Konular
80
MFC Puanı
40
haha okusunlar acilsinlar:D acilisi yaptim. Devami onlarda

Sakil

Emektar Üye
Konular
15
MFC Puanı
4,080
Çok eski zamanlarda megaforumda çok güzel bir kız varmış. Bu kızı forumun bütün gençleri severmiş. Adı BuKa olan bu güzel kızın arkadaşı olan büyücü Hifa ona bir büyü yapmış. Bu büyüyü sadece gerçek bir dost bozabilir diye kilitlemiş. Bukanın o tüm güzelliği saflığını elinden almış ama arkadaşınıda kaybetmiş.
Buna dayanamayan buka kendini kimseye göstermemek için kendini megaforumun dağında bir oyuna kapatmış. Gel zaman git zaman diğer büyücü olan Sezen in bir gün bu oyuna yolu düşmüş. Buka ne kadar kovsa da gitmemiş. Beraber arkadaş olmuşlar. Büyücü Hifa diğer oyunlarda mutlu olduğunu zannederken onlar gerçek dostluğu buldular.

Hepsi uydurmadır.:)

Konular
91
MFC Puanı
1,220
Çok eski zamanlarda megaforumda çok güzel bir kız varmış. Bu kızı forumun bütün gençleri severmiş. Adı BuKa olan bu güzel kızın arkadaşı olan büyücü Hifa ona bir büyü yapmış. Bu büyüyü sadece gerçek bir dost bozabilir diye kilitlemiş. Bukanın o tüm güzelliği saflığını elinden almış ama arkadaşınıda kaybetmiş.
Buna dayanamayan buka kendini kimseye göstermemek için kendini megaforumun dağında bir oyuna kapatmış. Gel zaman git zaman diğer büyücü olan Sezen in bir gün bu oyuna yolu düşmüş. Buka ne kadar kovsa da gitmemiş. Beraber arkadaş olmuşlar. Büyücü Hifa diğer oyunlarda mutlu olduğunu zannederken onlar gerçek dostluğu buldular.

Hepsi uydurmadır.:)

yayında okudum ki :emoticon-00115-inlo

ama ama ben seni yerim kendini niden öyle uzak yere koydun. Hikayeyi şöyle değiştirelim ;

Sezen in bir gün bu oyuna yolu düşmüş. Buka ne kadar kovsa da gitmemiş. Beraber arkadaş olmuşlar. Artık farklı oyunlara da gitmeye başlayan bu ikili birgün Hifa ile karşılaşırlar. .Durumu bilen Sezen arayı yapmaya çalışır fakat Hifa kaçmayı tercih eder. Buka da onu takip eder ve sonunda son mesajda sıkışan Hifa üzgün olduğunu söylerken Buka da bir büyü ile konuyu orada kapatır. ikisini hapseder konuya konuşup anlaştılar. Sezen gelip konuyu açtı ve mutlu son. 3 cadı mutlu mesut yaşadılar :s76:

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,220
BuKa ve Hifa cadıları ben sizin yanınızda meleğim:s7:

Konular
14
MFC Puanı
170
yazıyı okudum yorum yazacaktım :D yorumlar okadar güzel yapılmıs susup okudum onlarıda :D

emeğinize sağlık

Sakil

Emektar Üye
Konular
15
MFC Puanı
4,080

yayında okudum ki :emoticon-00115-inlo

ama ama ben seni yerim kendini niden öyle uzak yere koydun. Hikayeyi şöyle değiştirelim ;

Sezen in bir gün bu oyuna yolu düşmüş. Buka ne kadar kovsa da gitmemiş. Beraber arkadaş olmuşlar. Artık farklı oyunlara da gitmeye başlayan bu ikili birgün Hifa ile karşılaşırlar. .Durumu bilen Sezen arayı yapmaya çalışır fakat Hifa kaçmayı tercih eder. Buka da onu takip eder ve sonunda son mesajda sıkışan Hifa üzgün olduğunu söylerken Buka da bir büyü ile konuyu orada kapatır. ikisini hapseder konuya konuşup anlaştılar. Sezen gelip konuyu açtı ve mutlu son. 3 cadı mutlu mesut yaşadılar :s76:

Çok güzel devam etmişsin kuzum :) pek bir güzel olmuş. Bir de şu yayını dinleseydim çok mutlu olurdum ;)

BuKa ve Hifa cadıları ben sizin yanınızda meleğim:s7:

Sezen sen bizim en son başımızı çekiyordun ne oldu sağ?

Konular
52
MFC Puanı
2,310
Kaynak nereleri kullandın bilmiyorum AnqeL lakin burada gerçek bir cadı olsaydı muhtemel tartışma başlatmış olurdun. Çünkü yararlandığın kaynakta ki bu bilgiler yanlış olmuş.