• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

C' de Metin Belgesine Veri Yazmak

Konular
4,091
MFC Puanı
40
Kod:
Merhaba Arkadaşlar;

C programlama dilini kullanarak Kullanıcıdan alınacak olan bilgileri txt metin belgesine nasıl kayıt edilir onu anlatacağım.

Öncelikler C kodlarınızı yazmak için boş bir dokuman açın. Ben Code Blocks editorunu kullanıyorum.
Kodların ne işe yaradığını açıklama satırı ile yazdım.

Sonra aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

Kod:
#include <stdio.h>
main()
{
    FILE *dosya; // değişkenimizi tanımlıyoruz

char ad[20],soyad[20],no[11];// 3 tane char türünde dizi değişkenimi tanımlıyoruz
    // no değişkenini numarayla herhangi bir aritmatik işlem yapmayacağım için char tanımladım
    printf("Adinizi giriniz");// Kullanıcıdan adını istiyoruz
    scanf("%s",&ad); // %s kullanarak string bir ifadeyi okutuyoruz ve ad ddizi değişkenine atıyoruz
    printf("Soyadinizi giriniz");
    scanf("%s",&soyad);
    printf("Telefon numaranızı giriniz");
    scanf("%s",&no);

Buraya kadar olan kısımda kullanıcıdan Adını Soyadını ve Telefon numarasını istedik ve değişkenlerimizin içine attık.
Daha sonra bu değişkenlerin içindeki bilgileri txt ye yazdırmak için aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

Kod:
dosya = fopen("kayit.txt","a+"); // dosya değişkenimle kayit.txt adinda bir metin belgesi açtım
    // a+ dememin sebebi yazmaya satırın sonundan başlaması için
    fprintf(dosya,"n%s %s %s",ad,soyad,no); // kullanıcıdan aldığım bilgileri txt ye yazdırdım fprintf fonksiyonuyla
    fclose(dosya); // işlem tamamlandıktan sonra dosyamı kapatıyorum
    // derlediğiniz zaman .exe'nin çalıştığı yerde txt'yi oluşturur.

Bu kodları da yazdıktan sonra kodları derliyoruz. Bizden ad soyad ve no alanları klavyeden girmemizi istiyor.
Tüm bilgileri girdikten sonra program bitecektir. exe'nin çalıştığı yerde "kayit.txt" isminde bir metin belgesi oluşacaktır.
İçine baktığımız da giriş yaptığımız bilgileri görebilirsiniz.
Şimdide kayıt yapılan bilgileri programı çalıştırdığımız ekranda listeleyelim. Bunun için programın devamı olan aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.

Kod:
while(!feof(dosya))// !feof dosyanın sonun gelene kadar dön demek
    {
        fscanf(dosya,"%s %s %s",&ad,&soyad,&no);// dongu ilk donuşunde birinci satırı görecektir
        // ilk tatırdaki bilgileri okuyacaktır
        printf(" Adi: %sn Soyadi: %sn Tel No: %snn",ad,soyad,no); // okuduğu bilgiler ekrana formatlı bir şekilde yazdıracak
    }
    // not: txt de kaç satır varsa döngü o sayıda dönecektir
    fclose(dosya); // sonunda dosyamızı kapatıyoruz
}

Kodları yapıştırdıktan sonra tekrar derleyin. Sizden tekrar veri girmenizi isteyecektir verileri girdiğiniz zaman aşağıda txt'ye kayıtlı bilgileri listeleyecektir.

Kolay gelsin...