• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Boşta PR`li Domain Nasıl Bulunur ? (Bilgilendirme)

MF-Login

MFC Üyesi
Konular
1,276
MFC Puanı
60
Boşta PR`li Domain Nasıl Bulunur ? (Bilgilendirme)

Boşta PR'li Domainler Bulun

Pagerank'lı domainler link değişimi veya link satışı yapan web tasarımcılarının işine yarıyor. Web tasarımcılar PR'li domainlere sahip olmak ister. Pagerank'lı domainlere sahip olmak ise biraz emek ister. Sadece link değişimi yaparak bir domaine Pagerank kazandırılmaz bunun yanında PR'li domainlere sahip olmak için bir de düşen domainleri takip etmek gerekir. Gov veya edu gibi uzantılı backlinklere sahip olmak bir webmaster için çok çok zordur, ama düşecek domainleri takip edip araştırmak, bulmak, bunları almak fayda sağlar. Buradan da anlaşılacağı gibi düşecek domainleri takip etmek önemlidir. Bu yazıda önce düşecek domainleri tespit edeceğiz, sonra bunu çoklu sorgulama programımızla sorgulatıp içlerinden PR'lileri seçeceğiz. PR'nin kaynağını araştırıp domainin nasıl PR kazandığını anlayacağız. İşimize yarıyorsa peşine düşüp boşta olmasını bekleyeceğiz. Her zaman başarılı olamasak da kendimize biraz domain bulmayı başaracağız.

Şimdi işlemi aşamalarıyla anlatalım,

A. Araçları hazırladık mı?
Kullanacağımız araçların tamamlanması kolaydır. Bunun için ücretli ve ücretsiz bir çok program vardır. Pagerank için ücretli ve kullanışlı güzel bir program olarak PaRaMeter programı işimizi görecek. Bu programı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.
http://www.cleverstat.com/parameter.exe

Düşecek domainleri bulmalıyız. Bunun için internette bir çok kaynak mevcuttur. En önemlilerinden iki tanesini vereyim. Günlük düşecek domainleri gün gün gösteren bir site fakat sadece com ve net uzantılarını gösteriyor. Adres: https://www.wsmdomains.com/ExpiredDomains/
Diğeri ise com, net, org, info, biz, us, ca, eu uzantılarında düşecek domainleri gösteren Pool.com'un gösterdiği liste. Buradaki liste ayın tüm günleri olarak değil sadece yayınlandığı günden yaklaşık 5, 6 veya 7 gün sonra düşecek domainler. Adres: http://www.pool.com/Downloads/PoolDeletingDomainsList.zip

Pagerank'lı domaini tespit ettikten sonra bu değerin gerçek olup olmadığına karar vermek gerekir bunu için bir çok siteden faydalanılabilir. İşimizi görmesi açısından en rahat olanını vereyim dedim. Bunun için http://www.checkpagerank.net sitesini kullanabiliriz. Alternatif olarak http://www.validrank.com da uygundur.

Parameter kurulumunu da tamamladıysanız araçlarımız tamamdır. Programımızı kullanmaya başlayalım.

B. Nasıl İşliyor?
En önemli aşama olan çalışma tekniğimizdir. Nasıl bulacağız?
Düşecek domainleri bulma aşamasında verdiğim sitelerden birine girerek listeyi indirelim. Wsmdomains'e giriyorum ve bir tarih belirliyorum. 1, 2 veya 3 Haziran 2008 tarihlerinde düşecek domainlerden PR'li domain bulmak istiyorum. Listeden belirli miktar domaini alıyorum. Ne kadar domain alacağımız da önemlidir. Net bir miktar olmamakla birlikte 0-1400 arasında domain alırsanız az almış, 1400-2200 arasında domain almış olursanız orta miktarda almış, 2200-3000 arasında domain alırsanız en iyisini yapmış olursunuz. 3000'den fazlasını tavsiye etmem. Program o kadarını kontrol edemeyebilir. 1, 2 veya 3 Haziran'da düşecekler o listeye 4, 5, 6 gün önce eklenir. Yani bakacağımız tarih 28 Mayıs 2008 olabilir. 28 Mayıs tarihinden biraz domain seçiyorum. Kopyalıyorum ve yeni oluşturduğum bir metin belgesine yapıştırıyorum. PaRameter programımı çalıştırıyorum. Programdaki üst menüden Url>import... yaparak oluşturduğum metin dosyasının yolunu bulup açıyorum. Eğer çok fazla domain seçtiyseniz biraz beklemeniz gerekir. Açmadıysa domain sayısını azaltıp yeniden import yapın. Açtıysa PaRameter'in durum çubuğundan Total yazan kısımda kaç domain eklediğinizi görebilirsiniz. Programın çalıştırma butonuna basarak kontrolü başlatabilirsiniz.

adsau5.png

Kontrol ettiysek bir çok PR'li domainle karşılabiliriz..

asdze6.png

Şimdi sıra PR'li domainlerin PR'sini araştırmaya. Bunları yaparken domainin bir çok bilgilerini de öğreneceğiz. Örneğin backlink sayısını, Dmoz veya başka bir director'e kayıtlı mı, domainin yaşı kaç, PR değeri gerçek mi, sahte mi?
Bunun için www.checkpagerank.net e göz atalım.
Örneğin aramamızdan bulduklarımızı inceliyorum.
AMARANTMENOPAUSETRUST.COM-PR5-Sahte-5 Yaşında
İlk aramamızda Değer sahte olduğundan checkpagerank.net sitesi uyarı verdi: Pagerank seems to be forged! yani değerimiz sahte diyor.

İkinci aramamız "16PIXELS.NET" idi bir de baktık ki aradığımız domaini bulduk. Neden mi? Domainin PR değeri 4, bu değer gerçek, domain 3 yaşında ve 144 tane Google backlinke sahip. Google'da info:16PIXELS.NET yazıp arattığımızda info'ya sahip olduğunu da görüyoruz. Bu domainin peşine düşebiliriz. Böyle tüm domainleri kontrol edebiliriz.

C. Unutmamamız Gerekenler

Öncelikle bir PR'li domaini boşta gördüğünüzde hemen reglemeyin, çünkü çoğunluğu sahtedir. Güncellemede sıfır olur.
Google'da infosu bulunmayan domain satın alırsanız riske etmiş olursunuz çünkü checkpagerank.net tarzı sitelerin sahte dediği domain gerçek, gerçek dediği domain ise sahte çıkabilir.
Çoklu domain sorguladığınızda (2000 gibi) internet bağlantınızı yenilemeniz gerekebilir.
Bazı domainleri özellikle PR 5 veya üstü domainleri takip ettiğiniz halde alamayabilirsiniz çünkü bunlara büyük ihtimalle backorder yapılır ve düşer düşmez hızlı bir sistem sayesinde kaybedilir. Karşılığında backorder yapan firmaya kayıt parasından biraz daha fazla para verilerek alınabilir.

Saygılarımla...