• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

ALES sonuçları, ALES sonuçları açıklandı mı, ALES sonuçları nasıl öğrenilir, ALES nedir?

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
ALES sonuçları, ALES sonuçları açıklandı mı, ALES sonuçları nasıl öğrenilir?

osym-ales-sinav-sonuclarini-acikladi-2019-ales-sonuclari-sorgulama-ekrani.jpg

5 Mayıs 2019 tarihinde yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Yapılan duyuruda sonuçların açıklandığı ilan edildi. Katılımın yüksek olduğu sınavda adaylar yüksek lisans programları için ter döktü.

ALES 2019 SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Haberport ekibi olarak 5 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye genelinde yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçlarının nasıl öğrenileceği konusunda detaylı bir haber hazırladık.

ALES 2019 SINAV SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

24 Mayıs 2019 Cuma günü ÖSYM tarafından yapılan duyuruya göre ALES sonuçlarının açıklandığı ilan edildi. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda; ‘’05 Mayıs 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 24 Mayıs 2019 tarihinde saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.’’ Denildi.

ALES NEDİR?

Lisans programını bitiren ve lisansüstü eğitime başvuracak olan öğrencilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlardan biri de ALES’tir. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren ve tam adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan ALES, ilkbahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinden toplamda 3 kez yapılır.

Alıntıdır.