• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

27 Haziran 2020 Günün Hikayesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tokyo

MFC Üyesi
Konular
3,330
MFC Puanı
72,650
Amerikan üniversitelerinden birinde, dünyaca ünlü bir hukuk profesörünün 21 yaşındaki Robin adlı öğrencisi hariç diğerleri geçer not alıp başarıyla mezun olmuşlardı.

Akademik yılın bitmesine bir hafta daha vardı ve Robin ertesi sabah okula her zamankinden ve herkesten çok daha erken gelmişti,

Profesörün kapısını tıklatıp içeri girdi.

"Sör" dedi, "Ailemin maddi durumu çok kötü ve beni bunca yıl okutabilmek için yaptıkları fedakârlıkları anlatmam mümkün değil ve mezun olmadığımı duyarlarsa çok üzüleceklerdir.

Sizden rica ediyorum, hatta yalvarıyorum, ne olur şu notumu yükseltip beni geçiremez misiniz?"

"Kesinlikle mümkün değil" dedi profesör, "Böylesine bir şey yapmam hem etik kurallara hem de yasalara aykırı. Bir hukuk profesöründen böyle bir talepte bulunman hem etiğe, hem yasalara, hem de mantığa ters.

"Peki hocam" diye devam etti genç: "Size tamamen gerçek ve tamamen hukuka dayalı bir soru sorsam ve siz bunun cevabını bilemezseniz, benim notumu 'A' olarak değiştirir misiniz?"

Profesör bir iki saniye düşünür ve basit bir üniversite öğrencisinden gelebilecek herhangi bir hukuk sorusuna kesinlikle yanıt verebileceğine kanaat getirir ve "Anlaştık, sor bakalım sorunu" der.

Robin sorar:

"Gerçek bir vaka düşünün ki, mantığa ters ama yasaya uygundur. Aynı zamanda yasaya ters ama mantığa uygundur. Ve yine hem mantığa hem de yasaya terstir."

Profesör kafasını kaşır, düşünür, düşünür ve Robin'den bir gün izin ister. O arada profesör meslektaşlarına danışır ama kimse yanıt veremez.

Mecburen öğrenciye "A" verip onu hukuk fakültesinden mezun eder.

Ertesi gün profesör, sınıfta tüm öğrencilerine veda etmeden önce bir soru soracağını söyler:

"Gerçek bir vaka düşünün ki, mantığa ters ama yasaya uygundur. Aynı zamanda yasaya ters ama mantığa uygundur. Ve yine hem mantığa hem de yasaya terstir."

Profesörün şaşkın bakışları arasında tüm öğrenciler ellerini kaldırır.

Şaşıran profesör, öğrencilerden birisine soruyu yanıtlaması için işaret eder.

Öğrenci ayağa kalkar ve başlar açıklamaya:

"Hocam, siz 75 yaşındasınız ve 20'li yaşlarında çok güzel bir kadınla evlisiniz. Bu mantığa ters ama yasaya uygundur.

Eşiniz sizi 21 yaşında bir erkekle aldatıyor. Bu yasaya ters ama mantığa uygundur.

Siz bu 21 yaşındaki erkeğe mezun olabilmesi için 'A' notu verdiniz. İşte bu hem mantığa hem de yasaya terstir."

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...