• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

23 Haziran 2020 Günün Hikayesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tokyo

MFC Üyesi
Konular
3,330
MFC Puanı
72,650
6 Aralık 1942…
2. Dünya Savaşı tüm yıkıcılığı ile devam etmektedir. Amerika’da yayın yapan bir radyoya dünyaca ünlü birisi konuk olur. Aynı zamanda bu radyo Türkiye’de de çevirisi yapılarak ”Amerika’nın Sesi” adıyla yayın yapmaktadır.
Radyo sunucusunun amacı Türkiye’yi Amerika’nın yanında Almanlara karşı savaşa almaktır.
Radyonun sunucusu, dünyaca ünlü konuğuna; ”Şuan bizi Türkiye’den de dinliyorlar, onlara ne söylemek istersiniz” diye sorar.
Dünyaca meşhur o konuk, sunucunun savaş çağrısı amacıyla sorduğu bu soruya tüm Türkiye’nin şaşkınlığa uğrayacağı şu cevabı verir:
”Elbette, onlara bir Nasreddin Hoca fıkrası anlatmak istiyorum.”
O anda radyoyu dinleyen Türk halkı bu duruma fazlasıyla şaşırır. Herkesin hayran olduğu o kişi, Nasreddin Hoca hayranıdır, onu tanıyor ve biliyordur…
Derken o ünlü kişi fıkrayı anlatmaya başlar;
Hoca’nın bir gün kapısı çalınır… Hoca kapıyı açar, gelen komşusudur.
“Hoca, eşeğini ödünç alabilir miyim?” der.
(Hocanın eşeği vermeye niyeti yoktur)
“Eşeğim burada yoktur.” diye cevap verir.
Komşu arkasını döner tam gidecekken, ahırdan eşeğin anırma sesleri gelir. Bunun üzerine komşu sinirlenerek:
”Hoca hoca! Utanmıyor musun şu sakalınla yalan söylemeye!” der.
Nasreddin Hoca ise şu yanıtı verir: ”Be adam! Bana mı inanıyorsun yoksa ahırdaki eşeğin anırmasına mı?”
D26xkt-XcAENaIG.jpg

Radyodan bu fıkrayı anlatan o dünyaca ünlü kişi daha sonra cümlelerine şöyle devam eder…
“Beni Türkiye’den dinleyen hayranlarıma söylemek istediğim şey şudur; İnsanlar artık bir karara varsın! İnsanlığın sesini mi dinleyeceksiniz, yoksa eşeklerin anırmasını mı!?”
Bir kaç gün sonra Vatan gazetesi o dünyaca ünlü kişinin radyodan anlattığı bu söyleşiyi yayımlar ve yazının yanına da dönemin diktatörü Adolf Hitler’le dalga geçtiği filmindeki ünlü fotoğrafını koyar.
Sırf bu söyleşiyi yayımladığı ve fotoğrafı gazetesine koyduğu için Vatan Gazetesi iki aylığına kapatılır.
O dünyaca ünlü kişi ve Nasreddin Hoca’nın hikayesi işte böyleydi…

O dünyaca ünlü kişi mi?

charliecha_huD5wrQy.jpg

O kişi Charlie Chaplin’dir.

Anlatım: Sunay Akın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...