Üye Etiketleri

Limon Niçin Ekşidir  11-20-2015, Saat 12:43
DurumuÇevrimdışı
¤ Cærpe di£m ¤
Avatar Yok
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır.

Görmek için Kayıt Olmalısınız

Limon Niçin Ekşidir

 
Yorum #1

Limonun tadının niçin ekşi olduğu tabiat kurallarına göre pek normal değil. Genelde limon haricinde meyveler hayvanların ilgisini çeksin, tohumları dağılabilsin diye tatlı ve hoş kokuludur. Limon parlak renkli, fakat tadı itibariyle itici bir meyvedir. Limon meyvesinin etli içi o kadar ekşidir ki, insanlar tarafından doğrudan yenmez, daha çok sıkılarak yemeklere, salatalara, içkilere katılır.Limon Niçin, Neden Ekşidir

Biyolojik olarak limonun neden ekşi olduğu araştırdığımızda, ekşiliğinin limonların içinde bulundurdukları asitlerden kaynaklandığı ve yanında bazı kimyasal içeriğinin ekşi tadını güçlü bir şekilde artırdığı tespit edilmiştir. Limon içinde bulundurduğu sitrik asit sayesinde büyük bir ölçüde ekşilik kazanmaktadır. Limonlar diğer turunçgillerin yapısında bulunan sitrit asit miktarı, diğer turunçgillere nazaran daha fazladır. Ayrıca diğer bir ekşilik kaynağı olarak içinde asetik asit ve tartarik asidide bulundurmaktadır. Bu asitler genellikle daha çok olarak sirke ve şarap içinde bulunmaktadır. Bu maddelere ekşiliği veren asitler yukarıda sıraladığımı asitlerin kendisidir.
Tadından dolayı pek ilgi çekmeyeceği düşünülse de limonun ekşi tadından hoşlanan başta maymunlar olmak üzere birçok hayvan olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu hayvanların gerçekten ekşi tattan hoşlandıkları için mi limon yedikleri yoksa vücutlarındaki C vitamini dengesini sağlamak için içgüdüsel olarak mı böyle davrandıkları tam bilinmemektedir.
Limonun anayurdunun Hindistan’ın kuzeybatı kesimlerinde yetişen limon ağaçlarıdır. Bu ağaçlar yüzyıllardır Güney Asya’da ve Anadolu’da yetiştirilmektedir. 12. yüzyılda Araplar tarafından İspanya’ya götürülmüş ve oradan tüm Avrupa’ya yayılmıştır.
 Alıntı


Seçenekler Arama
Stil

Yukarı Git